Prawo jazdy 2016. Jakie zmiany czekają od stycznia nowych kierowców?
Świeżo upieczonych kierowców od stycznia 2016 czekają zmiany. Forma oraz pytania pozostają bez zmian. Nowością będzie m.in. okres próbny, którym będą objęte osoby, które po 4 stycznia 2016 zdadzą egzamin na prawo jazdy kategorii B. Każdy kto zda egzamin po 4 stycznia będzie podlegać innym obostrzeniom niż osoby, które zdążą odebrać dokument nawet dzień wcześniej. Jakie zmiany czekają przyszłych kierowców?
Nowi kierowcy będą mogli przez 24 miesiące od uzyskania prawa jazdy popełnić jedynie dwa wykroczenia drogowe. Przy trzecim stracą uprawnienia i będą zmuszeni do ponownego zdania egzaminu. Kierowców czekać będzie obowiązkowy teoretyczny kurs doszkalający, który obejmować będzie czynniki mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematykę wypadków drogowych oraz psychologicznymi aspektami związanymi z prowadzeniem samochodu.
W planie znajduje się również obowiązkowe szkolenie praktyczne podczas, którego kierowcy będą ćwiczyć jazdę na śliskiej nawierzchni czy wychodzenie z poślizgu. Zajęcia będą odbywać się w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy.
Jak rozpoznamy początkującego kierowcę? Na przedniej oraz tylnej szybie jego pojazdu znajdzie się „zielony listek”, z którym przez pierwsze 8 miesięcy będzie poruszać się po drodze. Początkujący kierowcy w obszarze zabudowanym nie będą mogli przekraczać prędkości 50 km/godz., 80 km/godz. poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/godz. na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej, nawet jeżeli znaki drogowe będą pozwalać na danym odcinku na szybszą jazdę.
Świeżo upieczony kierowca nie będzie mógł podejmować przez 8 miesięcy pracy jako kierowca i na ten okres otrzyma zakaz prowadzenia działalności gospodarczej ściśle związanej z prowadzeniem auta.
Czy okres próbny może się wydłużyć? Może, decyzję w tej kwestii może wydać Starosta, który może przedłużyć okres próbny o kolejne 2 lata.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl