2020-11-06 12:01:16 Miasto Bielsko-Biała 7385
Na piątek 6 listopada Galeria Bielska BWA zapowiadała bogatą w wydarzenia inaugurację zmodernizowanej w ramach unijnego projektu Willi Sixta. W planach był wernisaż dwóch wystaw i ogrodowy koncert. Pandemia odwołała uroczystości, ale jedna z wystaw będzie dostępna od piątkowego południa do wieczora.
Tytuł wystawy odnosi się do historii budynku i jego pierwszych mieszkanek: Johanne Emilie, pierwszej żony Teodora Sixta, i Anny, jego drugiej żony. To dla Johanne Teodor Sixt zbudował imponującą willę z ogrodem, pragnąc wieść szczęśliwe życie rodzinne i spełnić marzenia o licznym potomstwie. Niestety, małżonkowie nie doczekali się dzieci, a Johanne zmarła, zapewne bardzo nieszczęśliwa. Podobne niespełnienie było udziałem drugiej żony Teodora, Anny: choć 30 lat od niego młodsza, również nie dała mu oczekiwanego potomka.
Po ponad stu latach od wspomnianych wydarzeń, dawne pokoje mieszkalne willi zostały przeznaczone na prezentację sztuki. Wybór prac – obrazów, grafiki, fotografii i instalacji – na pierwszą wstawę wiąże się ze współczesną perspektywą postrzegania roli kobiety: już nie tylko matki, co przez wieki nadawało jej status społeczny, ale autonomicznej, równorzędnej z mężczyzną, jednostki, o własnych marzeniach, priorytetach i osiągnięciach. Wystawa prezentuje sylwetki silnych kobiet, które dla nieszczęśliwych żon Teodora Sixta mogłyby być drogowskazem do wzmocnienia własnej osobowości i uzyskania niezależności. Prezentuje także prace, w których zawarta jest tęsknota i melancholia związana z upływem czasu i poczuciem nieuchronności przemijania - tłumaczy ideę wystawy kuratorka Agata Smalcerz, dyrektor BWA.
Wystawa Dla Johanne i Anny pokazuje prace m.in. Jagody Adamus, Tamary Berdowskiej, Beaty Ewy Białeckiej, Moniki Chlebek, Martyny Czech, Kariny Czernek, Teresy Gołdy-Sowickiej, Anety Grzeszykowskiej, Izabeli Gustowskiej, Karoliny Jabłońskiej, Bartka Jarmolińskiego, Ewy Juszkiewicz, Koji’ego Kamoji’ego, Emilii Kiny, Kasi Kmity, Barbary Konopki, Grzegorza Kozery, Dominiki Kowyni, Sebastiana Kroka, Iwy Kruczkowskiej-Król, Zofii Kulik, Violi Kuś, Natalii LL, Małgorzaty Markiewicz. Pauliny Poczętej, Malwiny Rzoncy, Jadwigi Smykowskiej, Irminy Staś, Kamili Woźniakowskiej, Ewy Zawadzkiej i Krzysztofa Zarębskiego. Kiedy pandemiczne ograniczenia zostaną zniesione, będzie można ją oglądać w salach ekspozycyjnych Willi Sixta.
Na dalszą przyszłość została natomiast przesunięta druga z planowanych wystaw - w piwnicach willi. Chodzi o Nasienie Sławomira Rumiaka i Kanon Myokoin - złożoną z fotografii artystyczną opowieść z pogranicza języka kultury i biologii, o historii wilii, losie je właściciela Theodora Sixta oraz symbolice drzewa.
Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej to projekt, który w latach 2017-2020 realizowała Galeria Bielska BWA, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020. Koncepcję rewitalizacji i projekt architektoniczny willi przygotowało i prowadziło Biuro Architektoniczne ARS Architektura w Tychach. W budynku, który po latach uzyskał dawną świetność, od czerwca br. odbywają się zajęcia prowadzone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej: dla seniorów oraz dla dzieci.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl