2025-01-14 15:35:45 UM Bielsko-Biała 2666
Laureatami Ikara 2024 zostali – aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej Sławomir Miska, historyk sztuki z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej Teresa Dudek-Bujarek oraz twórca i właściciel Cavatina Hall Michał Dziuda.
Już po raz 32. Ikary powędrowały do znakomitych twórców kultury. Nagrody Prezydenta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki zostały uroczyście wręczone 13 stycznia w Teatrze Polskim. Laureatami Ikara 2024 zostali – aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej Sławomir Miska, historyk sztuki z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej Teresa Dudek-Bujarek oraz twórca i właściciel Cavatina Hall Michał Dziuda.
Ikarowa gala w Teatrze Polskim zgromadziła liczne grono znamienitych gości, w tym przedstawicieli parlamentu, władz samorządowych, środowisk artystycznych, duchowieństwa i organizacji społecznych. Gospodarzami uroczystości byli naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Przemysław Smyczek oraz kuratorka wystaw w Galerii Bielskiej BWA Ada Piekarska. I to oni przeprowadzili tradycyjną już rozmowę na tematy kultury z prezydentem Bielska-Białej Jarosławem Klimaszewskim.
W swoich odpowiedziach prezydent podkreślił wielkie zaangażowanie mieszkańców w starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, które uruchomiły niesamowite pokłady kreatywności i zaangażowania, co zostanie doskonale spożytkowane w ramach przygotowania miasta do roli pierwszej Polskiej Stolicy Kultury 2026. Prezydent mówił, jak ważna jest kultura w budowaniu tożsamości miasta i jego pozycji na arenie europejskiej. Wskazał także na zwiększone nakłady finansowe na rozwój i promocję kultury w ostatnich latach. W 2019 roku na szeroko rozumianą kulturę (bez inwestycji) wydano 29 milionów złotych. W budżecie miasta na 2025 r. na kulturę przewidziano aż 56 milionów złotych. Ten skok finansowy to inwestycja w kulturę, która nie tylko nas ubogaca, ale przyciąga do nas ludzi kreatywnych, którzy mogą pracować gdziekolwiek na świecie, a dzięki naszej ofercie kulturalnej wybierają na miejsce do życia nasze miasto.
Najważniejszym punktem wieczoru było wręczenie statuetek Ikara, które od lat symbolizują prestiż i uznanie w środowisku artystycznym. Autorem wyjątkowych rzeźb jest bielski artysta Bronisław Krzysztof, znany z tworzenia dzieł o niezwykłej randze i symbolice.
Sukces 2024.
W kategorii za szczególne osiągnięcia w 2024 r. nagrodę otrzymał Sławomir Miska, aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, który w ubiegłym roku kreował postać Walusia w dramacie Różewicza Do piachu w reż. Witolda Mazurkiewicza i Janusza Opryńskiego. Za tę rolę został w minionym roku dostrzeżony w „Subiektywnym spisie aktorów teatralnych” Jacka Sieradzkiego, który docenił precyzję oszczędnego aktorstwa i bezwarunkową szczerość postaci uwikłanej w historię i w swój ludzki strach - czytamy w uzasadnieniu decyzji kapituły.
Aktor i instruktor teatralny od 2007 roku występuje na scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, gdzie zagrał wiele interesujących i złożonych ról, takich jak: znakomity Bogumił Niechcic w Nocami i dniami będę tęsknić za Tobą czy ON 2 w Beztlenowcach.
– Jestem bardzo szczęśliwy. To niezwykła statuetka i nagroda. Chciałbym podziękować panu, panie prezydencie; kapitule; a szczególnie dyrektorowi Witoldowi Mazurkiewiczowi za cenne wskazówki, jak wejść w buty granego przeze mnie Walusia. Dziękuję moje żonie, która wychowuje nasze dzieci, dzięki czemu ja mogę spokojnie po tej scenie chodzić i artystycznie odlatywać. Dziękuję pani Halinie Kubisz-Mule, bo to chyba dzięki niej zostałem aktorem. Muszę się państwu przyznać, że ja bardzo lubię oklaski, a dokładniej lubię tę cześć spektaklu, kiedy wychodzimy do państwa z kolegami i koleżankami i widzę w państwa oczach to, co widzę. Ta serdeczność, energia i napięcie, które jest w was, przechodzi do nas. To jest coś pięknego i wspaniałego, co daje mi energię do dalszej pracy - mówił w trakcie uroczystości Sławomir Miska.
W tej samej kategorii do Ikara 2024 nominowano także aktorkę Teatru Polskiego Orianę Soikę oraz tancerkę i choreografkę Katarzynę Zielonkę.
Doceniony dorobek
Za wybitne dokonania w dziedzinie kultury i sztuki statuetką Ikara uhonorowano Teresę Dudek-Bujarek, kuratorkę i znawczynię historii sztuki z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, której praca przy organizacji wystaw muzealnych jest doceniana w kraju i za granicą.
Jest niezrównaną popularyzatorką dorobku artystów z naszego regionu. Była kuratorką wielu wystaw indywidualnych i monograficznych w kraju i za granicą. Przygotowała scenariusz ekspozycji stałej w Muzeum im. Juliana Fałata w Bystrej oraz ekspozycji sztuki od XIV wieku po współczesność w siedzibie muzeum w Bielsku-Białej. Prowadzi badania nad przejawami życia artystycznego na terenie naszego miasta w kontekście jego wielonarodowościowego i wielokulturowego dziedzictwa. Jest autorką i współautorką wielu monograficznych opracowań oraz wydawnictw dotyczących artystów tworzących na przestrzeni dziejów bielsko-bialskie środowisko plastyczne. Popularyzowała z dużym powodzeniem dorobek tak znamienitych postaci, jak: Petr Michal Bohun, Julian Fałat, Jakub Glasner, Jan Grabowski, Ignacy Bieniek i Alfred Biedrawa - uzasadniła swój wybór kapituła.
- Przede wszystkim chciałam podziękować mojej długoletniej dyrektor, pani Iwonie Purzyckiej, która zdecydowała się zgłosić mnie do tej nagrody. Chciałam podziękować panu prezydentowi i kapitule za dostrzeżenie pracy - trochę takiej mrówczej i mało festiwalowo pokazowej, dziejącej się gdzieś w zaciszu. Jeżeli państwo pozwolą, to swoją nagrodę chciałabym dedykować wszystkim koleżankom i kolegom, z którymi mam przyjemność pracować - mówiła Teresa Dudek-Bujarek.
W tej samej kategorii nominacje otrzymali również aktor Teatru Polskiego Adam Myrczek oraz grafik i animator Mirosław Baca z Regionalnego Ośrodka Kultury.
Specjalne wyróżnienia
Specjalną nagrodę Ikara 2024 otrzymał Michał Dziuda, twórca i właściciel Cavatina Hall, który przyczynił się do wzbogacenia kulturalnego krajobrazu miasta. Kapituła w swej ocenie podkreśliła, że Michał Dziuda zainicjował i wsparł finansowo powstanie w naszym mieście zawodowej orkiestry symfonicznej Cavatina Philharmonic Orchestra, która działa z powodzeniem od zeszłego roku przy Cavatina Hall. Jej koncerty gwarantują wysoki poziom artystyczny, cieszą się ogromnym zainteresowaniem melomanów i przynoszą satysfakcję muzyczną nie tylko mieszkańcom naszego miasta.
Podczas ikarowej gali wręczono również dyplomy honorowe i specjalne oraz tytuły Dobrodzieja Kultury. Dyplomami honorowymi nagrodzono - Zespół Pieśni i Tańca Beskid za promocję kultury regionalnej i wkład w rozwój folkloru oraz Aleksandra Pestyka, aktora od lat współpracującego z bielskim teatrem. Dyplom specjalny otrzymała Spółdzielnia Mieszkaniowa Złote Łany za wspieranie działalności Spółdzielczego Centrum Kultury Best, organizującego m.in. konkurs literacki Lipa.
Tytuły Dobrodzieja Kultury przyznano dwóm instytucjom, które wyróżniły się szczególnym wsparciem finansowym dla działań artystycznych w Bielsku-Białej. Są to PreZero i PKO Bank Polski S.A. Dzięki pomocy PreZero zrealizowano szereg inicjatyw kulturalnych, takich jak Przegląd Monodramów Kobiecych Mała Czarna, festiwal kabaretowy Fermenty, koncert Aleja gwiazd czy Święta na Starówce. Firma od lat angażuje się w lokalne projekty, wspierając ich realizację zarówno finansowo, jak i organizacyjnie. PKO Bank Polski S.A. wsparł działalności Teatru Lalek Banialuka, jednego z kluczowych ośrodków kultury w mieście. Firma wydatnie pomogła w organizacji jubileuszowego 30. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej, a także znacząco przyczyniła się do powstania trzech spektakli bielskiej Banialuki.
Część oficjalną uroczystości zakończyły życzenia noworoczne dla ludzi kultury przekazane przez biskupa pomocniczego diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła Rzymskokatolickiego Piotra Gregera oraz biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Adriana Korczago.
Po emocjach konkursowych na scenie przedstawiono monodram Teatru KTO z Krakowa pt. Byłam żoną Boba Marleya w reżyserii Pawła Szumca. W roli Rity Marley wystąpiła Katarzyna Chlebny.
Jacek Kachel
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl