W ATH odbyła się IV Międzynarodowa Konferencja Studentów i Młodych Naukowców "Inżynier XXI wieku"
Roboty, quadrocopter, frezarka CNC – te i wiele innych projektów można było zobaczyć podczas IV Międzynarodowej Konferencji Studentów i Młodych Naukowców „Inżynier XXI wieku”
W dniu 5 grudnia 2014 roku w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku – Białej odbyła się IV Międzynarodowa Konferencja Studentów i Młodych Naukowców „Inżynier XXI wieku”, która została zorganizowana przez koło naukowe „Inżynier na miarę XXI wieku” działające przy Wydziale Budowy Maszyn i Informatyki (WBMiI). Można stwierdzić, iż jest to już cykliczna impreza, podczas której swoje prace prezentują studenci oraz doktoranci uczelni naszego regionu jak i z zagranicy. Ponadto do prezentacji swoich prac i projektów zaproszeni zostali uczniowie ponadgimnazjalnych szkół technicznych. W ramach konferencji zorganizowano wykłady, warsztaty oraz sesję plakatową. W materiałach konferencyjnych tj. w specjalnym Zeszycie Naukowym WBMiI opublikowano 42 referaty, które uzyskały pozytywne recenzje. Zakres tematyczny obejmował szeroko pojmowane zagadnienia z mechaniki i budowy maszyn, automatyki i robotyki, mechatroniki, informatyki.
Niewątpliwie jednym z ciekawszych punktów programu konferencji była sesja plakatowa, podczas której zaprezentowano projekty uczestników. Dużym zainteresowaniem cieszyły się realizacje: frezarki sterowanej numerycznie CNC, platformy latającej typu Quadrocopter, robota, z którym można było zagrać w warcaby oraz projekt Światłoluba – robota podążającego za światłem. Rozwiązanie, które autor zastosował w Światłolubie polega na umieszczenie dwóch niezależnych źródeł światła bezpośrednio nad czujnikami robota, sterowanych bezprzewodowo z poziomu smartfona (aplikacja w systemie android) za pomocą standardu komunikacji bluetooth.
Większość przygotowanych prac miała charakter interdyscyplinarny tj. trzeba było wykazać się znajomością zagadnień z mechaniki, podstaw konstrukcji maszyn, mechatroniki jak i programowania. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż niektóre prace przygotowywane są na zamówienie lub we współpracy z przemysłem. Studenci współpracują zarówno z firmami z kraju jak i z zagranicy.
W tegorocznej edycji konferencji udział wzięli studenci z ATH, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Częstochowskiej, z Kazachstanu oraz Ukrainy.
Konferencja była realizowana w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „Inżynier na miarę XXI wieku”.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl