2015-10-03 05:00:00 www.e-petrol.pl 2257
e-petrol.pl: W cenach hurtowych oleju napędowego i benzyny 95-oktanowej nastąpiła zamiana miejsc
Olej napędowy ponownie jest droższym paliwem. To może sugerować zbliżenie się cen obu paliw na stacjach. Oprócz tego, że ceny w hurcie uległy zmianie, warto jeszcze zwrócić uwagę na kwestię marżowe, które będą zapewne wspierać ruch cen oleju napędowego w górę. Kierowcy diesli będa niebawem musieli oswoić się z myślą o nieco droższym tankowaniu.
Jakie zmiany w rafineriach?
Zmiana ceny średniej benzyny 95-oktanowej jest spadkowa do poziomu 3390 zł/m sześc. - co daje ruch o skali niemal 40 zł. Spadek w dieslu był znacznie mniejszy - co spowodowało wspomnianą różnicę w cenach obu paliw podstawowych. Obecnie średnia wynosi 3413,40 zł/m sześc. O 14 złotych wobec końcówki ubiegłego tygodnia podrożał natomiast olej opałowy, z ceną 2122 zł/m sześc.
Czy może zaskoczyć nas zmiana w detalu?
W okresie między 5 a 11 października dla benzyny 98-oktanowej spodziewamy się cen średnich w przedziale 4,79-4,91 zł/l, a jeśli chodzi o jej popularniejszą odmianę Pb95 będzie to wynik bliski 4,41-4,52 zł/l. Olej napędowy może nieznacznie podrożeć, najczęściej kierowcy będą spotykać ceny z przedziału 4,25-4,32 zł/l.
Warto podkreślić, że ceny hurtowe autogazu od jakiegoś czasu notują zwyżkę, toteż w krótkiej perspektywie spodziewać się można podbicia w cen detalicznych tego paliwa - będą one mieścić się między 1,79 a 1,88 zł/l.
Kolejny tydzień stabilizacji
Notowania ropy Brent w mijającym tygodniu utrzymywały się w przedziale 47,25-49,84 USD i w tym rejonie poruszają się już od blisko miesiąca. Dzisiaj przed południem baryłka surowca na giełdzie w Londynie kosztuje nieco ponad 48 dolarów, czyli niemal tyle samo co na koniec sesji w ubiegły piątek.
Inwestorom na rynku naftowym w ostatnich tygodniach brakuje zdecydowania i nie potrafią określić jednego kierunku zmian. Notowaniom surowca cały czas ciąży utrzymująca się nadpodaż, ale postępujący spadek liczby wiertni w USA czy utrzymujący się na wysokim poziomie popyt na paliwa hamują dalsze obniżki.
W najbliższym czasie argumentów za wyższą ceną ropy dostarczyć może sytuacja na Bliskim Wschodzie, gdzie wojna domowa w Syrii z konfliktu o lokalnym zasięgu staje się powoli zagrożeniem dla stabilności w całym regionie. W tle rosyjsko-amerykańskich sporów, swoje cele realizuje Iran, który wysłał wojska lądowe ze wsparciem dla walczącego o utrzymanie władzy Baszara al-Assada. Działania władz w Teheranie mogą niepokoić Arabię Saudyjską i jej reakcja może prowadzić do eskalacji konfliktu.
Napięcie na Bliskim Wschodzie tradycyjnie było czynnikiem przekładającym się na zwyżkę cen ropy i obecnie też może stać się impulsem wzrostowym, a biorąc pod uwagę to, że na giełdzie naftowej w Londynie od kilku tygodni mamy do czynienia z konsolidacją, dynamika wybicia może być duża.
Oprac. Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl