2014-09-11 08:00:00 Monika Jędrzejewska 3541
Teatr Lalek Banialuka podsumowuje sezonu 2013/2014.
W sezonie artystycznym 2013/2014 Teatr Lalek Banialuka zrealizował dwie premiery „Tymoteusz wśród ptaków” (reż. Lucyna Sypniewska) oraz „Pierścień i róża” (reż. Paweł Aigner) oraz wznowił przedstawienie „Piękna i Bestia” (reż. Marián Pecko).
Przedstawienia teatru, które obejrzało ponad 70 tysięcy widzów prezentowane były 375 razy nie tylko w siedzibie, ale także w ramach ogólnopolskich festiwali i przeglądów oraz podczas wyjazdów gościnnych m.in. w Rzeszowie, Warszawie, Krakowie i w Zakopanem. Ogółem Banialuka wystąpiła aż 32 razy poza bielską siedzibą. O niesłabnącej popularności spektakli zrealizowanych w Banialuce świadczą też ilości wystawień poszczególnych tytułów. W minionym sezonie odbyły się m.in. 250 (sic!) prezentacja „Koziołka Matołka”, 200 przedstawienie „Jasia i Małgosi” i „Zielonego Wędrowca”, 150 przedstawienie „Calineczki” i „Czerwonego kopciuszka” i „Balladyny”, a także 100 prezentacja „Pięknej i Bestii”.
O wartości artystycznej widowisk mogą świadczyć liczne nagrody i nominacje do prestiżowych wyróżnień m.in. dla przedstawienia „Złoty klucz”: ATEST, czyli Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego – nagroda Polskiego Ośrodka ASSITEJ (Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci), Grand Prix XX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA 2013 w Toruniu, Grand Prix za najlepsze przedstawienie 11. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Katowice – Dzieciom” 2013. Wielkim uznaniem cieszył się także spektakl Sen nocy letniej Williama Szekspira w reżyserii Mariána Pecko, który otrzymał „Złotą Maskę” wkategorii Spektakl dla Młodych Widzów, a także był nominowany w dwóch najważniejszych kategoriach: scenografia (Eva Farkašova) i reżyseria (Marián Pecko). Co więcej podczas 5. Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA w Rzeszowie zespołu Teatru Lalek Banialuka otrzymał nagrodę dla Najlepszego Animatora,
a Ryszard Sypniewski został wyróżniony za najlepszą rolę męską. Pani Dyrektor Lucyna Kozień otrzymała Wyrazy najwyższego uznania za wieloletnią pracę na rzecz środowiska lalkowego (wyróżnienie Związku Artystów Scen Polskich) za wkład w propagowanie i rozwój polskiego teatru lalek.
W dniach 22-25 maja 2014 w Bielsku-Białej odbyła się XXVI edycja Festiwalu Sztuki Lalkarskiej. W festiwalu wzięło udział 15 teatrów z 12 krajów świata (Czech, Hiszpanii, Holandii, Indonezji, Izraela, Niemiec, Portugalii, Rosji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski). Łącznie pokazano 24 prezentacje, gorąco przyjmowane przez publiczność, wysoko oceniane przez media
i licznych obserwatorów z kraju.
Teatr Banialuka prowadził bardzo rozbudowaną i różnorodną działalność edukacyjną wśród dzieci i młodzieży. Tradycyjnie już odbywały się zajęcia edukacyjne połączone z pokazywaniem magicznych miejsc w teatrze oraz demonstrowaniem technik lalkarskich oraz warsztaty teatralne (warsztaty aktorskie, warsztaty teatralno-muzyczne, warsztaty animacji, warsztaty ekologiczno-teatralne).
Dodatkowo Banialuka wspólnie z Miejskim Domem Kultury zorganizował cieszący się dużym zainteresowaniem. Konkurs na lalkę teatralną, a także włączył się do akcji Dotknij Teatru, organizowanej w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru w województwie śląskim. Uhonorowaniem udanego sezonu edukacyjnego były dwutygodniowe warsztaty z cyklu „Lato w teatrze w Banialuce”. Projekt finansowany przez Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl