Bez dwóch zdań piłka nożna to najpopularniejsza dyscyplina sportowa w Polsce. Pod tym względem wygrywa m.in. z siatkówką, koszykówką, czy też ze skokami narciarskimi. Wpływ na popularność piłki nożnej mają występy reprezentacji Polski, rozgrywki piłkarskiej Ekstraklasy i niższych lig, a także występy Polaków w czołowych klubach Europy. Jaką rolę w polskiej piłce odgrywa Ekstraklasa i jak rozgrywki te wpływają na rozwój dyscypliny?
Co roku najlepsze zespoły piłkarskie w Polsce stają do walki w Ekstraklasie o tytuł mistrza kraju. Cenne są także pozycje na podium oraz tuż za nim, ponieważ gwarantują udział w europejskich pucharach. Pokazanie się w Europie to szansa na wypromowanie swoich piłkarzy oraz na duży zarobek. Choć rozgrywki Ekstraklasy nie należą do najlepszych w Europie, to jednak niezmiennie cieszą się ogromną popularnością polskich kibiców. Co tydzień na stadionach Ekstraklasy zasiadają dziesiątki tysięcy kibiców, którzy dopingują swoją drużynę w walce o kolejne ligowe punkty. Sporą liczbę kibiców można dostrzec również na spotkaniach niższych klas rozgrywkowych.
Ekstraklasa to już blisko 100 lat historii. Za jej oficjalny początek uznaje się datę 4 grudnia 1926 roku, a pierwsze mecze rozegrano już w 1927 roku. Od tego czasu, z wyłączeniem okresu 1939-1948, najlepsze zespoły co roku walczą o tytuł mistrza Polski. Najwięcej tytułów ma na swoim koncie Legia Warszawa (15). Tuż za nią znajdują się Górnik Zabrze i Ruch Chorzów, które 14. razy sięgały po miano najlepszej drużyny piłkarskiej w Polsce. Obecnie do najlepszych zespołów w kraju należą: Legia Warszawa, Lech Poznań, Raków Częstochowa i Pogoń Szczecin.
Rozgrywki Ekstraklasy to przede wszystkim trampolina do większej piłki. Młodzi polscy zawodnicy liczą na to, że dobre występy na krajowym podwórku zaowocują transferami do lepszej ligi. Tak też się dzieje, ponieważ co roku Ekstraklasę opuszczają najlepsi piłkarze. Dzięki występom w tych rozgrywkach wybili się m.in.: Robert Lewandowski, Sebastian Szymański, Artur Boruc, Jakub Błaszczykowski, Krzysztof Piątek, Jakub Kamiński, Tomasz Kędziora, Jan Bednarek, Jakub Moder i inni.
Ekstraklasa jako najwyższa klasa rozgrywkowa w Polsce przekłada się na rozwój piłki nożnej w naszym kraju. Dzieje się tak m.in. poprzez transferowanie zawodników z niższych lig. Dzięki temu budżety mniejszych klubów zasilane są pieniędzmi z Ekstraklasy, które mogą być inwestowane w rozwój szkolenia i infrastruktury sportowej. Ponadto co roku Ekstraklasa przygotowuje kolejnych zawodników, którzy mogą mieć wkład w wyniki reprezentacji Polski.
Niektórzy najpierw trafiają do Europy, a inni lądują w kadrze wprost z polskich klubów. Dla przykładu, w kadrze na mistrzostwa świata 2022 w Katarze znaleźli się tacy reprezentanci Ekstraklasy jak: Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa), Michał Skóraś (Lech Poznań) i Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin). W szerokiej kadrze byli jeszcze: Patryk Kun (Raków Częstochowa), Patryk Dziczek (Piast Gliwice) i Mateusz Łęgowski (Pogoń Szczecin). To pokazuje, jaki wkład w rozwój polskiej piłki ma Ekstraklasa, którą emocjonują się setki tysięcy kibiców w Polsce zarówno na stadionie jak i po za nim. Dlatego warto śledzić portale sportowe, które szczegółowo analizują poczynania sportowców z Ekstraligi - https://www.sts.pl/blog/ekstraklasa/. Jej popularność w najbliższych latach powinna się utrzymać.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl