2018-07-05 05:00:00 Galeria BWA 2962
4. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych 2018 w galeriach i górach – prezentacja twórczości artystów z Bielska-Białej i regionu w całym podbeskidzkim mieście
W Bielsku-Białej rozpoczął się 4. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych. Festiwal ma charakter interdyscyplinarny, obejmuje 13 kategorii z różnych obszarów sztuki wizualnej: malarstwo, rysunek, grafikę, plakat, fotografię, rzeźbę, obiekt, instalację, ceramikę, tkaninę, film, wideo i performans. W tegorocznej edycji uczestniczy 200 artystów z Bielska-Białej i regionu, których prace prezentowane są w trzech galeriach i muzeum. Festiwal jest kontynuacją dawnych wystaw środowiskowych bielskich artystów, członków Związku Polskich Artystów Plastyków. Wyróżnia go szeroka formuła uczestnictwa, prezentacji i konfrontacji postaw twórczych, a także otwarcie dla artystów nieposiadających dyplomu Akademii Sztuk Pięknych. Pierwsza edycja BFSW miała miejsce w 2007 roku.
O wyjątkowości aktualnej edycji festiwalu z rekordową liczbą artystów mówi kurator festiwalu, Agata Smalcerz: „Dwieście wystawiających osób – to wielkie wyzwanie dla organizatorów. Jednak dobra współpraca wszystkich instytucji zajmujących się sztuką współczesną w Bielsku-Białej powoduje, że nie tylko znajduje się odpowiednia przestrzeń dla wszystkich zgłoszonych do festiwalu prac (według regulaminu – tylko jedno dzieło każdego artysty), ale też w każdej edycji prace zyskują odmienny kontekst miejsca i sąsiedztwa innych autorów. Widzowie, chcąc obejrzeć wszystkie wystawy, muszą wędrować od jednej galerii do drugiej, ale poruszają się po niewielkim obszarze zabytkowego centrum miasta, co nie tylko nie jest uciążliwe, ale dodaje uroku tym krótkim spacerom”. Po raz pierwszy też w historii festiwalu sami artyści zaproszą widzów do swoich pracowni w dniach 13-14 lipca, nie tylko po to by pokazać swój dorobek, ale by goście mogli poczuć atmosferę sztuki tam, gdzie ona powstaje.
Podczas uroczystego otwarcia w Starej Fabryce (oddział Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej) organizatorzy festiwalu wręczyli nagrody najciekawszym artystom wybranym podczas obrad jury.
Główną Nagrodę Festiwalu ufundowaną przez Prezydenta Miasta Bielska-Białej otrzymała za obraz Obrona Terytorialna Kraju Teresa Sztwiernia „która od lat konsekwentnie udoskonala swój styl: precyzyjny rysunek, iluzjonistyczne modelowanie głębi, pastelową kolorystykę, tematykę określaną jako realizm magiczny. Jej Obrona terytorialna kraju należy do nielicznych dzieł na wystawie komentujących rzeczywistość, choć artystka robi to w sposób subtelny i dowcipny, nie narzucając widzom jednoznacznej interpretacji”.
Nagrodę fundowaną przez sponsora wystawy firmę Aqua SA otrzymała Krystyna Nikiel, autorka obrazu Kamuflaż, „za realistyczne odwołanie do sytuacji codziennej, napotykanej na klatce schodowej każdego blokowiska, jednocześnie będące pełną empatii próbą odniesienia się do uniwersalnego problemu samotności, opuszczenia, braku perspektyw”.
Ponadto przyznane zostały cztery Nagrody Specjalne Festiwalu w postaci zaproszenia do wystaw indywidualnych: dyrektor Galerii Bielskiej BWA – Agata Smalcerz – uhonorowała bielską artystkę, fotograficzkę Joannę Chudy „za minimalistyczną formę, której przeciwwagą jest intensywny kolor” – jej wystawa indywidualna będzie miała miejsce w Galerii Bielskiej BWA; Inez Baturo, kuratorka Galerii Fotografii B&B, przyznała nagrodę Małgorzacie Fober – „za myślenie formą w fotografii, za czystość kompozycji i oszczędność wyrazu”; Iwona Purzycka, dyrektor Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej wyróżniła za całokształt twórczości Piotra Wisłę, artystę grafika, twórcę charakterystycznego logo festiwalu z źrenicą oka umieszczoną w dłoni; Mirosław Mikuszewski, prezes Bielskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków uhonorował wyróżnieniem w postaci wystawy indywidualnej Ewę Elżbietę Bergel, „za tkaninę pt. „Portal” – znakomicie łączącą geometrię z motywami natury, która w efekcie otwiera, pobudzającą wyobraźnię, oryginalną bramę do świata artystki”.
Prace festiwalowe można oglądać do 26 sierpnia 2018 roku w czterech głównych instytucjach wystawienniczych w Bielsku-Białej: w Galerii Bielskiej BWA, Starej Fabryce – Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej, Galerii Fotografii B&B oraz Galerii PPP – okręgu bielskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Istnieje możliwość zakupu prezentowanych dzieł. Podobnie, jak w poprzednich edycjach, festiwal wychodzi poza sale wystawowe, prezentując dzieła artystów w przestrzeni publicznej – jedną z nich można zobaczyć na placu za Galerią Bielską BWA – dzieło Waldemara Rudyka „Obiekt napowietrzny” to wykonane w technice łączącej trzcinę z papierem prostokątne „parawany” przywieszone do gałęzi starego kasztanowca przy galerii. Festiwalowym ekspozycjom będą towarzyszyć również dodatkowe wystawy, jak mówi o nich kurator festiwalu Agata Smalcerz: „To wystawy w miejscach nieoczywistych, jak górna stacja kolejki linowej na Szyndzielnię, gdzie zaprezentuje się Beskidzkie Towarzystwo Fotograficzne czy schronisko na Dębowcu, w którym swój projekt „Etno” pokaże Beata Bojda. Ze względu na położenie miasta zapraszamy do wędrówek po górach, gdzie kontemplację Natury można połączyć z podziwianiem Kultury. Podwoje swoich pracowni otwierają także artyści: podczas dwóch lipcowych dni można będzie odwiedzić cztery pracownie, wziąć udział w warsztatach lub porozmawiać o sztuce z jej twórcami”. Wśród działań w przestrzeni miejskiej planowany jest również graffiti jam z artystami z całej Polski, którzy wspólnie stworzą pracę na ścianie pod wiaduktem przy ul. PCK.
Wernisaż wystawy Bielskiego Towarzystwa Fotograficznego odbędzie się w sobotę, 7 lipca 2018 roku o godz. 14.00 w górnej stacji kolejki liniowej na Szyndzielnię. Galeria Bielska BWA zaprasza do odbycia następnie wspólnej górskiej wycieczki z Szyndzielni na Dębowiec, gdzie w Gospodzie (dawne schronisko) o godz. 17.00 odbędzie się otwarcie wystawy Beaty Bojdy pt. „Etno”.
Wystawie towarzyszyć będzie katalog – wydawnictwo stanowiące kompendium wiedzy o bielskim środowisku plastycznym, zawierające reprodukcje prac i fotografie portretowe ich twórców, noty biograficzne oraz krótkie charakterystyki twórczości.
Organizatorem festiwalu jest Galeria Bielska BWA, współorganizatorami: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, Galeria Fotografii B&B i Fundacja Centrum Fotografii oraz Zarząd Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Sponsor – Aqua SA.
Honorowy patronat nad festiwalem objął Prezydent Miasta Bielska-Białej Jacek Krywult.
Kurator festiwalu – Agata Smalcerz.
Program wydarzeń towarzyszących:
sobota, 7 lipca
- Szyndzielnia, górna stacja kolejki linowej, Stara Stacja, godz. 14.00*
Beskidzkie Towarzystwo Fotograficzne - „BTF 2017”, wernisaż wystawy
- Dębowiec, Gospoda na Dębowcu, godz. 17.00
Beata Bojda – „Etno”, wernisaż wystawy
*Uwaga! W Galerii Bielskiej BWA są dostępne vouchery ze zniżką na przejazd kolejką linową na Szyndzielnię w dniu wernisażu. Ilość ograniczona.
piątek, 13 lipca godz. 10.00–18.00
sobota, 14 lipca godz. 10.00–16.00
Dni otwartych pracowni:
- Pracownia Ceramiki Artystycznej Keramos Remigiusz Gryt, ul. Słowackiego 2b
- Pracownia Tamary Berdowskiej i Leszka Oprządka, ul. 11 Listopada 64a
- Studio Sowa Izabeli Ewy Ołdak, plac Ratuszowy 4
- Galeria Foto-Bo ul. Podcienie 11
piątek, 20 lipca, godz. 18.00, Galeria Bielska BWA
- „Artyści regionu i ich postawy wobec rzeczywistości” – panel dyskusyjny z udziałem artystów uczestniczących w festiwalu
- Katalog 4. BFSW 2018 – spotkanie z artystami uczestniczącymi w festiwalu, widzami i autorami katalogu; promocja wydawnictwa
Piątek – niedziela, 27-29 lipca, wiadukt kolejowy przy ul. PCK
Graffiti jam
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl