2020-09-23 06:00:00 Stowarzyszenie Olszówka 13446
Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na kolejną wycieczkę po Bielsku-Białej
Stowarzyszenie Olszówka zapraszana na kolejną wycieczkę po Bielsku-Białej. Na co dzień, przemieszczając się ulicami naszego miasta, nie zdajemy sobie sprawy, że od siedmiu wieków tymi samymi ulicami poruszali się nasi przodkowie, a kierunek ich wędrówek i kształtowanie zabudowy miasta determinował splot wydarzeń historycznych. To chcemy pokazać! Tym razem przemierzymy małopolską część Bielska-Białej.
Wędrując ulicą 11 Listopada pokonujemy Bielsko-Bialski odcinek traktu cesarskiego, który odegrał niebagatelna rolę w procesie zrastania się obu miast. A wszystko zaczęło się za sprawą budowy w latach 70. i 80. XVIII wieku drogi łączącej Wiedeń i Lwów, po zaborze przez Austrię małopolskiej części Bielska-Białej. Wytyczono wtedy nową oś urbanistyczną, wzdłuż której pojawiła się „józefińska” zabudowa, będąca dziś pięknym świadectwem historii. W ten sposób dzisiejsza ulica 11 Listopada przyczyniała się do połączenia Bielsko i Białą w jedna całość. W Białej wytyczono najpierw Stary, później, nieco dalej na wschód, Nowy Rynek. Tak ukształtowało się centrum naszego dwumiasta. Most na rzece Białej stał się symbolicznym łącznikiem. Bielsko i Biała stały się w wieku XIX znaczącym ośrodkiem przemysłowym, głównie sukienniczym, łączącym śląskie i małopolskie tradycje. Od końca wieku XVIII, po nowo utworzonym trakcie cesarskim wzdłuż miast rzemieślników i kupców zaczęły podążać dyliżanse z podróżnymi pomiędzy Wiedniem a Lwowem. Przejdziemy się ich śladem.
Termin:
27 września, spotkanie o godz. 10.00. Prowadzący: Piotr Kenig. Trasa – jeden z odcinków Traktu Cesarskiego, od mostu na Białej w kierunku wschodnim.
Następne terminy będą sukcesywnie podawane.
Zapisy:
Uwaga! Prawo do uczestnictwa w wycieczce mają osoby, które dostaną potwierdzenie po uprzednim zarejestrowaniu oraz wypełnieniu formularzy.
Chętnych prosimy o kontakt: stowarzyszenieolszowka@gmail.com, tel. 693 315 998
Wycieczki są bezpłatne. Dofinansowanie – Gmina Bielsko-Biała oraz Stowarzyszenie Olszówka ze środków pochodzących z 1% odpisu z podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego.
Patronat – Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl