2020-10-03 15:47:59 Agata Wolna 5764
W Bielskim Centrum Kultury 1 października rozbrzmiewała muzyka wielkiego polskiego kompozytora - Henryka Mikołaja Góreckiego.
W Bielskim Centrum Kultury 1 października rozbrzmiewała muzyka wielkiego polskiego kompozytora - Henryka Mikołaja Góreckiego. Mija 10 lat od śmierci profesora, któremu bliski był odbywający się w Bielsku-Białej Festiwal Kompozytorów Polskich i nasze miasto. Prof. Górecki był bohaterem I FKP, wielokroć gościł na tym festiwalu, stał się jego patronem, a obecnie to wydarzenie nosi jego imię.
1 października miał się rozpocząć kolejny – jubileuszowy – 25. Festiwal Kompozytorów Polskich. Niestety, życie, pandemia – napisały swoją historię i cały pieczołowicie przygotowany przez kierownika artystycznego FKP Witolda Szulakowskiego wraz z BCK program został przeniesiony na rok następny. Jednak w hołdzie dla prof. Henryka M. Góreckiego, który odszedł 10 lat temu, Bielskie Centrum Kultury przygotowało specjalny koncert.
Tuż przed rozpoczęciem koncertu przed popiersiem prof. Henryka Mikołaja Góreckiego prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski wraz z małżonką profesora Jadwigą Górecką złożyli kosz kwiatów. W tej krótkiej uroczystości wzięli także udział członkowie rodziny Góreckich, Jacek Krywult – były prezydent miasta, a obecnie wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Bielska-Białej – i dyrektor BCK Jerzy Pieszka. Obecny był również były dyrektor BCK Władysław Szczotka z małżonką, który przez lata współpracował przy tworzeniu programów FKP z H.M. Góreckim.
Koncert poprowadził Andrzej Kosowski, który powitał publiczność z gośćmi specjalnymi – Jadwigą Górecką i całą rodziną profesora, mówiąc, że część tej familii siedzi na widowni, a część wkrótce pojawi się na scenie. Istotnie Bielską Orkiestrę Kameralną poprowadził wnuk profesora Jan Stańczyk, a za fortepianem zasiadła córka kompozytora Anna Górecka.
- W marcu tego roku zmarł prof. Krzysztof Penderecki, dlatego w naszym koncercie nie mogło zabraknąć jego muzyki. Obaj wielcy kompozytorzy właśnie podczas Festiwalu Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej w 2005 tak pięknie odnowili swoją artystyczną i osobistą przyjaźń – powiedział A. Kosowski.
1 października od roku 1975 obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzyki, zainicjowany przez Yehudi Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą UNESCO, który jako pierwszy napisał specjalne przesłanie na ten dzień. Andrzej Kosowski przypomniał podobne przesłanie autorstwa Krzysztofa Pendereckiego: Żyjemy w zróżnicowanej sonosferze: otaczają nas dźwięki tak Natury, jak i Kultury. Wystarczy popatrzeć na drzewa i posłuchać ich brzmienia. Oby tylko tego naturalnego, czystego tonu nie zakłóciła "niedobra" kultura. Czy jesteśmy zatem z Muzyki? Ci, którzy w swych wywodach idą bardzo daleko, twierdzą wręcz, że wszystko jest muzyką, nawet my sami. Boecjusz uważał, że prawdziwym muzykiem będzie ten, kto osiągnie harmonię duszy. Jakże jego słowa przydać się mogą współczesnemu człowiekowi, który często otrzymuje dysharmonię nazwaną iluzorycznie i niebezpiecznie harmonią...
W wykonaniu Bielskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Jana Stańczyka zabrzmiała część Polskiego requiem - Chaconne napisana po śmierci Karola Wojtyły w 2005 i zadedykowana papieżowi Janowi Pawłowi II. Później BOK wraz z Anną Górecką wykonali I koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina, kompozytora, który był bardzo ważny w twórczości H. M. Góreckiego. W muzyce profesora odnajdujemy wiele cytatów z Chopina. Przyznał kiedyś, że w młodości słuchał wszystkich przesłuchań do konkursu Chopinowskiego i w ten sposób poznał wszystkie dzieła kompozytora. Na zakończenie wieczoru usłyszeliśmy utwór Henryka Mikołaja Góreckiego Quasi una fantasia, napisany dla sławnego Kronos Quartet.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl