2014-12-31 06:00:00 Vege Inicjatywa 2542
Stowarzyszenie Vege Inicjatywa podsumowuje rok 2014
W 2014 roku, prócz organizacji stałych działań tj. comiesięczna Bielska Kuchnia Społeczna, kwietniowy Tydzień Weganizmu czy nasz Zwierzęcy październik, udało nam się zapoczątkować kolejne inicjatywy w Bielsku-Białej, jak również na terenie całego województwa śląskiego. W kwietniu wystartowaliśmy z akcją Wege Tu, która początkowo miała być tylko Wegańską Mapą Bielska-Białej, a została Wegańską Mapą Śląska. Jej celem jest zarówno promocja diety roślinnej w restauracjach i kawiarniach na terenie różnych śląskich miast poprzez zachęcanie lokali do wprowadzania roślinnych dań, przekąsek czy napojów do swoich menu, jak i stworzenie przyjaznych weganom, wegankom i osobom sympatyzującym z dietą roślinną miejsc.
Drugą, zapoczątkowaną w kwietniu akcją jest projekt złożony w bielskim Budżecie Obywatelskim na rok 2014, „Całodobowa opieka weterynaryjna dla zwierząt”, którego celem było stworzenie systemu pomocy dla rannych zwierząt, zarówno domowych, jak i dzikich. Projekt ten został wybrany i jest obecnie realizowany przez Urząd Miasta Bielsko-Biała, co oznacza, że w przypadku znalezienia rannego zwierzęcia czy potrącenia zwierzęcia Bielszczanie i Bielszczanki mogą dzwonić do Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, które przyjeżdża na miejsce wypadku, zabiera zwierzę i transportuje je do wybranego gabinetu weterynaryjnego, który udziela zwierzakowi pomocy i oddaje go do adopcji (schronisko) lub do dalszej rehabilitacji (Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Mysikrólik”). W sierpniu złożyliśmy kolejny wniosek o kontynuację projektu w 2015 roku, który ponownie został wybrany do realizacji przez bielski Urząd Miejski. Mamy więc nadzieję, że system pomocy poszkodowanym zwierzętom stanie się częścią praktyk mieszkańców Bielska, a inne miasta będą chciały wykorzystać ten model działania zwłaszcza dla pomocy rannym, dzikim zwierzętom, które również zasługują na opiekę weterynaryjną, a bardzo rzadko im ona przysługuje.
W czerwcu br. złożyliśmy wniosek o dofinansowanie zajęć dla szkół podstawowych na terenie Śląska, który został pozytywnie rozpatrzony. Dlatego też od września przeprowadzamy warsztaty „Chów przemysłowy? Ekologicznie niezdrowy!” dla dzieci ze śląskich szkół podstawowych i mówimy im o tym w jaki zwierzęta są hodowane w wielkim zakładach produkcyjnych i jak negatywnie chów przemysłowy wpływa na nasze środowisko. W tym roku planujemy również zapoczątkowanie zajęć w bielskich liceach i gimnazjach. Nasza edukatorka dołączyła również do Stowarzyszenia Otwarte Klatki, w którym będzie chciała przenieść edukację empatyczną na grunt ogólnopolski.
2014 był bardzo dobrym rokiem i mamy nadzieję, że kolejny przyniesie kontynuację dalszych praktyk.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl