2019-09-02 17:51:26 Artykuł partnera 2982
Powody wyrejestrowania samochodu są dokładnie określone przez polskie prawo. Należy to zrobić w następujących przypadkach:
kradzież pojazdu,
zniszczenie pojazdu za granicą,
przekazanie pojazdu do przedsiębiorstwa prowadzącego stację demontażu lub do punktu skupu samochodów,
wywóz pojazdu za granicę, jego zarejestrowanie poza krajem lub sprzedaż w innym kraju,
udokumentowana trwała i zupełna utrata posiadania pojazdu bez konkretnych zmian w zakresie prawa własności.
Jeśli samochód dużo pali i ciągle się psuje, a nikt nie chce go odkupić, wyrejestrowanie również będzie całkiem korzystnym rozwiązaniem. Możesz to też zrobić, jeśli składki Twoich ubezpieczeń są zbyt wysokie – sprawdzisz je dzięki porównywarce ubezpieczeń OC/AC na https://najtaniejuagenta.pl
Chcesz wyrejestrować pojazd? Musisz jednak pamiętać, że po dokonaniu wszelkich formalności nie może on pozostać na posesji. W takiej sytuacji konieczna będzie jego fizyczna kasacja. Ważną informacją jest także fakt, że wyrejestrowanie pojazdu jest procesem nieodwracalnym. Wyjątkami od tej reguły są między innymi samochody odzyskane po kradzieży, pojazdy zabytkowe, ciągniki rolnicze oraz pojazdy sprzedane za granicą.
Pierwszym krokiem jest odwiedzenie wydziału komunikacji i złożenie wniosku o wyrejestrowanie samochodu. Procedura jest o tyle łatwa, że wygląda identycznie jak przy samej rejestracji. Składa się dokładnie taki sam druk, tylko w nagłówku należy wykreślić odpowiednie sformułowania. Tego rodzaju wnioski rozpatrywane są w trybie natychmiastowym. Jeśli jednak zostanie on odrzucony, mamy 14 dni na złożenie odwołania. Wyrejestrowanie samochodu wymaga również wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 10 zł.
Wniosek o wyrejestrowanie samochodu może w naszym imieniu złożyć pełnomocnik. Oznacza to jednak konieczność wypełnienia kolejnego dokumentu oraz wpłacenia dodatkowej opłaty w wysokości 17 zł. Z opłaty możemy zostać zwolnieni, jeśli pełnomocnik będzie członkiem najbliższej rodziny – małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo – lub jeśli pełnomocnictwo będzie poświadczone notarialnie. Całą kwotę należy uiścić w kasie urzędu, w którym dokonujemy rejestracji. Więcej informacji na temat wyrejestrowania pojazdu znajdziesz w poradniku na stronie: https://najtaniejuagenta.pl/wyrejestrowanie-pojazdu-co-warto-wiedziec/.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl