2016-10-28 21:00:00 Tabasco Media Communications 1949
Przedstawiamy 10 praktycznych porad, które pozwolą bezpieczniej i bardziej komfortowo podróżować w czasie wzmożonego ruchu na drodze.
Wszystkich Świętych to jeden z nielicznych dni w roku, kiedy w tym samym czasie w trasę wyrusza rekordowo dużo osób, chcących dotrzeć na groby swoich bliskich. Nic więc dziwnego, że to także okres, gdy odnotowujemy większą liczbę wypadków oraz wzmożone kontrole policji. Przedstawiamy 10 praktycznych porad, które pozwolą bezpieczniej i bardziej komfortowo podróżować w czasie wzmożonego ruchu na drodze.
1. Przygotuj pojazd do trasy
Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w drodze, zadbaj o przygotowanie swojego pojazdu, szczególnie wtedy, gdy czeka cię dłuższa trasa. Przede wszystkim sprawdź poziom oleju, płynu do spryskiwaczy i płynu do chłodnic, a także działanie świateł, hamulców, a nawet wycieraczek. Dobrze jest też uzupełnić wcześniej paliwo – na stacjach benzynowych może być tłoczno i znacznie drożej.
2. Zadbaj o wyposażenie
Sprawdź, czy masz sprawną (co będzie potwierdzone przeglądem/terminem przydatności) gaśnicę, trójkąt, sprawne koło zapasowe, ewentualnie (na wypadek awarii) kamizelkę odblaskową, lewarek i klucz do odkręcania kół. Przygotuj oświadczenie sprawcy kolizji, jeśli dojdzie do drobnej stłuczki, będziesz mógł szybko spisać dane sprawcy i nie czekając na przyjazd policji – ruszyć w dalszą drogę.
3. Ustal trasę
Zamiast stresować się, wlekąc się w długim korku, lepiej wcześniej sprawdzić najdogodniejszy dojazd do cmentarza – w większych miastach część ulic zostanie tego dnia wyłączona z ruchu. W przypadku dłuższych tras, warto przejrzeć spis aktualnych utrudnień na drogach, który odnajdziemy np. na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w zakładce „Lista utrudnień”.
4. Zaplanuj przerwy
Jeśli czeka cię długa trasa – rozsądnie zaplanuj przerwy, z uwzględnieniem możliwości zjedzenia ciepłego posiłku czy wypicia kawy. Pełną koncentrację utrzymasz co najwyżej przez kilkadziesiąt minut. Później twoje skupienie znacznie się pogorszy, a czas reakcji zdecydowanie się wydłuży. Dodatkowo, pamiętaj, aby w czasie postoju wykonać kilka prostych ćwiczeń (np. przysiadów, wymachów) zwiększy to natlenienie organizmu, a w konsekwencji pozwoli dłużej utrzymać koncentrację.
5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy!
Jednym z największym zagrożeń na drodze są nietrzeźwi kierowcy. Nigdy nie wsiadaj za kółko po spożyciu alkoholu, bo możesz w najlepszym wypadku stracić prawo jazdy, a w najgorszym – przyczynić się do czyjeś śmierci lub trwałego kalectwa. Pamiętaj, że prowadzenie dzień po spotkaniu, na którym był alkohol, to też nienajlepszy pomysł, bo możesz mieć we krwi znaczne stężenie alkoholu – to przekraczające 0,1 mg/l (czyli 0,2‰) to już wykroczenie, a wynik wyższy niż 0,25 mg/l (czyli 0,5‰) to przestępstwo. Sprawdź się, zanim wsiądziesz za kółko. Sprawdzenie trzeźwości w sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni swojego stanu umożliwiają alkomaty. – Jeśli decyzja o prowadzeniu pojazdu, będzie uzależnia od wyniku, jaki wskaże alkomat, to warto wtedy wybrać urządzenie o większej precyzji z czujnikiem elektrochemicznym, np. AL-9000 – mówi Krzysztof Rydlak, specjalista ds. bezpieczeństwa z sieci sklepów Spy Shop.
6. Zabezpiecz bagaże
Często w pośpiechu, wyjeżdżając w ostatniej chwili, zapominamy o odpowiednim zapakowaniu przewożonych rzeczy. Tymczasem w przypadku kolizji nawet najdrobniejsze przedmioty mogą stanowić poważne zagrożenie życia i zdrowia. Zwykła litrowa butelka wody podczas zderzenia z nieruchomą przeszkodą przy prędkości 50 km/h może uderzyć z siłą równą 60 kg, a przy 90 km/h – nawet z siłą 202 kg! Dlatego pamiętaj, aby ciężkie rzeczy starannie ułożyć w bagażniku, trzymając się zasady: ciężkie pakunki na spód, lżejsze – na wierzch. Drobne, podręczne przedmioty warto natomiast starannie zapakować do schowków wewnątrz samochodu.
7. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i pasażerów
Zadbaj o to, aby każdy w twoim aucie miał zapięte pasy (również pasażerowie na tylnym siedzeniu!). Zwróć szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci – zgodnie z Prawem o ruchu drogowym dziecko poniżej 150 cm wzrostu powinno podróżować w foteliku – Przewożenie dziecka w foteliku (np. Comfort UP) nawet na krótkich dystansach to podstawa troski o jego bezpieczeństwo. Warto pamiętać, że niemal połowa wypadków, w których uczestniczą najmłodsi, zdarza się w trakcie jazdy krótszej niż 3 kilometry – mówi Tomasz Rutkowski, ekspert marki Kinderkraft, producenta fotelików samochodowych.
8. Komunikuj się
Wykorzystuj uniwersalny system znaków do porozumiewania się z innymi kierowcami: używaj kierunkowskazów (którymi sygnalizujemy zamiar, a nie sam manewr, dlatego należy włączyć je odpowiednio wcześniej). Gdy gwałtownie hamujesz na autostradzie (np. w przypadku korków), włącz światła awaryjne, aby kierowcy za tobą spodziewali się niebezpieczeństwa. Jeśli ktoś wpuści cię na jezdnię, pomimo iż ma pierwszeństwo, podziękuj – np. gestem (otwartą dłonią).
9. Kontroluj prędkość
Zwróć uwagę na pieszych – pamiętaj, że wiele osób może poruszać się po zmroku w okolicach cmentarzy. Według Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w przypadku potrącenia duża prędkość znacząco ogranicza przeżywalność (przy prędkości 30 km/h 90% pieszych przeżyje wypadek, przy 50 km/h – ok. 50%, a jadąc 70 km/h – pieszy jest prawie bez szans). Dostosowuj swoją prędkość do warunków pogodowych – pamiętaj, że lepiej dojechać później niż wcale.
10. Przestrzegaj drogowych „dobrych obyczajów”
Pamiętaj, że lewym pasem poruszają się auta jadące szybciej – jeśli jedziesz wolniej, to wykorzystaj prawą stronę jezdni. Gdy w trasie napotkasz utrudnienia w postaci zwężenia drogi – zastosuj zasadę jazdy na „suwak”.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl