Książnica Beskidzka zaprasza w miesiącu lutym do obejrzenia dwóch ciekawych wystaw
Na pierwszym piętrze prezentowana jest ekspozycja, przybliżająca postać Ireny Sendlerowej (1910–2008). W czasie II wojny światowej uratowała ponad 2.500 dzieci żydowskich.
Ta wybitna Polka nie lubiła, gdy nazywano ją bohaterką. Gdy pytano, czy się bała, odpowiadała szczerze, że tak, ale że nienawiść do oprawców była silniejsza niż strach. Wiele lat milczała na temat swojej działalności w czasie wojny.Po raz pierwszy opisała, czym się wówczas zajmowała, w dwudziestą rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Na liczne pytania, dlaczego tak bardzo ryzykowała, odpowiadała, że nie umiałaby przeżyć wojny inaczej.
Materiały z wystawy pochodzą z broszury wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej na rzecz poprawy stanu świadomości historycznej Polaków.
W holu głównym biblioteki można obejrzeć wystawę pt.: „Święty Arcybiskup Józef Bilczewski” – metropolita lwowski obrządku łacińskiego pochodzący z pobliskich Wilamowic.
Dzięki jego inicjatywie powstało na terenie archidiecezji lwowskiej 330 obiektów sakralnych na czele z monumentalnym kościołem świętej Elżbiety we Lwowie. Wspierał rozwój Wilamowic, a także miejscową społeczność i jej życie edukacyjne. W swojej pracy duszpasterskiej wzorował się na bł. Jakubie Strzemię. Pragnął pomagać wszystkim potrzebującym pomocy materialnej i duchowej. Głosił pogląd, że sama praca w kościele nie wystarcza, że należy do niej dołączyć pracę społeczną dążącą do oświecenia i poprawy bytu materialnego parafian oraz do usunięcia wszelkiego rodzaju nadużyć, którym ulegały środowiska ekonomicznie słabsze. W czasie walk polsko-ukraińskich o Lwów w listopadzie 1918 stał na czele komitetu ratunkowego, który dostarczał żywność najbiedniejszym Święty Arcybiskup Józef Bilczewski zwrócił się do papieża o włączenie w litanii loretańskiej wezwania „Królowo Polski”, a także po kradzieży koron zapobiegł koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej koronami carskimi, doprowadzając do koronacji obrazu ponownie koronami papieskimi. Jeszcze za życia mówiono o nim jak o świętym. 2 lipca 1944 wyrażono zgodę na przeprowadzenie procesu beatyfikacyjnego. Pierwsza sesja tego procesu odbyła się w 1952 w rezydencji Arcybiskupiej w Krakowie. Praca tego trybunału trwała 9 lat. W 1962 przesłano akta procesu do Kongregacji Świętych Obrzędów w Rzymie.
17 grudnia 1997 Jan Paweł II podpisał dekret o heroiczności cnót. 26 czerwca 2001 beatyfikowany przez Papieża Jana Pawła II podczas jego wizyty we Lwowie. Kanonizacja Józefa Bilczewskiego przez papieża Benedykta XVI odbyła się 23 października 2005 w Rzymie. Datę kanonizacji wyznaczył jeszcze papież św. Jan Paweł II. Świętego arcybiskupa Józefa Bilczewskiego należy uznać za wybitną postać w dziejach odzyskiwania przez Polskę niepodległości.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl