2020-07-15 14:06:49 UM Bielsko-Biała. Emilia Klejmont 16551
Beskidzkie Centrum Onkologii - Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej jest rozbudowywane o pięciokondygnacyjny segment, połączony z istniejącymi budynkami.
Uroczystość z okazji zakończenia budowy stanu surowego nowo powstającego pięciokondygnacyjnego segmentu Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej odbyła się 14 lipca przy ul. Wyzwolenia 18. Wzięli w niej udział przedstawiciele wykonawcy, pracownicy budowlani, przedstawiciele władz miasta z prezydentem Jarosławem Klimaszewskim na czele i dyrekcja szpitala.
- Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim przybyłym za ciężką pracę, dzięki której możemy być świadkami powstawania tego nowoczesnego obiektu szpitalnego. Z pewnością przyczyni się on do poprawy opieki zdrowotnej w całym regionie, a co najważniejsze uratuje życie tysiącom chorych osób, z czego wszyscy razem już w tej chwili możemy być bardzo dumni – mówił Kamil Janas, kierownik projektu - ALSTAL Grupa Budowlana Sp. z o.o., sp.k.
- Wiecha budowlana świadczy o tym, że zamknęliśmy etap, którym jest stan surowy budynku. Prace, pomimo wielu zmian projektowych, udało się zakończyć terminowo, dzięki temu teraz na obiekcie są wykonywane prace instalacyjne oraz wykończeniowe. Jestem przekonany, że efekt finalny będzie bardzo dobry, obiekt zostanie oddany zgodnie z założonym harmonogramem robót i będzie służył przez wiele lat osobom, które będą tego potrzebować. Wiecha budowlana, ma według tradycji, przekazać budowli pomyślność, dlatego i jej, i wszystkim tutaj obecnym życzymy tej pomyślności jak najwięcej – dodał K. Janas.
Głos zabrał też prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.
- To bardzo ważna inwestycja dla naszego miasta. Po prostu ochrona zdrowia jest bardzo ważnym obszarem działania samorządu. Nikomu nie życzymy żeby się tutaj leczył, ale jeżeli już przyjdzie taka potrzeba, to jest to milowy krok w kierunku tego, aby mieszkańcy Bielska-Białej jak i całego regionu leczyli się na poziomie XXI wieku, a statystyki przewidują, że zachorowalność na nowotwory będzie coraz większa. Dlatego wszystkim dziękuję za trud włożony w budowę, wszystkim w to zaangażowanym, wszystkim pracownikom. Dziękuję, że mimo trudnej sytuacji, związanej ze stanem epidemicznym, realizacja tego obiektu przebiega zgodnie z planem – mówił prezydent.
Beskidzkie Centrum Onkologii - Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej jest rozbudowywane o pięciokondygnacyjny segment, połączony z istniejącymi budynkami. Inwestycja obejmuje również przebudowę strefy wejściowej budynku głównego, a także przebudowę dróg i parkingów wewnętrznych. Budynek jest w stanie surowym. Trwają prace instalacyjne i wykończeniowe.
- Zakończenie inwestycji jest planowane o tej porze w przyszłym roku – wtedy szpital powinien być wyposażony i gotowy. Na razie nie ma żadnych opóźnień. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tempa, ale nie ukrywam, że jest ono bardzo duże. W mieście toczą się postępowania na sprzęt – mówi kierownik działu technicznego w Beskidzkim Centrum Onkologii Andrzej Wiórkowski.
Nowy budynek będzie sercem szpitala. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 4 600 m2. W przyziemiu znajdą się pomieszczenia techniczne, zakład medycyny nuklearnej, podręczna sterylizacja, sala odpraw lekarskich i pracownia rezonansu magnetycznego. Na parterze zlokalizowany zostanie zakład diagnostyki obrazowej z pracownią RTG, dwoma pracowniami tomografii komputerowej, pracownią mammografii, pracownią biopsji stereotaktycznej oraz pracowniami USG. Znajdzie się tam też izba przyjęć wraz z pomieszczeniem rejestracji oraz pomieszczenia towarzyszące. Piętro pierwsze i drugie zajmą oddziały łóżkowe z salami dwu i trzyosobowymi oraz izolatkami (70 łóżek), a także przyporządkowane do nich bardzo przestronne łazienki dla pacjentów, bez żadnych barier, brodzików czy stopni. Powstał także specjalny pokój dzienny dla pacjentów i rodzin. Na piętrze trzecim umieszczony zostanie blok operacyjny z czterema salami operacyjnymi i salą wybudzeń. Piąta kondygnacja jest przeznaczona na urządzenia techniczne obsługujące budynek.
Z budynkiem głównym szpitala segment jest połączony dwoma łącznikami, co sprawi, że będzie w pełni skomunikowany.
W ramach inwestycji planowany jest również zakup wyposażenia i aparatury medycznej. W szpitalu pojawi się: hybrydowy system SPECT/CT, rentgenowski tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny o natężeniu pola magnetycznego minimum 3 T, nowoczesny mammograf cyfrowy z tomosyntezą i przystawką do biopsji stereotaktycznej, cyfrowy aparat rentgenowski z telekomado oraz dodatkowym stanowiskiem do zdjęć płucnych.
Nowego sprzętu medycznego doczeka się też Centralna Sterylizacja w szpitalu przy ul. Wyspiańskiego 21.
Projekt Nowoczesna baza Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej jest dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 na podstawie umowy o dofinansowanie z 24 lipca 2018 r. Całkowita wartość projektu wynosi ok. 119 mln zł, a wartość dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi ok. 76 mln zł, co stanowi 85 proc. kosztów kwalifikowanych tej inwestycji. Planowany termin zakończenia realizacji inwestycji został określony na 2021 r.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl