2017-02-13 08:40:00 Fundacja Pozytywnych Zmian 2407
Po raz czwarty zatańczą przeciwko przemocy wobec kobiet
Fundacja Pozytywnych Zmian oraz inicjatywa społeczna Czarny Protest Bielsko-Biała zapraszają w Walentynki na plac Chrobrego w Bielsku-Białej, by wspólnie zatańczyć przeciwko przemocy wobec dziewczyn i kobiet. 14 lutego 2017 r. o godz. 18:00 odbędzie się czwarta już bielska odsłona międzynarodowej i ogólnopolskiej akcji „Nazywam się Miliard – One Billion Rising”.
- W tym roku wspólną akcją w Polsce będziemy nagłaśniać problem gwałtu na randce. Dlaczego ten temat? „W Polsce praktycznie nie słyszymy o problemie przemocy w związkach nastolatków, o gwałtach na randce, molestowaniu seksualnym dziewcząt; może się on wydawać społecznie nikły w porównaniu z bezkresem przemocy, do jakiej dochodzi w związkach osób dorosłych. Tymczasem statystyki biją na alarm. Przemoc w związkach nastolatków jest podobnie nasilona, jak to, co dzieje się w relacjach dorosłych”
(A. Czapczyńska, Niebieska Linia 5/2009) - informują organizatorzy.
- W Polsce nikt regularnie nie monitoruje problemu przemocy i przemocy seksualnej wobec dziewcząt, co nie znaczy, że problem nie istnieje. „Gwałt na randce” – termin powszechnie znany i opisany w Stanach Zjednoczonych i krajach Unii Europejskiej nie jest praktycznie używany w Polsce. Jest objęty takim samym, jeśli nie większym tabu, jak termin „gwałt małżeński”. Dlatego w 2017 roku nasza akcja będzie zajmować się właśnie tym problemem, by go nagłośnić, ujawnić i przeciwdziałać - dodają organizatorzy.
Dane są zatrważające. Wg raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER z 2016 r.:
- 87% kobiet w Polsce doświadczyło jednej z form molestowania seksualnego,
- 62% badanych kobiet brało udział w aktywności seksualnej, której nie chciało,
- co czwarta Polka ma za sobą doświadczenie próby gwałtu, a co piąta została zgwałcona.
Z innych danych wynika, że nawet 40 % osób skazanych za gwałt usłyszało wyrok warunkowego zawieszenia kary. Zdecydowanej większość gwałtów (około 80%) kobiety doświadczyły od osób, które znały, w tym najbliższych im osób – partnerów, mężów, członków rodziny. Wiele gwałtów dokonuje się w czterech ścianach domów, w ramach związków i relacji np. małżeńskich. Z raportu Fundacji Pozytywnych Zmian „ART. 207 K.K. - ZNĘCANIE SIĘ NAD OSOBĄ NAJBLIŻSZĄ – monitoring śląskich sądów” wynika, że 90% wyroków orzekanych w sprawach za przemoc domową (w tym gwałty) jest wydawanych „w zawieszeniu”.
„Nazywam się Miliard – One Billion Rising” to taneczny protest, którego celem jest nagłośnienie problemu przemocy wobec dziewczyn i kobiet. Kiedy ludzie na całym świecie tańczą, wykorzystując sztukę do twórczego oporu, to jest to światowe wyzwanie dla rządów i instytucji, posiadających władzę do wzięcia odpowiedzialności za swoje działania. Wspólne artystyczne działania mobilizują, budzą, inspirują ludzi do tego, by połączyć się w podobnym działaniu zarówno na lokalny jak i globalnym poziomie. To twórcza „ludzka moc” niesie za sobą nadzieję na zmianę.
- Zapraszamy osoby, które zatańczą, ale swoją solidarność można również wyrazić poprzez samą obecność na pl. Chrobrego 14 lutego o godz. 18:00. Zachęcamy do ubrania się w czarny strój z akcentami w odcieniach różu (kolory loga akcji) oraz zabranie ze sobą świecącego elementu – latarki, czołówki, telefonu - zapraszają organizatorzy.
W pierwszym roku organizowania akcji w Polsce wzięło w niej udział 17 miejscowości, a w ostatnim, 2016 roku - prawie 60. W tym roku swój udział zgłosiło ponad 70 miejscowości. Ogólnopolską koordynatorką akcji jest Fundacja Feminoteka.
Nazwa: Bielsko-Biała | Nazywam się Miliard – One Billion Rising
Miejsce: pl. Chrobrego, Bielsko-Biała
Data i godzina: 14.02.2017 r., godz. 18:00
Organizatorki: Fundacja Pozytywnych Zmian i Czarny Protest Bielsko-Biała
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl