Wykład dr. Andrzeja Sznajdera w Książnicy Beskidzkiej
Tym razem gościem bielskich spotkań z historią najnowszą w Książnicy Beskidzkiej był dyrektor Oddziału IPN w Katowicach dr. Andrzej Sznajder. Tematem spotkania był wykład pt. „Oblicza cenzury w PRL”
- Jest mi bardzo miło, że po raz kolejny mogę gościć w Bielsku-Białej, w tym również w Książnicy. Temat mojego wystąpienia są oblicza cenzury w PRLu. Mówimy o latach 1945- do kwietnia 1990 roku, kiedy decyzją sejmu RP zlikwidowany został Główny Urząd Kontroli Publikacji.
W swoim wykładzie Dr. Andrzej Sznajder omawiając oblicza cenzury w PRLu, nawiązał do jej historii, która sięgała lipca 1944 roku. W tym roku w strukturach powołany został resort, którego zadaniem było cenzurowanie.
- To główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Pod tą nazwą kryła się cała działalność ograniczająca słowa w okresie PRLu. Umownie PRLu, ponieważ ta nazwa obowiązuje z chwilą uchwalenia konstytucji z lipca 1952 roku – zaznaczył dr Sznajder
Urząd zajmował się kontrolą i weryfikacją publikacji prasowych, telewizyjnych, radiowych, weryfikacją wystaw, czy filmów. Pracownicy GUKPiWu sprawdzali wszystkie formy przekazu informacji, czy gdzieś nie pojawiały się treści niezgodne z aktualną polityką państwa.
W trakcie spotkania omówiony został m.in. dekret wydany w 1944 roku, który opisywał założenia aparatu cenzury.
- Mimo wielkiej pokusy dr Sznajder nie odniósł się do czasów dzisiejszych. - To jest również fascynujący temat czy mamy cenzurę czy jej nie mamy i czy ktoś decyduje o czymś czy wolno czy nie wolno – dodał dr Sznajder