2020-07-10 13:28:00 FB Jarosław Klimaszewski 7503
Maria Koterbska, wielka dama polskiej piosenki, 13 lipca ukończy 96 lat
Augustowski noce, Brzydula i rudzielec, Karuzela, Parasolki, Serduszko puka w rytmie cza cza czy Do grającej szafy grosik wrzuć - to tylko niektóre przeboje jednej z najsławniejszych polskich piosenkarek Marii Koterbskiej, urodzonej i mieszkającej w Bielsku-Białej. 13 lipca legendarna artystka będzie obchodziła 96. urodziny. Z tej okazji, trzy dni wcześniej, z życzeniami i kwiatami piosenkarkę odwiedzili w domu prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, jego poprzednik, obecnie wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Jacek Krywult i dyrektor Bielskiego Centrum Kultury Jerzy Pieszka.
- Z okazji urodzin, w imieniu mieszkańców, życzę pani zdrowia i przede wszystkim zdrowia, bo jest najważniejsze, a pani jest jednym z najcenniejszych skarbów tego miasta – mówił prezydent Jarosław Klimaszewski.
- Dziękuję za pamięć, dziękuję za piękne kwiaty - zawsze o mnie pamiętacie, zawsze jesteście mile widziani w moim domu – mówiła jubilatka.
Maria Koterbska urodziła się 13 lipca 1924 r. w słynnej, muzycznej rodzinie, wielce zasłużonej dla życia muzycznego i teatralnego w Bielsku i Białej. Na estradzie oficjalnie debiutowała w noc sylwestrową 1949 r. w Katowicach. Wcześniej można było ją zobaczyć w obsadzie Krakowiaków i Górali Jana N. Kamińskiego w reżyserii Rudolfa Luszczaka, wystawionych 16 czerwca 1945 r. w bielskim teatrze. Było to pierwsze przedstawienie po wojnie. Także w 1949 r. Maria Koterbska, studentka farmacji, wystąpiła w sylwestrowym programie Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach w programie Studenci i aktorzy – Warszawie. Usłyszał ją tam Jerzy Harald i złożył propozycję współpracy z Orkiestrą Taneczną Rozgłośni Śląskiej Polskiego Radia. Po nagraniu z orkiestrą piosenek Brzydula i rudzielec, Mój chłopiec piłkę kopie i Wrocławska piosenka odniosła wielki sukces.
W latach 1952-1956 współpracowała z krakowskim Teatrem Satyryków. Współtworzyła też Wagabundę, jeden z najpopularniejszych kabaretów powojennej Polski. Koncertowała z zespołami Wiktora Kolankowskiego i Tomasza Śpiewaka w kraju i za granicą - w wielu krajach Europy, Izraelu oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Odnosiła sukcesy na wielkich krajowych festiwalach – druga nagroda w Sopocie w 1963 r., honorowe Grand Prix w Opolu w 1987 r. Jako pierwsza w Polsce śpiewała swingujące piosenki. Jej dorobek piosenkarski to ponad 1.500 utworów. Teksty dla niej pisali m.in. Wojciech Młynarski, Jeremi Przybora i Agnieszka Osiecka. Jest laureatką Nagrody Artystycznej Polskiej Estrady Prometeusz’96 za wybitne osiągnięcia w sztuce estradowej.
5 maja 1994 r. uchwałą Rady Miejskiej w Bielsku-Białej piosenkarka została wpisana do Księgi zasłużonych dla Bielska-Białej.
Emilia Klejmont
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl