2014-07-02 09:50:00 berkon 7837
Przed wyruszeniem na upragniony wakacyjny urlop warto sprawdzić kilka najważniejszych kwestii dotyczących pojazdu jak i naszego przygotowania do wyjazdu. Wskazówki zawarte w artykule mogą pomóc nam bez przeszkód i przykrych niespodzianek dojechać do celu podróży oraz wykorzystać wolny czas na spokojnym, bezstresowym odpoczynku.
1. Ubezpieczenie od problemów w podróży
Podróżując samochodem po krajach Unii Europejskiej należy mieć ze sobą aktualną polisę OC – wystarczy w tym przypadku polisa krajowa. Przebywając w krajach spoza Unii Europejskiej trzeba wyposażyć się w wymaganą „zieloną kartę”. Zwykle ten dokument można uzyskać u swojego ubezpieczyciela, najczęściej bezpłatnie. Przy zakupie polisy na wyjazd należy sprawdzić jaki zakres ochrony nam przysługuje, gdyż tańsze oferty firm ubezpieczeniowych mogą nie obejmować niektórych usług, lub ich świadczenie może być ograniczone. Niektóre polisy AC zapewniają ochronę wyłącznie na terytorium naszego kraju. Na wypadek koniecznej pomocy lekarskiej za granicą z pomocą posłuży nam Karta EKUZ (dla ubezpieczonych w NFZ jest darmowa, wydawana z reguły na okres nie dłuższy niż pół roku). Pamiętać należy, iż zakres usług medycznych ją objętych nie wykracza poza podstawowy koszyk świadczeń. Dodatkowa polisa turystyczna może pokryć pozostałe kwestie jak : pomoc prawną, ewentualny transport chorego do Polski czy utratę bagażu!
2. Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu
Samochód którym wyruszamy w wakacyjną podróż powinien być w pełni sprawny. Warto wykonać przegląd podstawowych elementów. Wiele z nich jesteśmy w stanie zrobić we własnym zakresie.
- sprawdzić poziom i stan płynów eksploatacyjnych, olejów oraz płynów chłodniczych
- sprawność oświetlenia oraz ogumienia pojazdu (warto mieć komplet żarówek zapasowych – w niektórych krajach jest on wręcz wymagany na wyposażeniu pojazdu)
- wydajność oraz sprawność układu klimatyzacji
- skontrolować mocowania typu isofix ( w przypadku fotelików dla dzieci )
- uzupełnić ew. braki w wyposażeniu dodatkowym : apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, żarówki, linkę holowiniczą, koło zapasowe, kamizelkę odblaskową, podstawowy zestaw narzędzi samochodowych. Lista wyposażenia obowiązkowego różni się w zależności od przepisów danego kraju – lepiej mieć większość tych elementów aby uniknąć kar finansowych za ich braki. Bezpieczeństwo i komfort podróży to podstawowa kwestia.
3. Zaplanowanie trasy wyjazdu
Klasyczne mapy, nawigacje samochodowe jak również wszelkiego rodzaju aplikacje na smarfony czy tablety mogą okazać się pomocne w dotarciu do odległych celów podróży. Warto przygotować i sprawdzić trasę przed wyruszeniem w podróż, zanotować ważne telefony oraz adresy które mogą być przydatne w razie ewentualnych problemów. Przepisy w wielu krajach różnią się zasadami oraz zwyczajami na drogach. Wyjeżdzając za granicę należy pamiętać, aby posiadać przy sobie walutę obowiązująca w danym kraju – w przypadku otrzymania mandatu karnego zmuszeni będziemy zapłacić go na miejscu. W razie odmowy policja może zatrzymać dokumenty lub samochód, a także zakończyć nasz wyjazd pobytem w miejscowym areszcie. W przypadku pokonywania dłuższych dystansów konieczne jest uwzględnienie postojów na odpoczynek dla podróżujących.
4. Pakowanie bagażu oraz sprzętu dodatkowego
Wyjeżdzając na wakacje z reguły zmagamy się z koniecznością zapakowania znacznie większej ilości bagażu. Musimy zwrócić uwagę, aby oprócz podręcznych drobiazgów większość naszego ekwipunku zmieściła się w przystosowanej do tego powierzchni bagażnika. Warto używać siatek, rolet oraz haków mocujących aby oddzielić go od przestrzeni pasażerskiej i skutecznie zamocować. Zabierając w podróż większy sprzęt sportowy np. rowery, deski surfingowe itp. należy zaopatrzyć się w przystosowane do przewozu takich elementów specjalne bagażniki dachowe, boxy, lub stelarze. Wybór produktów oraz modeli na rynku jest bardzo duży, ważne aby produkt posiadał specjalne atesty bezpieczeństwa. Kupując wakacyjny osprzęt warto skorzystać z pomocy specjalistów w autoryzowanych punktach. W przypadku zdarzenia drogowego, skutki zaniedbań przy pakowaniu samochodu, mogą skończyć się tragicznie dla jego pasażerów.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl