2017-08-15 05:00:00 Książnica Beskidzka 2810
Wystawa przedstawia sylwetki 57 kobiet biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Są wśród nich: kobiety walczące na pierwszej linii frontu, łączniczki, sanitariuszki, a wśród nich m.in. Zofia Kossak-Szczucka, pseudonim „Weronika”
Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej w związku z kolejną rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego zaprasza do obejrzenia wystawy przygotowanej przez Muzeum Niepodległości w Warszawie pt. „Kobiety w Powstaniu Warszawskim”
Ustawa Sejmu RP (z kwietnia 1938 r. o powszechnym obowiązku wojskowym) uznała prawa kobiet do pełnienia pomocniczej służby wojskowej w zakresie m.in. służby przeciwlotniczej, wartowniczej, łączności „oraz innej potrzebnej dla celów obrony”. Dekretem Prezydenta RP z 27 października 1943 r. uznano, iż „żołnierze kobiety mają te same obowiązki i prawa, co żołnierze mężczyźni”, co sankcjonowało faktycznie istniejący stan, szczególnie w Armii Krajowej i otwierało możliwości do prawnego regulowania różnych kwestii, w tym stopni wojskowych. Nadanie stopni wojskowych kobietom-żołnierzom Armii Krajowej nastąpiło 23 września 1944 r. w czasie Powstania Warszawskiego.
Jak obliczają historycy, kobiety stanowiły 10% stanów osobowych Armii Krajowej. W Powstaniu Warszawskim kobiety walczyły głównie jako sanitariuszki i łączniczki. Po upadku Powstania Warszawskiego do niewoli niemieckiej dostało się 2000 kobiet-żołnierzy. Kobiety w stopniach oficerskich zgrupowano w Oflagu Molsdorfa w stopniach niższych m.in. w Stalagu VI C Oberlangen. Straty wśród kobiet żołnierzy AK szacowane są na blisko 5000, a więc prawie na 10% czynnych w Armii Krajowej.
Wystawa przedstawia sylwetki 57 kobiet biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Są wśród nich: kobiety walczące na pierwszej linii frontu, łączniczki, sanitariuszki, a wśród nich m.in. Zofia Kossak-Szczucka, pseudonim „Weronika”.
Wystawa czynna będzie do końca sierpnia br.
- Materiał ikonograficzny pochodzi głównie od rodzin bohaterek wystawy bądź, w kilku przypadkach, od nich samych. Są to archiwalia, pamiątki, zdjęcia. Los kobiet z powstania jest ilustracją losów całego narodu, także po przez pryzmat ich późniejszych, powojennych losów - zaprasza Bogdan Kocurek, Dyrektor Książnicy Beskidzkiej.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl