2015-07-24 05:00:00 SN, UM Żywiec 2224
Tydzień Kultury Beskidzkiej należy do najstarszych imprez folklorystycznych w Polsce, a nawet w Europie
Od 25 lipca do 2 sierpnia w Żywcu odbędzie się 52 Tydzień Kultury Beskidzkiej. Jego historia rozpoczęła się w roku 1964 w Wiśle, ale tradycjami sięga jeszcze przedwojennego Święta Gór. Sytuuje się też wśród największych imprez – zarówno biorąc pod uwagę zasięg, czas trwania, ilość wykonawców czy koncertów, jak też liczbę widzów uczestniczących w jego prezentacjach. Należy również do grona najlepszych – w ocenie specjalistów, obserwatorów, wykonawców, a przede wszystkim widzów. Podkreślają oni jego niepowtarzalną atmosferę, urok wspólnej zabawy, barwność, wreszcie różnorodność programową.
Tydzień Kultury Beskidzkiej ze względu na swój charakter, zasięg, czas trwania ilość wykonawców i koncertów, liczbę widzów, jak również ze z względu na niepowtarzaną, urzekającą barwnością i porywającą żywiołowością atmosferę jest imprezą nieporównywalną z żadną inną. Podczas jego trwania zespoły folklorystyczne prezentują oryginalne bogactwo ludowej muzyki, tańca i śpiewu, obrzędów i zwyczajów, ludowi artyści swoją twórczość, a organizacje i instytucje kultury, osiągnięcia w zakresie ochrony, dokumentacji i popularyzowania dorobku ludowej kultury.
Ponad 100 zespołów pieśni i tańca z około 30 państw na różnych kontynentach, 4 tysiące tancerzy, śpiewaków i muzyków, ponad 50 kilkagodzinnych wieczornych koncertów na dużych plenerowych estradach, odbywających się równocześnie w kilku miejscowościach przez kolejnych 9 dni. Część zespołów uczestniczy w dwóch imprezach konkursowych: Festiwalu Folkloru Górali Polskich i Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych. Wiele imprez towarzyszących, takich jak przedpołudniowe koncerty kapel, uliczne korowody, wystawy, kiermasze i Targi Sztuki Ludowej w Żywcu.
Organizatorami TKB są: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, samorządy Wisły, Szczyrku, Żywca, Makowa Podhalańskiego, Oświęcimia, Istebnej i Ujsół oraz Koło Miejscowe PZKO w Jabłonkowie.
Magnesem, który przyciąga na TKB tłumy widzów są egzotyczne grupy folklorystyczne z całego świata. W tym roku do Żywca przyjadą zespoły między innymi z: Tajwanu, Meksyku, Brazylii, Egiptu i Turcji. Koncerty w ramach TKB odbywać się będę w Amfiteatrze pod Grojcem (początek zawsze o godz. 18:00 - wstęp wolny).
Z uwagi na remont Rynku konkurs kapel, grup śpiewaczych i solistów zorganizowany zostanie w tym roku między zamkami (żywiecki park). Również w tym miejscu będą występy kapel polskich i zagranicznych, targi sztuki ludowej oraz warsztaty tańca ludowego. Szczegółowy program TKB
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl