2021-04-07 14:45:13 Bielsko-Biała 7945
W 53. edycji Złotych Masek, czyli nagród teatralnych województwa śląskiego, aż 11 nominacji przypadło twórcom zaangażowanym w produkcje obu bielskich teatrów
W 53. edycji Złotych Masek, czyli nagród teatralnych województwa śląskiego, aż 11 nominacji przypadło twórcom zaangażowanym w produkcje obu bielskich teatrów. Zły Teatru Polskiego jest nominowany aż w pięciu kategoriach. Niektóre kategorie Bielsko-Biała obsadziło podwójnie.
Listę nominacji ogłoszono 7 kwietnia na stronie internetowej województwa śląskiego www.slaskie.pl
Kapituła Złotych Masek oceniała tym razem spektakle zrealizowane na scenach województwa w ciągu całego 2020 roku. Był to rok ciężko naznaczony pandemią, premier nie pojawiło się więc zbyt wiele, ale wszystkie były oczekiwane bardziej niż zwykle - i najwyraźniej spełniły oczekiwania publiczności i krytyków.
W każdej z 11 regulaminowych kategorii (spektakl roku, spektakl dla młodych widzów, 5 kategorii aktorskich - za rolę kobiecą oraz za rolę męską w spektaklach dramatycznych, za rolę w teatrach lalkowych, za rolę wokalno-aktorską i za rolę drugoplanową; reżyseria, scenografia, choreografia/ruch sceniczny, nagroda specjalna) przyznano trzy nominacje.
Zły Leopolda Tyrmanda, który zdaniem kapituły zasłużył na nominację w prestiżowej, choć tylko honorowej kategorii spektakl roku, zyskał jeszcze cztery nominacje - za reżyserię dla Piotra Ratajczaka, za scenografię i reżyserię świateł dla Marcina Chlandy, za choreografię dla Arkadiusza Buszki oraz dla odtwórcy drugoplanowych, ale pierwszorzędnych ról Merynosa i Kudłatego - śpiewającego aktora Adama Myrczka.
Tyle samo nominacji ma Potop Henryka Sienkiewicza w reżyserii, adaptacji i opracowaniu muzycznym Jakuba Roszkowskiego w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz Ślub na podstawie Witolda Gombrowicza w reżyserii Radosława Rychcika w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
Nominację w kategorii aktorstwo - rola męska otrzymał Michał Czaderna za tytułową rolę w spektaklu Cyrano de Bergerac Edmonda Rostanda w reżyserii Pawła Aignera w TP. Szansę na nagrodę specjalną za kostiumy do tego spektaklu mają Zofia de Inez i Iga Sylwestrzak.
Jesienna premiera Teatru Lalek Banialuka - Augustus wg Hermana Hessego w reżyserii Jacka Popławskiego - przyniosła dwie nominacje: w kategorii aktorstwo - rola w teatrach lalkowych dla Lucyny Sypniewskiej za rolę Matki oraz w kategorii scenografia dla Pavla Hubički (to druga bielska nominacja w tej kategorii).
Drugim nominowanym za rolę w teatrach lalkowych jest Radosław Sadowski - pan Dynia w spektaklu Amelka, Bóbr i Król na dachu Tankreda Dorsta i Ursuli Ehler w reżyserii Lucyny Sypniewskiej; z kolei Franciszka Kierc-Franik otrzymała drugą nominację w kategorii choreografia / ruch sceniczny za spektakl Księżniczka na ziarnku grochu Hansa Christiana Andersena w inscenizacji i reżyserii Bogusława Kierca. Oba spektakle powstały w Banialuce.
Zatem Teatr Polski z siedmioma nominacjami, Banialuka z czterema! Trzymamy kciuki za oba teatry.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl