2021-04-15 10:19:37 Artykuł Partnera 30739
Nie ważne czy jesteś zawodowym sportowcem, czy też ćwiczysz rekreacyjnie, aby utrzymać sprawność fizyczną. W obu przypadkach Twój organizm potrzebuje odpowiednich składników odżywczych, witamin i minerałów, aby powrócić do homeostazy po mniej lub bardziej wykańczającym treningu.
Najważniejszym budulcem wszystkich organów i tkanek ciała człowieka są białka. Nic więc dziwnego, że powinniśmy regularnie dostarczać naszemu organizmowi ten składnik odżywczy. Tyczy się to zwłaszcza sportowców, gdyż wysiłek fizyczny powoduje wzmożone zapotrzebowanie na ten składnik. Pytanie ile białka dziennie powinna uwzględnić w swoim diecie osoba regularnie uprawiająca sport? Przedział, o którym mowa to 250 - 300g, z tym że przykładowo zawodowi kulturyści spożywają nawet 2 razy więcej białka, aby zregenerować mięśnie po katorżniczych treningach na siłowni. Najlepsze białko dla naszego organizmu to to pełnowartościowe. Gdzie je znaleźć?
Co w takim razie jeść, aby dostarczyć naszemu ciału odpowiedniego paliwa? Odpowiedź jest prosta, należy wprowadzić w życie zasady diety regeneracyjnej.
Bez wątpienia warto postawić na mięso, w szczególności chudą wołowinę, cielęcinę oraz drób i to w postaci gotowanej bądź pieczonej. Jeśli nie przepadasz za mięsem postaw na ryby. Są nie tylko smaczne, ale i bardzo wartościowe. Oprócz białka ryby są skarbnicą kwasów omega-3 tak bardzo pożądanych w codziennym jadłospisie.
Kolejną pozycją, na którą warto postawić są jajka. Zawierają one komplet wszystkich aminokwasów potrzebnych do regeneracji organizmu, a jako bonus otrzymujemy źródło witaminy D, na której niedobór cierpi większość ludzi.
Sery, jogurty, kefiry, maślanki są nie tylko pyszne, ale i bardzo zdrowe. Oprócz białka są skarbnicą wapnia niezbędnego do budowy kości oraz prawidłowej pracy mięśni.
Podczas wysiłku fizycznego spalamy mnóstwo kalorii i nie ważne czy trening ma służyć utracie wagi czy też jest naszym sposobem na życie, w każdym przypadku musimy dostarczyć organizmowi węglowodanów. Jest to podstawowe paliwo, które zapewnia nam energię i siłę do ćwiczeń. Najlepszym wyborem na co dzień będą produkty zawierające węglowodany złożone, czyli te, które pochodzą z produktów pełnoziarnistych. Chleb żytni razowy, makaron z pełnego ziarna, brązowy ryż to przekładowe propozycje, które powinny stanowić bazę naszego jadłospisu. Jednak bezpośrednio po treningu zalecałabym spożycie tak bardzo lubianych przez nas węglowodanów prostych, aby szybko zregenerować wycieńczone mięśnie. Wybierzmy wtedy przykładowo biały ryż z jabłkami czy też naleśniki z mąki pszennej z dowolnymi owocami.
Nie zapominajmy o zdrowych tłuszczach. Jeszcze do niedawna tłuszcze były demonizowane przez społeczeństwo. Twierdzono, że to przez ich nadmiar tyjemy więc ograniczano ich spożycie niemalże do zera. Z czasem ‘świat zmądrzał’ i wyodrębniono ‘złe’ tłuszcze przez, które właśnie przybieramy na wadze, na przykład tłuszcz palmowy znajdujący się w słodyczach i słonych przekąskach i te ‘dobre’ niezbędne po prawidłowej pracy organizmu. Wybierajmy więc oleje tłoczone na zimno, orzechy i nasiona oraz takie produkty jak oliwki czy też awokado, a wszystkie procesy regeneracyjne, które zachodzą w naszym ciele będę przebiegać o wiele sprawniej.
Jeśli nadal, pomimo powyższych wskazówek, zastanawiasz się jak powinien wyglądać Twój codzienny jadłospis rzuć okiem na moją propozycję i spróbuj dopasować produkty według swoich potrzeb:
Prawidłowe odżywianie to podstawa, szczególnie wtedy, gdy regularnie trenujesz. Pamiętaj, że Twój organizm potrzebuje jeszcze lepszego, bardziej wartościowego paliwa niż osoby, która unika ruchu. Zadbaj więc o siebie, weź sobie do serca powyższe wskazówki a zapewniam, że Twoje ciało będzie Ci za to wdzięczne i nie tylko zaczniesz osiągać jeszcze lepsze sportowe wyniki, lecz o stokroć poprawi się Twoje samopoczucie.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl