2023-08-21 18:07:50 UM Bielsko-Biała 2631
Festiwal, w ramach którego odbędą się bezpłatne warsztaty tworzenia treści wideo pod okiem międzynarodowych mistrzów produkcji form i technik filmowych, rozpoczął się 23 sierpnia w Bielsku-Białej.
Od 23 sierpnia przez trzy dni wybitni twórcy filmowi i telewizyjni z Ukrainy, Gruzji, Portugalii i Polski goszczą w Bielsku-Białej w ramach Kharkiv International Festival of Arts and Travel - Międzynarodowego Charkowskiego Festiwalu Sztuki i Podróży. To pierwsze takie wydarzenie w mieście i w województwie śląskim, które za pomocą obrazu i dźwięku ma połączyć lokalnych twórców audio-video i młodych tiktokerów, youtuberów, influencerów z międzynarodowymi mistrzami.
Festiwal rozpoczęła konferencja prasowa w Willi Sixta, podczas której organizatorzy przedstawili jego idee; opowiedzieli także o obecnej sytuacji Charkowa i Ukrainy oraz zaprezentowali filmy.
Dzięki inicjatywie władz Bielska-Białej festiwal, który miał wcześniej kilka udanych edycjach w drugim co do wielkości mieście Ukrainy - Charkowie – tym razem zagości w Willi Sixta. Powodem jest oczywiście wojna.
- To wyjątkowe wydarzenie artystyczne, symbolicznie i dosłownie przekraczające granice i łączące artystów, którzy sprzeciwiają się wojnie, jej niszczycielskim skutkom, także dla kultury i światowego dziedzictwa. Bez wahania odpowiedzieliśmy więc na dramatyczną prośbę twórców z Charkowa o pomoc w organizacji tego wydarzenia artystycznego w Bielsku-Białej, gdzie na głowy nie spadają bomby i gdzie każdego dnia nie giną ludzie - mówił na konferencji prasowej zastępca prezydenta Bielska-Biała Adam Ruśniak.
Prezydent polskiego departamentu międzynarodowej organizacji International Action Art. Piotr Owczarski, dziękując za gościnę w Bielsku-Białej, przypomniał, że obecnie mieszka tutaj ok. 11 tysięcy Ukraińców, którzy mogą liczyć na różnorodną pomoc od mieszkańców i władz miasta.
Wśród gości wydarzenia jest m.in. ekspertka w zakresie dramaturgii i umiejętności scenopisarskich prof. Anna Kurinna. To ona jest pomysłodawczynią i dyrektorką Międzynarodowego Charkowskiego Festiwalu Sztuki i Podróży i to ona wystąpiła do władz miasta Bielska-Białej z prośbą o przyjęcie jej festiwalu ze względu na intensywne działania wojenne prowadzone przez żołnierzy rosyjskich w Charkowie. Z uwagi na krótki czas przygotowań, w tym roku w Bielsku-Białej odbędą się na razie tylko warsztaty.
- Jestem w Charkowie od pierwszych godzin wojny. Każdego dnia przeżywam koszmar, bo każdego dnia ginie któryś z moich studentów, znajomych artystów, twórców telewizyjnych, któryś z moich sąsiadów. To straszne – mówiła Anna Kurinna. – Podczas tych trzech dni chcemy pokazać, że chociaż reprezentujemy różne kultury, to spaja nas jedna energia – przyjaźni, pokoju i wolności, gdyż łączy nas twórczość - dodała.
Przez trzy dni w Willi Sixta w Bielsku-Białej odbywają się warsztaty telewizyjno-filmowe, które prowadzą twórcy telewizyjni i filmowi:
- Irina Khangoshvili – znana producentka telewizyjna z Tbilisi w Gruzji, która m.in. pracuje dla amerykańskiej stacji telewizyjnej Currenttime TV z grupy Radia Liberty;
- Kirill Neiezhmakov – mistrz produkcji realizowanych w technice Timelapse i Hyperlapse z Portugalii, kilkadziesiąt razy nagrodzony za swoje filmy na międzynarodowych festiwalach;
- Olena Chepurna – absolwentka London Central Film School z Charkowa, której scenariusze biorą udział w międzynarodowych konkursach na platformach Coverfly, Filmfreeway czy ISA;
- Piotr Owczarski – prezydent polskiego departamentu międzynarodowej organizacji International Action Art, autor formatów tv w Polsce, producent, którego programy telewizyjne były wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych festiwalach, a obecnie także rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego o Transportu Sanitarnego Meditrans SPZOZ w Warszawie.
W programie m.in. wykłady z zakresu produkcji telewizyjnej realizowanej zarówno za pomocą smartfona, jak i profesjonalnej kamery telewizyjnej; tajniki Timelapse i Hyperlapse – technik, które zmieniły sposób opowiadania historii i pokazywania świata - czy ABC dobrych praktyk. Młodzi twórcy, którzy produkują i nadają swoje materiały w Internecie, dowiedzą się, co im wolno, a czego nie wolno robić, by nie złamać polskiego i międzynarodowego prawa. Nauczą się, jak znaleźć dobre światło, jak kadrować czy wreszcie, jak produkować atrakcyjny wizualnie materiał.
Warsztaty zostaną zakończone pokazem filmów stworzonych przez ich uczestników oraz filmów nagrodzonych podczas tej edycji festiwalu Art Travel w Charkowie. Pokaz odbędzie się w piątek 25 sierpnia o godz. 18.00 w Willi Sixta.
Warsztatom towarzyszy pokaz plakatów Artyści przeciw wojnie wykonanych przez twórców reprezentujących 52 kraje. Co ciekawe, ze względów ekologicznych zrezygnowano z druku papierowych plakatów, prezentacja odbywa się w formie cyfrowej w trybie ciągłym w hallu Willi Sixta.
– W Charkowie tymi kolorowymi plakatami ludzie zaklejają wybite szyby - mówi Piotr Owczarski.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl