2019-08-23 22:23:14 Artykuł partnera 2385
Jak pokazuje praktyka prawidłowa ekojazda polega na jeździe spokojnej, ale w miarę dynamicznej i z wykorzystaniem mocy oraz momentu obrotowego auta. A zatem o czym należy pamiętać i jak jeździć, aby zminimalizować spalanie? Oto 10 wskazówek jak oszczędzać paliwo.
W dzisiejszych czasach prawie każdy z nas posiada samochód. Jego eksploatacja nie jest jednak tania. Mianowicie przeglądy, ubezpieczenie, serwis, wymiana opon, oraz paliwo to nie małe wydatki. Co na niektórych ale nie wszystkich da się oszczędzać. Tak jest w przypadku paliwa.
Jak pokazuje praktyka prawidłowa ekojazda polega na jeździe spokojnej, ale w miarę dynamicznej i z wykorzystaniem mocy oraz momentu obrotowego auta. A zatem o czym należy pamiętać i jak jeździć, aby zminimalizować spalanie? Oto 10 wskazówek jak oszczędzać paliwo.
Oczywistym jest, że największe spalanie pojawia się podczas jazdy w mieście, a w szczególności w godzinach szczytu. Wówczas mamy do czynienia z nieustannym przyspieszaniem, hamowaniem i przemieszczaniem się od świateł do świateł. W takiej sytuacji trudno o oszczędności. Dużym problemem, który znacznie zwiększa zużycie paliwa, jest częste i gwałtowne hamowanie oraz wciskanie pedału gazu do oporu.
Prawdą jest, że im mniejsze prędkości, tym mniejsze spalanie. Na drogach szybkiego ruchu najbardziej optymalną relację pomiędzy uzyskaną prędkością a spalaniem uzyskamy przy prędkości około 90-110 km/h. Powyżej 120 km/h krzywa zużycia paliwa wzrasta szybciej jak dystans. Ponadto na krótkich odcinkach drogi, pomiędzy miastami tj. 100-120 km, podróż z prędkością 140-160 km/h nie przyniesie zwykle zbyt dużego zysku czasowego, a zużycie paliwa może być nawet o 2-3 litry wyższe. Poza tym przy wyższych prędkościach dużo częściej musimy przyhamowywać a następnie konieczne jest zwiększenie prędkości i tym samym wyższe zużycie paliwa.
Wbrew pozorom bałagan w bagażniku ma znaczny wpływ na spalanie. Wożenie zbędnych przedmiotów w aucie zwiększa jego masę, a większa masa, to większe spalanie. Kwestia ta wygląda jeszcze gorzej, jeśli korzystamy z bagażnika dachowego zwłaszcza przy prędkościach autostradowych. Zużycie paliwa może wzrosnąć nawet o 20 procent. A zatem najlepszym rozwiązaniem jest wozić tylko niezbędne elementy.
Nie bez powodu wiele nowoczesnych aut jest wyposażone w system Start/Stop. Podczas jazdy w mieście w godzinach szczytu, korzystając z tej opcji można zaoszczędzić nawet 0, 5 l/100 km. Jeżeli silnik jest pozbawiony systemu Start/Stop, możemy manualnie wyłączać i włączać jednostkę napędową. Należy jednak pamiętać, że postój, który trwa kilkanaście sekund, nie jest wystarczającym powodem do wyłączenia silnika.
Opony to jeden z elementów, który decyduje zarówno o właściwościach jezdnych auta, jak również o jego spalaniu. Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na zużycie paliwa jest ciśnienie. Dlatego też należy dbać o prawidłowe wartości ciśnienia w oponach. Co ciekawe nawet 0, 5 bara może przełożyć się na kilkuprocentowy wzrost spalania. Ponadto kupując nowe ogumienie warto trzymać się wytycznych producenta oraz zapamiętać, im wyższa klasa, tym mniejsze spalanie.
Zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić nie tylko do szybszego zużywania się jednostki napędowej, ale również do zwiększonego spalania. Dlatego też regularne wymiany olejów, filtrów oraz świec to gwarancja optymalnego zużycia paliwa.
Korzystanie z klimatyzacji, gdy temperatura nie przekracza 20 stopni Celsjusza lub z ogrzewania, gdy nie ma mrozu nie ma sensu, bowiem znacznie wpływa na zużycie paliwa. Ponadto każdy gadżet, który zużywa energię elektryczną, ma wpływ na spalanie. Dla osób skrajnie oszczędnych niezłym pomysłem jest jazda na światłach do jazdy dziennej.
Dobrej jakości paliwo poza tym że jest bardziej wydajne, pozwala także zachować silnik w przyzwoitym stanie. Tankowanie najtańszego paliwa z nieznanego źródła, może zwiększyć spalanie oraz ryzyko uszkodzenia osprzętu silnika. Jest to szczególnie istotne w przypadku silników wysokoprężnych.
Tankowanie na oślep może generować bezsensowne koszty. Jeżeli sporo podróżujemy, warto tankować poza miastem na stacjach przy trasie z wyłączeniem autostrad. Zazwyczaj stacje w centrach miast mają znacznie wyższe ceny.
Jazda samochodem na krótkich dystansach generuje ogromne koszty. Koszty te nasilają się szczególnie zimą. Wówczas spalanie na krótkim dystansie tuż po uruchomieniu silnika może sięgać 20 a nawet 30 l/100km.
Wykorzystując wspomniane sposoby, zużycie paliwa zapewne będzie niższe i równocześnie wydatki na ten cel zmaleją.
Artykuł przygotowała wypożyczalnia samochodów Auto Kruczek. Więcej ciekawych porad motoryzacyjnych znajdziesz na ich blogu.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl