2015-07-26 09:45:00 MCK Żywiec 2579
Rozpoczął się 52. Tydzień Kultury Beskidzkiej
Rozpoczął się 52. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Pierwszym żywieckim akcentem był Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Solistów w ramach Festiwalu Folkloru Górali Polskich. Wieczorem zabawa z żywieckiego parku, przeniosła się do amfiteatru Pod Grojcem, gdzie pojawiły się pierwsze zespoły walczące o tegoroczne Złote Żywieckie Serce oraz goście z zagranicy.
W związku z remontem żywieckiego Rynku, poranna część imprezy została przeniesiona do miejscowego parku. Na dziedzińcu między zamkami pojawili się artyści od lat występujący w trakcie żywieckiej imprezy, nie zabrakło również debiutantów, stawiających swoje pierwsze kroki w folklorze. Konkurs na tak zwanej „małej scenie” gromadzi kapele, grupy śpiewacze, instrumentalistów, multiinstrumentalistów, śpiewaków i mistrzów z uczniami. W sobotni poranek pojawiło się 20 wykonawców. Na scenie można było obejrzeć tak uznane w świecie folkloru nazwiska, jak Monika Wałach, czy Antoni Gluza.
W żywieckim parku oprócz wydarzeń na małej scenie, odbywają się również wydarzenia towarzyszące. Jednym z nich jest promocja książki „Hej, ode wsi do miasta” autorstwa Tadeusza Trębacza. Autor, który jest twórcą tak wielkich wydarzeń kulturalnych, jak Festiwal Folkloru Górali Polskich czy Żywieckie Gody, obchodził w sobotę swoje 82. urodziny.
Punktualnie o 18.00 w amfiteatrze Pod Grojcem rozpoczął się 1. dzień Festiwalu Folkloru Górali Polskich. W tym roku w konkursie wystąpi 17 zespołów. W sobotę zaprezentowały się pierwsze trzy. Debiutujący na deskach Festiwalu Folkloru Górali Polskich zespół Rożnowska Dolina z Rożnowa pokazał zwyczaje związane z nocą andrzejkową, „Zbyrcok” z Juszczyna zaprezentował obrzęd „sprowadziny”. Ostatni z zespołów biorących udział w sobotnim konkursie to „Michalczowa” z Michalczowej z programem „Zopusty”. Poza konkursem wystąpił zespół Kasinianie-Zagórzanie.
Co prawda Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne rozpoczynają się dopiero w środę w Wiśle, jednak zespoły z zagranicy można podziwiać już od początku Tygodnia Kultury Beskidzkiej na wszystkich estradach festiwalu. Widzowie z Żywca mogli obejrzeć w akcji dwa zespoły – niezwykle efektowny Kijów z Ukrainy i nieco spokojniejszy z Tajwanu, zaskakujący jednak pięknymi strojami.
Finałem sobotniego wieczoru był odbywający się w ramach Dni Żywca koncert galowy Żywieckiego Suwakowania. Impreza, która w Żywcu odbywa się po raz dziesiąty cieszy cię coraz większą popularnością. Na początku Anna i Maciej Pietraszkowie, organizatorzy „Suwakowania” zaprosili około 20 znajomych muzyków, impreza trwała trzy dni. Obecnie Żywieckie Suwakowanie trwa przez cały tydzień.. W sobotę zagrało aż 140 puzonistów i tubistów, wśród nich Paweł Golec. Najmłodszy z artystów miał 7, najstarszy 63 lata. Z okazji jubileuszu, nie zabrakło okolicznościowych kwiatów i tortu.