2020-08-11 11:09:45 Artykuł Partnera 8481
Szukasz możliwości wykupienia OC z jak najkrótszą umową? Większość towarzystw ubezpieczeniowych proponuje ubezpieczenie krótkoterminowe – z umową trwającą nie mniej niż 30 dni. Sprawdź, kto i na jakich warunkach można podpisać taką umowę.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ubezpieczenie komunikacyjne OC zawierane jest na okres 12 miesięcy. Są jednak sytuacje, w których ubezpieczający nie musi decydować się na długoterminową polisę. Istnieje możliwość podpisania umowy na okres minimum 30 dni – pod warunkiem spełnienia określonych warunków.
Dla kogo OC krótkoterminowe?
Jeszcze jakiś czas temu ubezpieczenie OC trwające krócej niż 12 miesięcy mogły wykupić wyłącznie komisy oraz firmy świadczące usługi wynajmu pojazdów. Wiele się w tym zakresie zmieniło – tego typu polisa dostępna jest dla znacznie szerszego grona osób, ale jednak nie dla wszystkich.
Ubezpieczenie OC krótkoterminowe dotyczy wyłącznie właścicieli pojazdów:
zarejestrowanych czasowo – mowa m.in. o samochodach wywożonych za granicę, samochodach na trasie do stacji kontroli pojazdów;
sprowadzanych z zagranicy – takich, które są zarejestrowane w jednym z krajów Unii Europejskiej lub spoza jej szeregów;
historycznych – takich, które mają co najmniej 40 lat lub mają 25 lat, ale zostały uznane za unikatowe;
wolnobieżnych – mowa o pojazdach budowlanych, leśnych, rolniczych (z wyłączeniem ciągników rolniczych).
Warto także pamiętać, że z OC krótkoterminowego mogą skorzystać właściciele komisów. To szczególnie przydatne rozwiązanie, ponieważ pozwala sporo zaoszczędzić.
Z ubezpieczenia trwającego nie mniej niż 30 dni mogą skorzystać również właściciele salonów samochodowych, którzy udostępniają auta do jazd testowych. Taka opcja jest w zasadzie nowością, ponieważ obowiązuje zaledwie od 2019 roku.
Kiedy można skorzystać z OC krótkoterminowego?
Nie jest tak, że z ubezpieczenia OC krótkoterminowego może skorzystać każdy i w każdym momencie. W większości przypadków koniecznością jest osobisty kontakt z przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego. Dopiero po wstępnej weryfikacji ubezpieczyciel decyduje o możliwości wykupienia ubezpieczenia OC krótkoterminowego.
Więcej na ten temat można przeczytać w artykule dostępnym pod adresem https://rankomat.pl/samochod/krotkoterminowe-ubezpieczenie-oc.
Ile kosztuje OC krótkoterminowe?
OC krótkoterminowe, podobnie jak w przypadku ubezpieczenia całorocznego, wymaga wcześniejszej kalkulacji w oparciu o dane ubezpieczającego. Wyjątek stanowi m.in. oferta Link4 – tutaj składka jest z góry znana. Wynosi 75 zł dla samochodów osobowych i 100 zł dla samochodów dostawczych.
OC krótkoterminowe a całoroczne – różnice
Zastanawiasz się, na czym polegają różnice między OC krótkoterminowym a całorocznym? Poza oczywistą kwestią czasu trwania umowy, są to m.in.:
opcja przedłużenia umowy – w przypadku standardowego OC przedłużenie dokonywane jest automatycznie
cena – w przeliczeniu na ceny miesięcznej ochrony, całoroczna polisa komunikacyjna może być tańsza nawet o kilkanaście złotych.
Warto przy tym podkreślić, że zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz sumy gwarancyjnej w obu przypadkach są identyczne. Nie należy się zatem obawiać, że większych wyłączeń odpowiedzialności przy polisie krótkoterminowej.
Jeśli nie możesz wykupić ubezpieczenia krótkoterminowego…
Zależy Ci na umowie krótkoterminowej, ponieważ wolisz każdego miesiąca płacić mniejszą kwotę składki niż jednorazowo dużą sumę? Możesz podpisać umowę całoroczną, wybierając opcję spłacania zobowiązania w miesięcznych ratach. Taka opcja jest dostępna od jakiegoś czasu w serwisie Rankomat.pl. Zapoznaj się ze szczegółami, dzięki czemu wysokość składki przestanie stanowić nadmierne obciążenie domowych finansów.
Pamiętaj! Zawsze porównuj dostępne oferty od ubezpieczycieli. Różnica między najdroższą a najtańszą polisą może wynieść nawet 50%. Poświęcając dosłownie chwilę na kalkulację, sporo zaoszczędzisz.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl