2016-04-21 05:00:00 UM Bielsko-Biała 2528
Muzyczne święto dla osób poszukujących nowych, niekonwencjonalnych brzmień
W dniach 22 - 24 kwietnia w Bielsku-Białej odbędzie się I Festiwal Muzyki Crossover – muzyczne święto dla osób poszukujących nowych, niekonwencjonalnych brzmień. Pełne fuzji zróżnicowanych gatunków i rozmaitych stylistyk, gdzie język muzyczny łączy się z tańcem, kabaretem, recytacją, czy sztukami cyrkowymi i teatralnymi, tworząc oryginalne widowiska. Będzie to festiwal artystów, poszukujących nowatorskich dróg artystycznej ekspresji, o europejskiej i światowej renomie. Pomysłodawcami festiwalu są pochodzący z Bielska-Białej muzycy tria The ThreeX, którzy z pomocą Gminy Bielsko-Biała oraz Bielskiego Centrum Kultury organizują jego pierwszą edycję.
I Festiwal Muzyki Crossover - program
22 kwietnia 2016
BartolomeyBittmann - Progressive Strings Vienna (Austria)
Progresywny duet z pogranicza groove, rock i jazzu. Instrumenty kojarzone z muzyką klasyczną w żadnym wypadku nie są ograniczone do tego gatunku; mogą być równie istotne przy tworzeniu innych stylów muzyki. Matthias Bartolomey (wiolonczela) i Klemens Bittmann (skrzypce i mandola) - śmiali indywidualiści, napędzani chęcią tworzenia współczesnego repertuaru dla instrumentów osadzonych w tradycji klasycznej, wielokrotnie przechodzą od muzyki klasycznej do rozmaitych innych gatunków, budując stylistyczne mosty o niezwykłej elegancji i oryginalności. Ich nowy program „Neubau” jawi się jako uderzająca do głowy, wielopłaszczyznowa synteza stylów, broniąca się przed jakimikolwiek próbami prostego przyporządkowania. Duet ten jest nieustraszony w swym dążeniu, włączając do swoich oryginalnych kompozycji elementy muzyki rockowej lat 60., 70. i 80., jak również współczesnego jazzu, folku, popu i muzyki kameralnej, po mistrzowsku wplatając te odmienne elementy w jednolitą i niezależną całość. Opowiadane przez nich historie muzyczne są żywe i kolorowe, ujmując słuchacza od pierwszego momentu.
Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej, godz. 19:00.
23 kwietnia 2016
Myrczek&Tomaszewski (Polska)
Projekt tworzą młodzi, ale uznani już w Polsce i na świecie muzycy jazzowi: wokalista Wojciech Myrczek (jest absolwentem bielskiej szkoły muzycznej i laureatem m.in. I nagrody na słynnym konkursie Shure Montreux Jazz Voice Competition w Szwajcarii) i pianista Paweł Tomaszewski (występuje z takimi osobowościami jak Nigel Kennedy, Michał Urbaniak czy Krzesimir Dębski. W roku 2009 zdobył prestiżową nagrodę Fryderyk w kategorii Jazzowy Debiut Roku). Siła duetu tkwi w przenikaniu się dwóch indywidualności, które emanują charyzmą, muzyczną pomysłowością i dbałością o każdy dźwiękowy szczegół. Prowadzą muzyczny dialog, nie stroniąc od niebanalnej piosenki, szalonej improwizacji, chwil zadumy - zawsze jednak z poczuciem dobrego humoru. W swoim scenicznym dialogu odwołują się do standardów muzyki jazzowej i popowej, które pod ich auspicjami zyskują nieznane dotąd kształty. Jesienią 2014 roku ukazała się płyta duetu „Love Revisited”. Sam album jak i promujące go koncerty zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność w Polsce i Europie. Swoją muzykę artyści prezentowali w prestiżowych salach koncertowych takich jak NOSPR w Katowicach, Konserwatorium w Sankt Petersburgu, Teatr Roma w Warszawie, Instytut Fiński w Paryżu oraz na scenach festiwali Montreux Jazz Festival w Szwajcarii, Bielska Zadymka Jazzowa, Kolory Polski Festiwal Filharmonii Łódzkiej, Jazz nad Odrą, Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Sofia Jazz Peak Festival w Bułgarii, Celje International Jazz Festival w Słowenii i wielu innych.
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej - Zamek Książąt Sułkowskich (patio), godz. 20:00
24 kwietnia 2016
Zoltan Kiss (Węgry)
Węgierski puzonista grający na co dzień w światowej sławy zespole austriackim Mnozil Brass; znakomicie odnajdujący się w gatunkach takich jak muzyka klasyczna, funk, jazz czy music- comedy. Od kilku lat występuje również w roli solisty, pedagoga i jurora międzynarodowych konkursów. W 2014 roku został mianowany na "International Music Tutor" w The Philip Jones Centre for Brass (RNCM) w Manchesterze, UK. Do tej pory wydał 3 solowe płyty - Slideshow (2010), Rebelión (2011) i Non-Stop (2014). Podczas festiwalu zaprezentuje swoją artystyczną wszechstronność w oparciu o kompozycje m.in. Roberta Schumanna, Jean-Baptiste Arbana, Frigyesa Hidasa. Na scenie będzie mu towarzyszył zespół The ThreeX oraz orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej, pod dyrekcją Andrzeja Kucybały. Podczas koncertu z pewnością nie zabraknie dobrego humoru, z którego Zoltan Kiss słynie.
The ThreeX (Polska)
Trio zawsze było blisko związane z naszym miastem. Tutaj rozpoczęło swoją artystyczną przygodę kształcąc się w szkole muzycznej, a pierwsze eksperymenty zespołu z innymi stylistykami i gatunkami prezentowane były właśnie przed bielską publicznością. W trakcie studiów na wiedeńskim uniwersytecie muzycznym trio sięgało coraz chętniej do innych gatunków i form sztuki, tworząc pierwsze kompletne programy muzyczno-komediowe. Obecnie zespół występuje ponad 50 razy w roku w salach koncertowych Europy, Azji i Ameryki Południowej. Trio The ThreeX, które jest organizatorem oraz pomysłodawcą festiwalu, wystąpi podczas koncertu finałowego wraz z Zoltanem Kissem.
Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej pd. Andrzeja Kucybały.
Bielskie Centrum Kultury, godz. 18:00
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl