2021-02-08 19:11:06 Artykuł Partnera 5804
Leasing samochodowy cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest to elastyczna forma finansowania, której parametry można dopasować do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Jeśli przymierzasz się do podpisania umowy, dowiedz się, na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę.
Istotą leasingu jest możliwość użytkowania pojazdu przez leasingobiorcę w zamian za miesięczne raty opłacane na rzecz leasingodawcy – zgodnie z ustalonym harmonogramem. Znaczenie ma jednak nie tylko wysokość miesięcznego zobowiązania, ale również wiele innych parametrów decydujących o opłacalności konkretnej oferty finansowania. Dlatego należy dokładnie przeanalizować poszczególne propozycje, aby wybrać tę najlepiej wpisującą się w potrzeby i oczekiwania.
Czynsz inicjalny (opłata wstępna) to nic innego jak koszty ponoszone przez leasingobiorcę, które pozwalają na uruchomienie umowy leasingowej.
Wysokość opłaty podawana jest procentowo – uzależniona jest od wartości fakturowej leasingowanego pojazdu. Każdy leasingodawca może we własnym zakresie ustalić ramy czynszu inicjalnego, zaś leasingobiorca dopasowuje ją do własnych możliwości.
Przykładowo. Korzystając z oferty Leasingu SMARTPLAN na nowe pojazdy dostępnego w ofercie Toyota Leasing, opłata wstępna zaczyna się już od 10% wartości samochodu. Wystarczy zatem „wyłożyć” zaledwie kilka tysięcy złotych, aby móc uruchomić leasing.
Wysokość raty ma ogromne znaczenie, ponieważ właśnie tak kwota będzie obciążała budżet każdego miesiąca. Chyba każdemu zależy na tym, aby miała ona najniższą wartość, jednak zwykle odbywa się to kosztem wysokiego wykupu (o którym będzie później). Jednak nie zawsze tak musi być…
Za przykład niech ponownie posłuży Leasing SMARTPLAN na nowe auta dostępny w Toyota Leasing. W tym przypadku może być ona dużo niższa w porównaniu ze standardową ofertą tego leasingobiorcy – tak pokazuje internetowy kalkulator. Leasing będzie więc dużo tańszy i nie będzie stanowił dużego obciążenia.
Warto przy tym podkreślić, że wysokość miesięcznej raty wyliczana jest w oparciu o cenę pojazdu pomniejszoną o wysokość czynszu inicjalnego i wykupu.
Wykup jest parametrem istotnym dla tych osób, którzy zdecydują się na przejęcie użytkowanego samochodu. Wówczas zobowiązani są do uregulowania ostatniej „raty” – zgodnie z ustaleniami z umowy.
Wartość wykupu może być elastyczna – to m.in. od leasingobiorców zależy, ile chcą zapłacić na sam koniec. W większości przypadków wykup oscyluje na poziomie 1% - dotyczy to jednak tych użytkowników, którzy faktycznie chcą przejąć pojazd. W przypadku osób zamierzających oddać auto, wykup może być wyższy – nie będą bowiem ponosić tej opłaty.
Jeszcze inaczej jest przy wspomnianym Leasingu SMARTPLAN na nowe auta. Tutaj ostatnią ratę można finansować poprzez odsprzedaż pojazdu dealerowi. Z uzyskanych środków można uregulować ostatnią ratę leasingową oraz opłatę wstępną kolejnego leasingu. Pozwala to na uruchomienie umowy bez konieczności angażowania jakichkolwiek środków własnych.
Chcesz mieć pewność, że finansowanie auta będzie korzystne? Kalkulator leasingu pozwoli oszacować koszty, dzięki czemu wybierzesz opcję dopasowaną do twoich potrzeb.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl