W Bielsku-Białej rozpoczął się cykl koncertów pod nazwą Lato z Kulturą. Prezentujemy harmonogram koncertów.
Dzisiaj w Parku Słowackiego rozpoczął się tegoroczny cykl koncertów pod nazwą Lato z Kulturą. Bielska Estrada wystąpiła na początek cyklu. Działającą pod patronatem Bielskiego Centrum Kultury grupę estradową prezentująca folklor polski oraz różnych części świata tworzą tancerze, soliści Zespołu Pieśni i Tańca Bielsko oraz profesjonalni muzycy kapeli lub big bandu pod dyrekcją Marzeny Grzybowskiej.
Prezentujemy harmonogram koncertów
2 lipca (niedziela) g. 18.00 Orkiestra im. Telemanna
W programie "Muzyczne podróże dookoła świata". Od muzyki wiedeńskiej do musicalu. Gościnnie wystąpią m.in. Dorota Gibiec-Kurowska, Mariusz Bierzyński.
8 lipca (sobota) g. 18.00 Rozrywkowa Orkiestra KoleŻeńska Les Femmes.
Z miłości do muzyki klasycznej, filmowej, rozrywkowej...powstała Orkiestra KoleŻeńska Les Femmes (czyt. le fam, z francuskiego - kobiety). Na co dzień pracują w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Śląskiej im.H.M.Góreckiego. Choć wszystkie kochają muzykę symfoniczną, odczuwają niedosyt innych gatunków muzycznych. Dlatego stworzyły niewielki zespół, którego pasją jest dobra muzyka. W swym repertuarze posiadają aranżacje muzyki filmowej, rozrywkowej, tanga czy ragtime'y. Nie zapominają również o miłośnikach walców, marszów i polek.
9 lipca (niedziela) g. 18.00 Trebunie Tutki & Urmuli
Górale z Podhala i gruzini z Kazbeku w programie zatytułowanym DUCH GÓR. Podhalańscy Górale spod Giewontu i Gruzini spod Kazbeku, to od wieków ”ślebodni” czyli wolni i niezależni pasterze i wojownicy, niepodlegli, sprawiedliwi, dumni i honorowi. Ich muzyka i mocny, wielogłosowy męski śpiew, będąca dominującą częścią obu kultur, te cechy mocno podkreśla.
„Duch Gór” to projekt w którym po raz pierwszy na jednej scenie spotykają się obie prastare tradycje muzyczne. Projekt tworzą dwa uznane w swoich regionach zespoły – Trebunie Tutki z Zakopanego i Urmuli Quintet z Tibilisi.
15 lipca (sobota) g. 18.00 zespół Sanacja oraz Bielska Orkiestra Kameralna
Znakomita orkiestra działająca pod patronatem Bielskiego Centrum Kultury. Dyryguje Sławomir Chrzanowski. W programie polskie przeboje lat 20. i 30. XX wieku.
16 lipca (niedziela) g. 17.00 Park Słowackiego Impreza dla dzieci - Tralalandia
Zapraszamy wszystkie dzieci: zabawy taneczno-ruchowe oraz konkursy i turnieje z nagrodami, Koncert + animacje dla dzieci Tunia i Tralalandia. Na scenie Tunia z towarzyszeniem zespołu Włóczykije - piosenki dla najmłodszych i szalona zabawa
22 lipca (sobota) g. 18.00 Zespół cygański ROMANCA
Prawdziwy folklor Romów, przekazywany z pokolenia na pokolenie. Żywiołowe rytmy i sentymentalne pieśni cygańskie, ukazujące styl Romów bałkańskich, węgierskich, hiszpańskich i rosyjskich. Dynamiczne i radosne tańce w wykonaniu młodych i utalentowanych Romów!
23 lipca (niedziela) g. 18.00 Eleni
Znana i lubiana, autorka niepowtarzalnych i ponadczasowych hitów. W Bielsku-Białej zabrzmią zapewne Miłość i wino, Po słonecznej stronie życia, A słońce sobie lśni, Za wszystkie noce.
29 lipca (sobota) g. 18.00 Jacek Wójcicki
Obdarzony talentem aktorskim i głosem o charakterystycznej tenorowej barwie, porusza się z łatwością po wielu gatunkach i stylach muzycznych. Każdy jego koncert spaja niepowtarzalna osobowość sceniczna, tworząc kolorowe, pełne kontrastów, brawurowe show.
30 lipca (niedziela) g. 17.00 zespoły Tygodnia Kultury Beskidzkiej
Wybrane przez organizatorów, zagraniczne zespoły Tygodnia Kultury Beskidzkiej.
Sonja Marinković z Nowego Sadu (Serbia)
Calabruix z Llucmajor (Hiszpania, Majorka)
Shuakhevi z Shuakhevi (Gruzja, Adżaria)
5 sierpnia (sobota) g. 18.00 Motywy żydowskie w muzyce świata
Darek Wójcik vel. Dawidek & Szaweł Lipski Klazmer Quartet Koncert muzyki klezmerskiej "Motywy żydowskie w muzyce świata" jest wynikiem ogromnej fascynacji kulturą i historią narodu żydowskiego. W programie m.in. wiązanka ze Skrzypka na dachu, Hava nagila, Kazimierz, Lista Schindlera.
6 sierpnia (niedziela) g. 18.00 Siostry Matkowskie
Siostry Matkowskie, w barwnym programie Romanse w cieniu skrzypiec. Wystąpią z zespołem pod kierownictwem Michała Półtoraka z Piwnicy Pod Baranami. Zaprezentuje najpiękniejsze romanse cygańskie i hiszpańskie oraz pieśni bałkańskie, a cały spektakl wzbogacony będzie o fascynujący i żywiołowy taniec.
12 sierpnia (sobota) g. 18.00 The Threex
Historia tria rozpoczęła się w bielskiej szkole muzycznej. Potem wszyscy studiowali w Wiedniu. W Japonii młodzi bielszczanie wygrali konkurs muzyki kameralnej. Tworzą muzykę klasyczną wzbogaconą ogromną dawką...humoru..
13 sierpnia (niedziela) g. 18.00 Bielska Orkiestra Dęta
Formacja paradna pod dyrekcją Jarosława Grzybowskiego. Piosenki polskie z okresu międzywojennego, ragtime'y Scotta Joplina, muzyka filmowa, najpiękniejsze marsze świata.
19 sierpnia (sobota) g. 18.00 chór Daniłowa z Moskwy
Niedawno chór z klasztoru Daniłowa (najważniejszej świątyni prawosławnej w Moskwie) wystąpił na festiwalu Sacrum in Musica. Na letnim koncercie zaśpiewają przepięknie opracowane, tradycyjne, rosyjskie melodie ludowe.
20 sierpnia (niedziela) g. 17.00 Szanty na Starówce - Smugglers, Cztery Refy
Zgodnie z tradycją w czasie wakacji na bielskiej starówce nie może zabraknąć szant, czyli pieśni żeglarzy. Smugglers to klasycy "morskiej" odmiany folk-rocka. Cztery Refy - zespół działający od 1985 roku. Weterani piosenki żeglarskiej. Ich szanty śpiewają kolejne pokolenia żeglarzy i miłośników szanty.
POŻEGNANIE LATA TEREN OBOK HALI POD DĘBOWCEM -
27 sierpnia (niedziela) g. 17.00 JULA
Młoda wokalistka zdobyła internetową sławę dzięki swoim amatorskim nagraniom. W ciągu kilku lat utwory autorstwa Juli osiągnęły kilkadziesiąt milionów wyświetleń w Internecie. Do zdobycia rzeszy wiernych fanów wystarczył jej zwykły mikrofon podłączony do komputera. Teraz pora na muzykę "na żywo"
HEY
Legenda polskiej muzyki rockowej. Jeden z najbardziej cenionych polskich zespołów – nagrali wiele ważnych albumów i przebojowych piosenek. Od początku istnienia wokalistką zespołu jest Katarzyna Nosowska.