2022-04-13 16:35:28 Bielsko-Biała 29425
Efekty rewitalizacji otoczenia głównej siedziby Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej - Zamku Sułkowskich - cieszą oczy bielszczan i turystów.
Prace remontowo-budowlane i konserwatorskie związane z rewitalizacją otoczenia siedziby głównej Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej zakończono w marcu 2022 r. Otoczenie zamku zmieniło się na korzyść.
R E K L A M A
Prowadzone od jesieni 2020 roku roboty były drugim etapem modernizacji otoczenia zamku. W pierwszym etapie wzmocniono skarpy od strony wschodniej oraz odnowiono ceglany mur oporowy.
Projekt techniczny - obejmujący wymianę infrastruktury podziemnej (instalacje elektryczne, teletechniczne, instalacje kanalizacji deszczowej), renowację historycznych murów, odbudowę schodów zewnętrznych oraz wykonanie nowych nawierzchni z kamienia rzecznego wraz z montażem małej architektury i renowację skwerów - przygotowała pracownia architektoniczna Marek Gronner i Paweł Rączka z Bielska-Białej. Co ważne, projekt uwzględniał wnioski z badań archeologicznych przeprowadzonych przez Bożenę i Bogusława Chorążych.
- W trakcie prowadzonych prac odsłonięto XIX-wieczne mury stajni zamkowych oraz teatru książęcego i średniowieczny mur obronny oddzielający zamek od miasta. Istotne odkrycia dotyczą również budowli znajdujących się niegdyś przed skrzydłem południowym zamku. Odsłonięte fragmenty obejmują północną partię obiektu architektonicznego interpretowanego wstępnie jako budowla w typie kordegardy funkcjonującej w okresie XVII-XVIII wieku. Dodatkowo w badanym obszarze ujawniły się relikty XX-wiecznego urządzenia terenu południowego dziedzińca zamku - wyjaśniają archeolodzy z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.
Koszt prac wyniósł rewitalizacyjnych 3.500.000 zł., całość sfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
- Przeprowadzona modernizacja nie tylko polepszyła stan techniczny i stabilność skarpy od strony Teatru Polskiego, ale znacząco przyczynia się do podniesienia walorów zabytkowego obszaru staromiejskiego układu urbanistycznego miasta - informuje zastępca dyrektora Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej Wojciech Glądys.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl