2020-05-13 08:20:05 UM Bielsko-Biała 3194
Rozbudowa systemu transportowego ITS ma polegać na włączeniu do systemu 18 skrzyżowań i 11 km dróg. Inwestycja ma zająć ok. 17 miesięcy
Jedna firma zgłosiła się do przetargu na rozbudowę inteligentnego systemu transportowego ITS w Bielsku-Białej. To warszawskie przedsiębiorstwo SPRINT S.A. Sesja otwarcia ofert odbyła się 7 maja w siedzibie Miejskiego Zarządu i z uwagi na sytuację epidemiologiczną była transmitowana on-line.
Miejski Zarząd Dróg przeznaczył na rozbudowę systemu ITS ponad 10.397.967 zł, a złożona oferta opiewa na 13.344.000 zł.
- W tej chwili przygotowujemy analizę całej sytuacji i rekomendacje, które przedstawimy prezydentowi miasta. Bierzemy pod uwagę różne scenariusze związane z tym, że na dniach musimy złożyć wniosek o dofinansowanie tej inwestycji ze środków centralnych. Robimy analizę rynku i podobnych postępowań przetargowych, które miały miejsce w ostatnim czasie. I tu stwierdzamy, że wszystkie oferty, poza jednym miastem, były wyższe od zakładanych. Rozważamy też teoretycznie, czy jest możliwość ograniczenia zakresu tego zadania. Dlatego w tym tygodniu jeszcze odbędą się rozmowy i konsultacje w tej sprawie, a dopiero potem będziemy mogli przedstawić oficjalne stanowisko – mówi dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Wojciech Waluś.
Rozbudowa systemu transportowego ITS ma polegać na włączeniu do systemu 18 skrzyżowań i 11 km dróg. Inwestycja ma zająć ok. 17 miesięcy. W ramach drugiego etapu tworzenia ITS poszerzony zostanie system sterowania ruchem na wybranych skrzyżowaniach w ciągu ulic: Cieszyńska – Bora-Komorowskiego – Partyzantów – Bystrzańska – Piłsudskiego – al. gen. Andersa. Plan zakłada instalację 15 tablic informacji pasażerskiej na przystankach autobusowych, trzech znaków VMS (o zmieniającej się treści, służących do przekazywania ostrzeżeń) na drogach wlotowych do miasta oraz znaków informujących o liczbie zajętych miejsc na parkingach.
Do systemu włączone zostaną cztery parkingi, które posiadają system wykrywania zajętości miejsc (przy ul. Legionów/Paderewskiego, Dmowskiego – parking przy Ratuszu, w rejonie dworca PKP i przy ul. Rychlińskiego) oraz dwa parkingi wymagające wdrożenia tego systemu – na placu Ratuszowym i placu Wolności. Miejski Zarząd Dróg zakłada możliwość włączenia do systemu informacji na temat liczby wolnych miejsc nie tylko na parkingach miejskich, ale także prywatnych.
Zgodnie z planem informacja o zajętości miejsc parkingowych będzie wyświetlana za pomocą strony internetowej systemu i tablic, które zostaną zamontowane przy ulicach – Warszawskiej (przy dworcu PKS), Piastowskiej (kierunek dworzec), Lwowskiej (kierunek centrum), Krakowskiej (kierunek Żywiecka), ks. Stanisława Stojałowskiego (kierunek Żywiecka), Żywieckiej (przy Władysława Łokietka), ul. prof. dr. Mieczysława Michałowicza (kierunek centrum) i Partyzantów (kierunek centrum).
W ramach tej inwestycji rozszerzony zostanie także system monitoringu wizyjnego miasta. Pojawią się także kamery, które umożliwią odczytywanie numerów tablic rejestracyjnych.
Tablice informacji pasażerskiej pojawią się na przystankach – na placu Adama Mickiewicza (w obu kierunkach), ul. Partyzantów Apena (w obu kierunkach), ul. Żywiecka/ks. Stanislawa Stojałowskiego (w kierunku Żywieckiej), ul. Cieszyńska/Hulanka (w obu kierunkach), ul. Cieszyńska/os. Wojska Polskiego (w kierunku centrum), ul. Cieszyńska/Lotnisko (w kierunku centrum), Wapienica/Centrum (w kierunku centrum), osiedle Beskidzkie (kierunek ul. Cieszyńska, pętla peron 1 i 2), osiedle Złote Łany (kierunek centrum), ul Jutrzenki/Sam (kierunek centrum) oraz osiedle Kopernika (kierunek centrum).
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl