System e-TOLL był wprowadzany stopniowo, a jako ostatni zostali nim objęci właściciele tzw. pojazdów lekkich. Dziś obowiązuje już wszystkich kierowców. Gdzie należy korzystać z e-TOLL dla samochodów osobowych? Jak to działa? Sprawdź, co musisz wiedzieć.
Odcinki dróg objęte systemem e-TOLL są inne dla pojazdów ciężkich (ciężarówek powyżej 3,5 t i autobusów) oraz lekkich (samochodów osobowych poniżej 3,5 t, motocykli). W tym drugim przypadku lista jest bardzo krótka. E-TOLL dla samochodów osobowych obowiązuje tylko na dwóch odcinkach autostrad:
Chcąc przez nie przejechać, trzeba skorzystać z systemu e-TOLL. Nie ma już możliwości uregulowania należności za przejazd przy bramce. Za brak opłaty grozi zaś mandat.
e-TOLL to system z którego kierowcy samochodów osobowych mogą skorzystać na kilka sposobów:
Aplikacja mobilna e-TOLL jest dostępna za darmo w Google Play i App Store. Umożliwia dokonanie płatności za przejazd na podstawie danych GPS wysyłanych przez smartfon do systemu. Przez użytkowników jest jednak oceniana jako mało wygodna i dość skomplikowana.
Alternatywą jest aplikacja e-TOLL PL BILET, która umożliwia zakup wirtualnego biletu autostradowego. Wystarczy przed podróżą wskazać, jaki odcinek autostrady zamierzasz pokonać i uregulować płatność. Bilety można też kupić u partnerów systemu, w tym na stacjach benzynowych.
Urządzenia typu ZSL i OBU to specjalne lokalizatory GPS montowane w samochodach. Są polecane przede wszystkim do pojazdów firmowych i dla użytkowników indywidualnych, którzy często poruszają się płatnymi odcinkami dróg. Zapewniają pełen komfort obsługi przejazdów e-TOLL, ponieważ dane geolokalizacyjne są przesyłane do systemu automatycznie. Ponadto oferują szereg ciekawych funkcji związanych z monitoringiem pojazdów.
Aby rozliczyć przejazd e-TOLL, kierowca może skorzystać z aplikacji monitorującej położenie pojazdu (E-TOLL PL) albo kupić wcześniej bilet autostradowy (np. na stacji benzynowej lub za pośrednictwem aplikacji E-TOLL PL BILET).
Korzystanie z systemu e-TOLL dla samochodów osobowych za pośrednictwem aplikacji lub urządzeń OBU i ZSL wymaga uprzedniego stworzenia Internetowego Konta Klienta na stronie etoll.gov.pl. Jest też możliwa rejestracja osobista w Miejscach Obsługi Klienta zlokalizowanych w całej Polsce. Rejestracja internetowa jest bardzo prosta dla osób, które korzystają z Profilu Zaufanego lub aplikacji mObywatel – sprowadza się wówczas w zasadzie tylko do potwierdzenia danych. Możliwe jest również założenie konta „od podstaw” poprzez nadanie loginu i hasła.
Po założeniu konta można dodać dane samochodu, a następnie połączyć je z aplikacją. e-TOLL dla aut osobowych wymaga też doładowania konta do płatności przed pierwszym przejazdem. Minimalne doładowanie to 20 zł.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl