2016-01-01 05:00:00 Książnica Beskidzka, SN 2504
Książnica Beskidzka - Dział Udostępniania Zbiorów dla Dzieci otrzymał Certyfikat za promowanie czytelnictwa.
Certyfikat można było otrzymać biorąc aktywny udział w ogólnopolskim projekcie. Pomysłodawcą i organizatorem projektu było Centrum Edukacji Obywatelskiej przy współudziale Wydawnictwa Egmont. Partnerami w projekcie była Biblioteka Narodowa, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Program został dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem projektu „Czytam sobie w bibliotece” była promocja czytelnictwa, w tym roku skierowana do najmłodszego czytelnika – dzieci w wieku 5-8 lat. Realizatorem programu było 900 bibliotek szkolnych i publicznych na terenie całego kraju. Podjęte działania miały zachęcić dzieci do nauki czytania, a także pomóc bibliotekom przy budowaniu własnych programów działań animacyjnych związanych z literaturą dla dzieci.
- W ramach realizacji projektu Książnica Beskidzka otrzymała komplet książek z serii „Czytam sobie” Wydawnictwa Egmont wraz ze scenariuszami do zajęć z dziećmi oraz materiałami promocyjnymi, a także dostęp do filmów instruktażowych. Na podstawie tych materiałów bibliotekarze zorganizowali atrakcyjne zajęcia dla różnych grup wiekowych - informuje Bogdan Kocurek, Dyrektor Książnicy Beskidzkiej.
20 października 2015 r. zostały przeprowadzone warsztaty biblioteczne, w których wzięły udział dzieci z Przedszkola Groszek z Bielska-Białej. Spotkanie odbyło się pod hasłem Przyjaciele planety Ziemia na podstawie książki Wojciecha Widłaka „Marta i ufoludek”. Przy wspólnej zabawie dzieci przyswoiły sobie zagadnienia związane z przetwarzaniem odpadów, uczyły się, jak można je wykorzystać w codziennym życiu i jak należy je segregować. W tym celu losowały z „magicznego” worka śmieci/odpady, które segregowały do odpowiednich pojemników, później z tych odpadów zbudowały rakietę kosmiczną i własnego ufoludka. Natomiast 6 listopada 2015 r. w Książnicy Beskidzkiej odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Czytam sobie w bibliotece” przeznaczone dla klasy pierwszej. Uczestnikami warsztatów tym razem byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Bielsku-Białej. Tematem tego spotkania była historia maga i sułtana opisana w książce Wojciecha Widłaka „Syrop maga Abrakabry”. Dzieci po przeczytaniu i omówieniu tekstu opracowały mapkę skojarzeń. Najważniejszym celem edukacyjnym zajęć była nauka/zabawa w sylabizowanie. Gra w sylaby umożliwiła opracowanie i przygotowanie „literkowego syropu”. Uczestnicy mogli sami tworzyć tajemniczo brzmiące zaklęcia, dzieląc przy tym wyraz na odpowiednie sylaby. Na spotkaniu dzieci przygotowały plansze edukacyjne związane z magicznymi sztuczkami i czarami. Na zajęciach przedstawione zostały również zabytki, charakterystyczne budowle związane z Bliskim Wschodem – Błękitny Meczet, Hagia Sophia, Pałac Topkapi. Wydarzeniu towarzyszyła piękna, arabska muzyka, która wprowadzała odpowiedni nastrój i podkreślała atmosferę magicznego spotkania.
- W dalszym ciągu zapraszamy wychowawców z dziećmi w wieku 5–8 lat na warsztaty literacko-plastyczne realizowane w oparciu o otrzymane materiały. Polecana przez nas seria „Czytam sobie” to seria książek dla dzieci wspierająca naukę samodzielnego czytania na trzech poziomach umiejętności dziecka. Dzięki zaproszeniu do współpracy ulubionych przez dzieci twórców powstał cykl atrakcyjnych i wartościowych książek edukacyjnych. Zabawnym opowiastkom towarzyszą ilustracje, a warsztaty w bibliotece to czytanie z przyjemnością i niespodzianką! Oczywiście przy okazji można zapisać się do Książnicy Beskidzkiej i wypożyczyć książki z tej serii - zaprasza Dyrektor Książnicy Beskidzkiej.
Tematy zajęć do wyboru na stronie http://dzieci.ksiaznica.bielsko.pl
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl