W ubiegły weekend w Krakowie odbył się dwudniowy XIX Międzynarodowy Puchar Polski Wushu Tradycyjnego
W ubiegły weekend w Krakowie odbył się dwudniowy XIX Międzynarodowy Puchar Polski Wushu Tradycyjnego. Jeden medal złoty, dwa medale srebrne i dwa medale brązowe – z takim dorobkiem wrócili zawodnicy z naszego regionu, Patrycja Kolaska (Żywiec) i Janusz Dybał (Bielsko-Biała), uczniowie Si Fu (mistrza) Stanisława Ścieszki.
Wushu to sportowa odmiana tradycyjnego Kung-Fu, dyscyplina w naszym kraju bardzo niszowa, tymczasem to w naszym regionie od lat działa jeden z dwóch Polaków, którzy mogą poszczycić się tytułem świeckiego mnicha klasztoru Shaolin. Stanisław Ścieszka, który na przełomie dwóch dekad odbył kilka podróży do Chin, aby uczyć się od samych mnichów z legendarnego klasztoru, specjalizuje się zarówno w tradycyjnym Shaolin Kung-Fu, jak i w stylu Tai Chi, na zachodzie kojarzonym przede wszystkim z ćwiczeniami ruchowo oddechowymi o zdrowotnym charakterze, który u swoich korzeni również jest stylem walki. To na jego zaproszenie w 2001 roku odwiedził nasze miasto mnich Shi Su Gang, który prowadził zgrupowanie dla ówczesnej sekcji w Bielsku-Białej.
Patrycja Kolaska ma na swoim koncie m.in. trzykrotne mistrzostwo świata w formach ręcznych oraz z bronią ze stylu Shaolin Kung-Fu. Janusz Dybał z kolei uprawia dyscyplinę zaledwie od roku, a to już drugie zawody, z których wraca z krążkiem na piersi. Już niedługo zawodnicy zaczynają się przygotowywać do grudniowych Mistrzostw Europy.
Aktualnie grupa Stanisława Ścieszki trenuje pod szyldem „Kung-Fu Beskidy”. Treningi odbywają się we wtorki i czwartki w Domu Kultury w Starym Bielsku, przy ul. Sobieskiego 307A. Tai Chi w godz. 18.30-19.30, Kung-Fu 19.30-20.30, z kolei Kung-Fu dla dzieci o godzinie 17.15-18.15.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl