2018-01-15 10:50:00 UM Bielsko-Biała 11677
13 stycznia br. w Bielskim Centrum Kultury po raz 25. zostały przyznane Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki.
Za szczególne osiągnięcie artystyczne ubiegłego roku statuetkę Ikara otrzymali: Grzegorz Madej, Piotr Kenig i Jakub Krajewski - historycy, kuratorzy i twórcy wystawy „Pod znakiem róży nad Białą” zorganizowanej w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej z okazji 500-lecia Reformacji. Stworzyli oni wystawę bogatą w eksponaty i źródła historyczne, świetnie zaaranżowaną i popartą wnikliwymi badaniami dokumentującymi historię naszego miasta i rolę reformacji w jego rozwoju.
Ikara 2017 za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki otrzymał Grzegorz Sikora - utalentowany, wszechstronny aktor teatralny i filmowy. W Teatrze Polskim w Bielsku-Białej od 1991 roku. Jego dorobek sceniczny współtworzy wspaniałe karty historii bielskiej sceny. W pamięci widzów zapisały się takie jego kreacje jak Proctor w „Czarownicach z Salem”, Kostryn w „Balladynie”, Wierszynin w „Trzech siostrach”, Billy w „Milczeniu” czy Gabriel d'Anunzio w „Tamarze”. Laureat Złotej Maski, kilkakrotny zdobywca Lauru Dembowskiego, wyróżniony odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Podczas uroczystości Jacek Krywult wręczył Dyplomy Honorowe. Uhonorowani nimi zostali:
Męski Chór Harfa - występuje pod batutą Anny Ostrowskiej, a jego siedzibą jest Domu Kultury w Komorowicach. Posiada bardzo bogaty i ciekawy repertuar zawierający pieśni patriotyczne, ludowe i religijne oraz utwory muzyki poważnej. Za swoją wieloletnią, działalność otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Chór Harfa obchodził w ubiegłym roku jubileusz 45-lecia swojej działalności.
Bielska Orkiestra Kameralna - działa przy Bielskim Centrum Kultury. Wykonuje z powodzeniem zróżnicowany repertuar, w którym znaleźć można dzieła muzyczne z różnych epok. Bierze udział w najważniejszych imprezach muzycznych naszego miasta: Festiwalu Kompozytorów Polskich, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jana Sebastiana Bacha czy Festiwalu Muzyki Sakralnej „Sacrum in musica". W ubiegłym roku obchodziła jubileusz 35-lecia swojej działalności.
Prezydent Jacek Krywult nagrodził również Dobrodzieja Kultury 2017. Wyróżnione zostały spółki:
AQUA S.A. - od wielu lat wspiera finansowo działalność Bielskiego Centrum Kultury. Firma była głównym sponsorem 18. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Sacrum in Musica” prezentującego szeroką gamę muzyki sakralnej od oratoriów po muzykę starocerkiewną i gospel. Wsparła także organizację tegorocznych obchodów Dni Bielska-Białej oraz „Świąt na Starówce” uświetnionych występem zespołu Pectus.
FCA POLAND S.A. - spółka była sponsorem 22. Festiwalu Kompozytorów Polskich im. H. M. Góreckiego, podczas którego melomani mogli usłyszeć Oratorium Sanctus Adalbertus skomponowane przez patrona festiwalu oraz Oratorium Quo vadis Feliksa Nowowiejskiego. Firma wsparła również finansowo organizację 15. edycji jednego z największych festiwali jazzowych w Europie – Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej oraz imprezy na Starym Rynku.
Nominacje za szczególne osiągnięcia kulturalne w 2017 roku
ANITA JANCIA-PROKOPOWICZ
aktorka teatralna i filmowa znana z seriali: „Wataha”, „Szpilki na Giewoncie” czy „Barwy szczęścia”. Współpracuje z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej od 2016 roku. W tym sezonie w monodramie „Wanda” wyreżyserowanym przez Marię Sadowską i Joannę Grabowiecką w bielskim teatrze wcieliła się z powodzeniem w postać słynnej himalaistki Wandy Rutkiewicz. Spektakl został zaproszony na festiwal teatralny do Maroka.
MATEUSZ BARTA
aktor Teatru Lalek Banialuka od 2016 roku. Zagrał ciekawe postaci w „Szklanej Górze”, „Po nitce do kłębka” i w „Buratinie”. W tym sezonie stworzył wspaniałą kreację grając tytułową rolę w sztuce „Król Maciuś Pierwszy” w reżyserii Konrada Dworakowskiego. Spektakl ten zdobył Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Korczak 2017 oraz nagrodę jury dziecięcego na Międzynarodowym Festiwalu Ożywionej Formy w Rzeszowie.
Nominacje za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki
IRENA EDELMAN
animatorka kultury, dyrektor Spółdzielczego Centrum Kultury BEST działającego przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Złote Łany”. Inicjatorka i organizator Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej LIPA, który odbył się po raz 35. Jego gośćmi były takie sławy jak Ernest Bryll, Tadeusz Śliwiak czy ks. prof. Józef Tischner. Nominowana do IKARA w 1998 i 2005 roku, uhonorowana Brązowym Krzyżem Zasługi.
MICHAŁ KLIŚ
artysta plastyk, profesor zwyczajny, były rektor ASP w Katowicach. Zdobywca Srebrnego Medalu na Międzynarodowym Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie, Złotego Medalu na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, Nagrody Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia artystyczne, Medalu KEN, a także Srebrnej Glorii Artis. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu znaczących muzeów w kraju i za granicą
EWA POLAK-WALESIAK
aktorka, reżyser i twórca scenariuszy spektakli wystawianych przez Teatr Pracownię Kwadryga, którego jest współzałożycielką. Licząca sobie ponad 30. lat Kwadryga, jeden z pierwszych teatrów prywatnych w Polsce stworzyła wiele przedstawień wystawianych z sukcesami w kraju i za granicą. W 2017 roku jej spektakl „Cygańska baśń” otrzymał nagrodę za najlepszy spektakl dla dzieci i najlepszą scenografię na międzynarodowym spotkaniu lalkarzy na Borneo.
JERZY DZIEDZIC
aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Ma w swoim dorobku ponad sto ról teatralnych zarówno w repertuarze poważnym jak i komediowym. Ceniony przez publiczność i krytykę. Dwukrotny laureat Złotych Masek: za role w „Królu Jeleniu” i „Lampce oliwnej” oraz w „Naszym mieście”, nominowany do IKARA 2011, wyróżniony odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej i uhonorowany Brązowym Krzyżem Zasługi.
TADEUSZ MOSKAŁA
artysta plastyk, Członek ZPAP-u i Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Autor wielu znaków firmowych, medali okolicznościowych, odznak oraz wielkopowierzchniowych ceramicznych płaskorzeźb. Laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień w konkursach. Zajmuje się wielowymiarowmi przestrzeniami nierzeczywistymi w grafice, malarstwie i dziedzinach pokrewnych. Tworzy prace w konwencji 6D łącząc trójwymiarową przestrzeń rzeczywistą z przestrzenią urojoną.
JACEK KACHEL
dziennikarz, członek Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego. Autor ponad 20. pozycji popularyzujących wiedzę o przeszłości Bielska-Białej i regionu. Współtwórca programu telewizyjnego „Sto lat temu w Bielsku-Białej”. Finalista konkursu Kancelarii Prezydenta RP pn. Filary demokracji lokalnej w kategorii artykuł historyczny, laureat konkursu Osobowości Ziem Górskich w kategorii dziennikarz.
Galę Ikarów 2017 uświetnił koncert 12 tenorów i Bielskiej Orkiestry Festiwalowej pod dyrekcją Wojciecha Mrozka.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl