Sam radioodtwarzacz samochodowy i fabrycznie montowane głośniki mogą nie wystarczyć kierowcy-audiofilowi. Ponieważ wybór systemu car audio może nastręczać trudności, przedstawiamy poniżej krótki poradnik na temat tego na co zwrócić uwagę podczas zakupu.
Sam radioodtwarzacz samochodowy i fabrycznie montowane głośniki mogą nie wystarczyć kierowcy-audiofilowi. Ponieważ wybór systemu car audio może nastręczać trudności, przedstawiamy poniżej krótki poradnik na temat tego na co zwrócić uwagę podczas zakupu.
Przeciętnemu użytkownikowi samochodu w zupełności wystarczy fabrycznie zamontowane nagłośnienie, jednak w przypadku osób, które dużo jeżdżą i są prawdziwymi melomanami, taki sprzęt nie spełni oczekiwań. Inwestycja w profesjonalny system car audio znacząco poprawi jakość dźwięku. Jednak ważny jest nie tylko sam sprzęt i jego parametry, ale również jego prawidłowe zamontowanie w samochodzie, ponieważ złe umiejscowienie, nawet najlepszych głośników, może zepsuć efekt końcowy.
Rodzaje głośników samochodowych
Wyróżnia się kilka typów głośników.
Ze względu na budowę rozróżnia się głośniki:
stożkowe (mają sztywną, wklęsłą membranę, cechuje je duża kierunkowość, tj. dźwięk jest słyszalny najlepiej dokładnie na wprost; nisko i średniotonowe);
kopułkowe (mają wypukłą, lekką membranę, charakteryzują się dużym rozproszeniem dźwięku; średnio i wysokotonowe);
piezoelektryczne (mają niską jakość przewodzonego pasma, wysokotonowe; nie nadają się do systemów dwudrożnych);
wstęgowe (mają cienką metalową membranę, przez którą przepływa prąd, dzięki czemu wygina się do przodu i tyłu; wysokotonowe).
Inny podział ze względu na budowę:
dwustożkowe [dwumembranowe] (najtańsze, najstarszy typ, często montowany fabrycznie);
koaksjalne [szerokopasmowe współosiowe] (mają duży głośnik niskotonowy i małe umieszczone w nim głośniczki wysokotonowe).
Ze względu na wielkości i przetwarzane pasmo głośniki dzielą się na:
subwoofery (subniskotonowe, wymagające zabudowy w skrzynkę, mają duży zakres wychyleń; pasmo przenoszenia 20-150 Hz);
woofery (nisko/średnioniskotonowe, najczęściej montowane w drzwiach lub pod szybą; pasmo przenoszenia 75-3500 Hz);
midrange (średniotonowe o konstrukcji stożkowej lub kopułkowej, montowane w zamkniętych komorach; pasmo przenoszenia 300-6000 Hz);
tweetery (wysokotonowe kopułkowe, niewymagające montażu w komorach; pasmo przenoszenia od 2 kHz).
Ze względu na liczbę dróg w zestawie głośnikowym dzieli się je na:
jednodrożne (mają pojedynczą membranę),
dwudrożne (mają dwie membrany, czyli osobne układy nisko i wysokotonowe),
trójdrożne (mają dodatkowy układ dla średnich tonów),
czterodrożne (mają dodatkowo supertweeter).
Szczególny typ głośników samochodowych to systemy separowane (komponentowe). Składają się z osobnych głośników nisko lub średniotonowych oraz wysokotonowych. Znawcy dziedziny uważają je za najefektywniejsze ze względu na najlepszą jakość dźwięku.
Co warto wiedzieć przed zakupem?
Przed podjęciem decyzji zakupowej warto sprawdzić kilka rzeczy i dowiedzieć się czegoś o parametrach. Po pierwsze, ile jest miejsca na zamontowanie głośników i jaka jest głębokość montażowa, żeby nie okazało się, że się zwyczajnie nie zmieszczą. Jeśli chodzi o rozmieszczenie głośników samochodowych, to zasada jest taka, że niskotonowe montuje się nisko (dolna część drzwi), a wysokotonowe wysoko (deska rozdzielcza/koło bocznych lusterek).
Drugą ważną sprawą jest moc głośników, która powinna być dwa razy większa niż moc wzmacniacza/radioodtwarzacza (minimalnie 1,5 razy większa). Tu istotna uwaga: moc określona na opakowaniu i napisana wielkimi literami to moc szczytowa, a nie faktyczna, która oznaczona jest skrótem RMS.
Parametrem, na który kupujący zwracają uwagę jest także pasmo przenoszenia. Teoretycznie im szersze, tym lepsze odwzorowanie dźwięku. W praktyce jednak nie wpływa ono na jakość dźwięku, ponieważ większość ludzi słyszy pasmo 16 Hz-20 kHz.
Ogólna zasada jest taka, że najlepiej kupić dwa głośniki renomowanego producenta niż na przykład cztery, ale kiepskiej jakości, bo ważna jest nie ilość, ale jakość. Takie rozwiązanie nie należy jednak do najtańszych.
Czy potrzebne są subwoofer i wzmacniacz?
Nie ma konieczności montowania subwoofera, choć poprawia on brzmienie, ale jednocześnie znacząco zwiększa cenę systemu. Z kolei jeśli zdecydujemy się na zakup subwoofera, to wtedy konieczny jest zakup wzmacniacza. Bez niego subwoofer nie będzie dobrze działał. Jest to zatem „transakcja wiązana” – jeśli subwoofer, to także wzmacniacz.
Montaż systemu car audio
Pierwszym krokiem poprzedzającym montaż powinno być odpowiednie wygłuszenie samochodu. Polega to na profesjonalnym albo samodzielnym założeniu mat bitumicznych w drzwiach. Taki zabieg znacznie poprawi jakość dźwięku. Jeśli montaż przeprowadza się na własną rękę, to warto pamiętać o tym, że głośniki z wyższej półki cenowej najlepiej montować w przedniej części auta (np. w otworach fabrycznych, koło bocznych lusterek i w desce rozdzielczej). Dodatkowe głośniki montuje się zwykle na tylnej półce.
Na pewno warto poradzić się fachowca, zarówno w kwestii zakupu systemu car audio, jak i jego montażu.
Przegląd głośników samochodowych
Pioneer TS-Q131C to odseparowany system głośników dwudrożnych, płaski, posiadający głośnik niskotonowy i tweeter. Dźwięk jest precyzyjny i żywy, a równowaga tonalna płynna. Idealnie sprawdza się w samochodach marki Renault. Instalacja jest bardzo łatwa.
JBL CS 762 to koaksjalne głośniki, które dają pełen zakres częstotliwości w dobrym brzmieniu za niewygórowaną cenę (ok. 239 zł). Są łatwe w instalacji i pasują do prawie każdych otworów montażowych.
Alpine SXE-6925S to dwudrożne, eliptyczne, współosiowe głośniki gwarantujące mocny dźwięk bogaty w przejścia tonalne. Wysoka jakość wykonania sprzyja osiągnięciu szerokiego pasma przenoszenia.
JVC CS-V6948U to czterodrożne, eliptyczne, współosiowe głośniki przeznaczone dla wymagającego audiofila. Cztery membrany umożliwiają osiągnięcie nadzwyczaj szerokiego pasma przenoszenia. Maksymalna moc to aż 400 W.
Magnat Car Fit Style 216 to dwudrożne głośniki osiągające moc maksymalną 240 W. Dzięki wentylowanej cewce niskie tony są uwydatnione.
Sony XS-XB160 to współosiowy trzydrożny głośnik zoptymalizowany do współpracy z funkcją Mega Bass. Świetnie nadaje się do pracy w systemach car audio dużej mocy. Umożliwia osiągnięcie bardzo wysokiego pasma przenoszenia.
Wymienione wyżej modele oraz wiele innych znajdziecie na przykład tu: http://www.redcoon.pl/c10010300-G%C5%82o%C5%9Bniki.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl