2015-04-03 06:00:00 UM Bielsko-Biała 3150
Uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Teatru
W Bielsku-Białej, jak co roku odbyły się uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. Była to okazja do spotkania prezydenta Jacek Krywulta z artystami oraz pracownikami bielskich scen.
Uroczystość w Teatrze Lalek Banialuka rozpoczęła się odczytaniem przez Grzegorza Sikorę, aktora Teatru Polskiego, tegorocznego orędzia z okazji święta, którego autorem jest Krzysztof Warlikowski.
Następnie Jacek Krywult złożył gratulacje laureatom Nagród Artystycznych Marszałka Województwa Śląskiego „Złota Maska” Agacie Skwarczyńskiej (Złota Maska za scenografię do spektaklu „Królowa Margot. Wojna skończy się kiedyś”), Tomaszowi Lorkowi (Złota Maska za rolę tytułową w spektaklu „Zorba”) oraz Lucynie Kozień, dyrektor Teatru Lalek Banialuka za Złotą Maskę w kategorii „Spektakl dla młodych widzów”(przedstawienie „Pierścień i róża”).
W dalszej części uroczystości Prezydent Bielska-Białej wręczył nagrody indywidualne przyznane z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. W roku 2015 otrzymali je:
Lucyna Sypniewska
aktorka Teatru Lalek „Banialuka” oraz reżyserka przedstawień dla młodych widzów. Charakteryzuje ją niespożyty temperament sceniczny oraz szeroka gama umiejętności warsztatowych i wokalnych, które konsekwentnie wykorzystuje tworząc bardzo zróżnicowane i niezwykle interesujące role. Ujmuje szczerością i maestrią scenicznego przekazu. Reżyserowane przez nią spektakle cieszą się dużym uznaniem widzów i krytyki teatralnej.
Krystyna Popławska
aktorka, instruktorka teatralna, założycielka i reżyser teatru „Ptak” działającego przy Domu Kultury w Olszówce. Prowadzi go od 25. lat. Jej znajomość teatru oraz talent pedagogiczny tworzą z tego teatru miejsce zdobywania pierwszych scenicznych doświadczeń młodych aktorów i realizacji ich teatralnych marzeń. Spektakle przez nią reżyserowane były nagradzane Wadowickich Spotkaniach Teatralnych, Miniaturach w Buczkowicach czy Szkolnych Igraszkach w Kamienicy.
Krzysztof Byrski
podczas swojej wieloletniej pracy w Teatrze Lalek „Banialuka” dał się poznać, jako świetny elektroakustyk, który z dużym zaangażowaniem i znajomością wymogów sceny czuwa nad techniczną stroną realizacji przedstawień tego teatru. Swym doświadczeniem i znajomością specyfiki pracy w teatrze dzieli się z młodszymi pracownikami wprowadzając ich w arkana zawodu. W ubiegłym roku obchodził jubileusz 40-lecia pracy zawodowej.
Joanna Feikisz
podjęła współpracę z Teatrem Polskim w 2003 roku. Skatalogowała i pieczołowicie opracowała bogate archiwalia związane z bielską sceną dramatyczną i obejmujące powojenną działalność tego teatru. Opiekuje się archiwum i sukcesywnie je uzupełnia. Profesjonalne przygotowanie materiałów archiwalnych i ich usystematyzowanie pozwala historykom teatru i miłośnikom sceny łatwiej wejrzeć w 70-letnią historię Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.
Ireneusz Jeziak
posiada ogromne doświadczenie i szczególne predyspozycje, jako teatralny akustyk. Pracuje w tym zawodzie od 35 lat. Od pięciu lat kieruje pracownią akustyczną Teatru Polskiego. Wykazuje się wielką dbałością o najwyższy poziom sprzętu nagłaśniającego i wdrażanie nowych technologii akustycznych wykorzystywanych z dużym powodzeniem podczas realizacji kolejnych premier teatru.
Podczas uroczystości w Teatrze Lalek Banialuka, tradycyjnie przyznano także Nagrodę Artystyczną ZASP w Bielsku-Białej - „Laur Dembowskiego”. Laur otrzymał aktor Teatru Lalek Banialuka Tomasz Sylwestrzak za rolę tytułową w spektaklu „Wąż”.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl