2019-09-27 13:28:03 mat. prasowe 2268
92 załogi zgłosiły się do tegorocznej edycji Rajdu Wisły – jednej z najstarszych imprez w polskich sportach motorowych. W weekend 27-28 września na malowniczych, ale trudnych odcinkach specjalnych w Beskidach kibice będą mogli zobaczyć najmocniejsze i najszybsze samochody klasy R5, jak i legendarne rajdówki sprzed lat takie, jak Audi Quattro.
65. edycja Rajdu Wisły jest przedostatnią rundą rywalizacji w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska i GO+ Cars Historycznym Pucharze Południa, a także trzecią odsłoną tegorocznych zmagań w ramach Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska. To cykl zawodów w formule Super KJS – przeznaczonych dla zawodników bez licencji, stawiających swoje pierwsze kroki w rajdach samochodowych. W trakcie takich imprez jak Rajd Wisły, kierowcy mogą w bezpiecznych warunkach, na zamkniętych dla ruchu odcinkach, szlifować swoje umiejętności podczas sportowej rywalizacji.
Uczestnicy mistrzostw Śląska mają w tym sezonie jeszcze tylko dwie okazje do powiększenia swojego dorobku punktowego – Rajd Wisły i tradycyjnie kończącą sezon Cieszyńską Barbórkę. Nic zatem dziwnego, że do walki o punkty na trasach „Wisełki” ruszy cała czołówka RSMŚl. Z pierwszym numerem startowym, podbudowani zwycięstwem w poprzedniej rundzie, do walki staną liderzy punktacji – Łukasz Godula i Daniel Nowak (Honda Civic, 69 pkt). Wiceliderzy punktacji – Adam Sroka i Krystian Woźniak (Honda Civic, 55 pkt.) powalczą o swoje drugie w tym sezonie zwycięstwo. Poprzednio komplet punktów zdobyli na inaugurację mistrzostw w Głubczycach. Zaledwie sześć punktów mniej mają Maciej Sordyl i Krystian Korzeniowski (Honda Civic), a tuż za podium plasują się Michał Rokita i Wojciech Habuda (Renault Clio, 41 pkt). Po wywalczeniu drugiego miejsca w Rajdzie Ziemi Głubczyckiej i zwycięstwie w Rajdzie Festiwalowym, tegoroczni debiutanci prowadzili w punktacji, ale nie ukończyli Rajdu Mikołowsko-Żorskiego i spadli na czwartą lokatę.
Kibice mogą także liczyć na załogi z mistrzostw Polski w mocnych samochodach z napędem 4x4. Rajdówki klasy R5, najszybsze i najbardziej zaawansowane konstrukcje, jakimi można się ścigać na krajowych odcinkach specjalnych, do Wisły i Istebnej przywiozą załogi Maciej Lubiak/Michał Trela (Hyundai i20 R5) oraz Marcin Babraj/Jakub Wróbel (Skoda Fabia R5). Łącznie w ramach mistrzostw Śląska wystartuje 50 załóg.
Rajd Wisły to także runda GO+ Cars Historycznego Pucharu Południa, czyli cyklu dla zawodników dysponujących rajdówkami sprzed lat. Wśród pasjonatów klasycznej motoryzacji, którzy zdecydowali się na start w imprezie organizowanej przez Automobilklub Śląski, jest m.in. Grzegorz Olchawski. Kierowca z Krakowa pojedzie zjawiskowym Audi Quattro, wraz z Łukaszem Wrońskim – mistrzem Polski z 2003 roku, który ten tytuł przypieczętował właśnie na trasach Rajdu Wisły.
Z kolei w trzeciej rundzie Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska wystartują 42 duety kierowca/pilot. Zgodnie z regulaminem, uczestnicy Super KJS przejadą skrócone warianty odcinków specjalnych.
Sportowa rywalizacja w RSMŚl i GO+ Cars HPP rozegra się na siedmiu odcinkach specjalnych. Zawody rozpoczną się w piątek, 27 września, o 18:50 na Placu Hoffa w Wiśle. Zaraz po ceremonii startu zawodnicy zmierzą się na trasie 2,5-kilometrowego oesu w Wiśle. W sobotę załogi czekają po trzy przejazdy prób Koniaków (4,4 km) oraz Kotelnica (7,57 km).
Bazą rajdu będzie kompleks Zagroń w Istebnej, gdzie zlokalizowano biura zawodów i park serwisowy, w którym będzie można zobaczyć mechaników pracujących przy rajdowych samochodach. Zwycięzców rajdu poznamy na mecie, którą w tym roku zaplanowano w Istebnej, przy Amfiteatrze pod Skocznią. Zgodnie z harmonogramem pierwsza z załóg wjedzie na metę w sobotę, 28 września o 16:38.
Więcej informacji na temat imprezy można znaleźć na stronie www.rajd-wisly.pl.
Punktacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska przed 65. Rajdem Wisły:
1. Godula/Nowak 69 pkt
2. Sroka/Woźniak 55 pkt
3. Sordyl/Korzeniowski 49 pkt
4. Rokita/Habuda 41 pkt
5. Adam Wrocławski 33 pkt
6. Maciej Matysiak 26 pkt
7. Watras/Kluczewski 15 pkt
8. Baran/Paciej 10 pkt
9. Hawro/Kielar 8 pkt
10. Zardzewiały/Mroszczyk 8 pkt
Harmonogram 65. Rajdu Wisły
Piątek, 27 września
18:50 – start rajdu (Wisła, Plac Hoffa)
19:00 – OS1: Wisła (2,5 km)
Sobota, 28 września
8:10 – serwis A: 10 min. (Istebna, kompleks Zagroń)
8:38 – OS2: Koniaków 1 (4,12 km)
9:11– OS3: Kotelnica 1 (7,57 km)
10:41 – serwis B: 30 min. (Istebna, kompleks Zagroń)
11:24 – OS4: Koniaków 2 (4,12 km)
11:57 – OS5: Kotelnica 2 (7,57 km)
13:27 – serwis C: 30 min. (Istebna, kompleks Zagroń)
14:10 – OS6: Koniaków 3 (4,12 km)
14:43 – OS7: Kotelnica 3 (7,57 km)
16:38 – ceremonia mety (Istebna, amfiteatr przy skoczni)
Patronat honorowy nad 65. edycją Rajdu Wisły objął Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego oraz Starosta Powiatu Żywieckiego i Starosta Powiatu Cieszyńskiego.
Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska 2019 dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.
Partnerami imprezy są: miasto Wisła, gminy: Istebna, Milówka, Rajcza, a także: GO+ Cars, GO+ EAuto, Fundacja GO+, Kompleks Zagroń, Fundacja Trzeźwość, Ramirent, Wiślańskie Centrum Kultury, Polski Związek Narciarski, Ireco Motorsport, Wikoss Sport, Japan Motors, Justus, Peugeot Uliarczyk i Polski Serwis Floty.
Patronat medialny nad imprezą objęli: Polskie Radio Katowice, TVP 3 Katowice, Dziennik Zachodni, naszemiasto.pl, Motorsport.com, Rajdy24.pl, SuperNowa.pl, Infobeskidy.eu, Rally and Race oraz Kronika Rajdów.
Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska – informacje:
RSMŚl to cykl rajdów okręgowych, organizowanych przez automobilkluby zrzeszone w Polskim Związku Motorowym (ZO Katowice). Rundy zaliczane do RSMŚl to jednodniowe rajdy, o łącznej długości odcinków specjalnych od 25 do 50 km. Mogą brać w nich udział kierowcy posiadający licencję RN (licencja rajdowa I stopnia), oraz piloci posiadający licencję R, RN, lub R-codriver. Kierowcy z licencją R (licencja rajdowa II stopnia) mogą startować tylko w klasie Gość. Do zawodów dopuszczone są samochody posiadające aktualną lub wygasłą licencję FIA/PZM oraz samochody klasy Open. Wszystkie pojazdy i zawodnicy muszą posiadać wyposażenie bezpieczeństwa zgodne z regulaminem mistrzostw.
Kalendarz mistrzostw tworzy pięć rund, w których zawodnicy ścigają się po asfaltowych odcinkach specjalnych:
17-18 maja: 1. Rajd Ziemi Głubczyckiej (Głubczyce)
15-16 czerwca: 50. Rajd Festiwalowy (Opole)
6-7 września: Rajd Mikołowsko-Żorski 2019 (Chorzów)
27-28 września: 65. Rajd Wisły (Wisła)
15-16 listopada: 45. Rajd Cieszyńska Barbórka (Cieszyn)
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl