2015-11-21 05:00:00 www.e-petrol.pl 2204
E-petrol.pl: Kierowców z pewnością ucieszy prognoza na najbliższe dni
Spadek cen ropy w okolice wieloletnich minimów zaczyna być widoczny na stacjach benzynowych w Polsce. W mijającym tygodniu na rynku detalicznym taniały wszystkie paliwa poza autogazem. Kierowców z pewnością ucieszy też prognoza na najbliższe dni.
Podwyżkowa seria na stacjach paliw została przerwana i po dwóch kolejnych tygodniach wzrostów ceny paliw spadły. Dynamika zmian na rynku hurtowym w ostatnich dniach była na tyle duża, że kierowcy wyjątkowo krótko musieli czekać na obniżkę kosztów tankowania.
Mocne obniżki w rafineriach
Trwająca od początku listopada przecena notowań surowca i zahamowane w ostatnich dniach umocnienie dolara w relacji do złotówki przełożyły się na spadek cen paliw na hurtowym rynku. Szczególnie wyraźny był on w przypadku benzyny, której notowania w porównaniu z poprzednim piątkiem obniżyły się o 86,40 PLN. Metr sześcienny tego paliwa w rafineriach aktualnie kosztuje średnio 3365,00 PLN. Olej napędowy, który kosztuje dzisiaj 3356,40 PLN/metr sześc., na przestrzeni tygodnia potaniał o 55,60 PLN.
Zaskakująca obniżka na stacjach
Zanotowany w tym tygodniu spadek cen jest zaskoczeniem, ale wygląda na to, że operatorzy rynku, detalicznego szybko zareagowali na zmiany w hurcie, rezygnując z szansy okresowej poprawy marż. Najmocniej, o cztery grosze, potaniał olej napędowy, którego aktualna cena to 4,34 PLN/l. Benzyna bezołowiowa 95 kosztuje średnio 4,42 PLN/l. To dwa grosze mniej niż przed tygodniem. Trwającą od końca września podwyżkową serię kontynuuje za to autogaz, który podrożał o grosz. Jego aktualna cena: 2,09 PLN/l, jest najwyższa od stycznia tego roku.
Na najbliższe dni, za wyjątkiem autogazu, przewidujemy dalszy spadek cen na stacjach. Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały ceny wyglądają następująco: 4,32-4,43 PLN/l dla 95-oktanowej benzyny, 4,24-4,35 PLN/l dla diesla, a dla LPG 2,05-2,13 PLN/l.
Stabilny tydzień za nami
W tym tygodniu nie pojawiły się właściwie żadne wydarzenia, które mogłyby mocniej wstrząsnąć nastrojami handlujących. Zamknięcia handlu przez cały tydzień oscylowały w przedziale 43,50-45 USD i trudno spodziewać się, ażeby najbliższa sesja zakończyła się w sposób wyraźnie odmienny.
Pewnym zaskoczeniem mogły być amerykańskie dane o zapasach, opublikowane w środę przez EIA - ilość ropy w zapasach wprawdzie wzrosła, ale nie o 2,3 mln baryłek jak przewidywano, a zaledwie o ćwierć miliona baryłek. W przypadku średnich destylatów nastąpił spadek o 0,8 mln baryłek, a dla benzyn natomiast zapasy wzrosły o 1 mln baryłek.
Ani szczyt G20, ani wydarzenia w Syrii nie spowodowały gwałtowniejszej reakcji na rynku surowca, a zbombardowanie przez Rosjan cystern paliwowych wykorzystywanych przez ISIS potraktowano wyłącznie jako medialną ciekawostkę, która w żaden sposób nie miała przełożenia na nastroje handlujących. W najbliższych dniach zapewne pewne zainteresowanie może być związane z wystąpieniem szefa EBC, Mario Draghiego, który kontynuował zasygnalizowany już temat luzowania ilościowego, którego kolejne etapy miałyby dopomóc gospodarce Starego Kontynentu. Na razie jednak ceny surowca są wyjątkowo stabilne i na większą zmianę trudno liczyć także w perspektywie danych, jakie pojawią się w przyszłym tygodniu.
Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl