Zmiany w przepisach opóźnione o kilka miesięcy
Jak poinformowała w poniedziałek, 15 lutego 2016 „Gazeta Wyborcza”, zmiany które miały wejść w życie 4 stycznia 2016, muszą jeszcze zaczekać.
Jak podaje „GW” są dwa powody dlaczego przepisy nie weszły w życie od stycznia. Pierwszy z nich to zbyt mała pojemność Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, która docelowo ma być zbiorem wszystkich dokonań kierowców (punkty karne). Z kolei drugim powodem jest mizerna baza Ośrodków Doskonalenia Techniki Jazdy (ODTJ).
Jeszcze przez rok wszystko pozostaje na starych zasadach. Jakie zmiany będą czekać kierowców gdy przepisy wejdą w życie?
Nowi kierowcy będą mogli przez 24 miesiące od uzyskania prawa jazdy popełnić jedynie dwa wykroczenia drogowe. Przy trzecim stracą uprawnienia i będą zmuszeni do ponownego zdania egzaminu. Kierowców czekać będzie obowiązkowy teoretyczny kurs doszkalający, który obejmować będzie czynniki mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematykę wypadków drogowych oraz psychologicznymi aspektami związanymi z prowadzeniem samochodu.
W planie znajduje się również obowiązkowe szkolenie praktyczne podczas, którego kierowcy będą ćwiczyć jazdę na śliskiej nawierzchni czy wychodzenie z poślizgu. Zajęcia będą odbywać się w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy. Koszt takich zajęć wyniesie 300 zł.
Jak rozpoznamy początkującego kierowcę? Na przedniej oraz tylnej szybie jego pojazdu znajdzie się „zielony listek”, z którym przez pierwsze 8 miesięcy będzie poruszać się po drodze. Początkujący kierowcy w obszarze zabudowanym nie będą mogli przekraczać prędkości 50 km/godz., 80 km/godz. poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/godz. na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej, nawet jeżeli znaki drogowe będą pozwalać na danym odcinku na szybszą jazdę.
Świeżo upieczony kierowca nie będzie mógł podejmować przez 8 miesięcy pracy jako kierowca i na ten okres otrzyma zakaz prowadzenia działalności gospodarczej ściśle związanej z prowadzeniem auta.
Czy okres próbny może się wydłużyć? Może, decyzję w tej kwestii może wydać Starosta, który może przedłużyć okres próbny o kolejne 2 lata.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl