2021-06-22 12:39:09 Artykuł Partnera 2588
Wojna pomiędzy zwolennikami nauki gramatyki na pierwszym miejscu a tymi, którzy uważają, że jest ona mniej ważna, trwa chyba od pierwszych przeprowadzonych w historii ludzkości zajęć językowych. Zawsze będą dwie szkoły, które mają swoją wizję nauczania. Czy faktycznie ten „konflikt” jest zasadny? Czy możemy uczyć się mówić bez znajomości gramatyki? Czy taki sposób nauczania przyniesie oczekiwane skutki? Sprawdźmy, co jest ważniejsze ‒ speaking czy gramatyka.
Zajęcia z lektorem przez internet to bardzo dobry przykład na to, że odpowiednio poprowadzone lekcje mogą przynosić korzyści, nawet gdy gramatyka będzie nauczana w mniejszym wymiarze. Weźmy na przykład kursy angielskiego online takie jak Tutlo. Są to zajęcia nastawione przede wszystkim na speaking, ponieważ dzięki temu dużo łatwiej przełamiemy strach przed posługiwaniem się językiem mówionym w różnych, codziennych sytuacjach. Jednakże możliwość wyboru, czy będziemy uczyć się z polskim lektorem, czy też native speakerem pozwala nam też zdecydować, czy skupimy się na gramatyce, czy też na konwersacji i słownictwie. Takie zajęcia z lektorem, które łączą oba aspekty budowy języka, czyli gramatykę i słownictwo, nawet w różnych proporcjach wydają się najlepszym rozwiązaniem. Jednocześnie warto wiedzieć, jak sprawdzić swój poziom angielskiego. Określenie go będzie dla nas wskaźnikiem, ile energii musimy włożyć w naukę poszczególnych segmentów.
Dlaczego nauka gramatyki jest ważna? Przede wszystkim gramatyki musimy się uczyć, aby swobodnie poruszać się w danym języku. Gramatyka to zespół reguł umożliwiający budowę zdań, który jest niezbędny do tworzenia złożonych komunikatów z elementarnych jednostek językowych. Określimy łatwo czas i umiejscowimy w nim opisywane zdarzenia. Znajomość gramatyki wymagana jest do zaliczenia egzaminów i zdobycia certyfikatów językowych.
Czy faktycznie możemy gramatykę odsunąć na drugi plan? Okazuje się, że gramatyka zawiera około 20‑30% sensu całej wypowiedzi. Dlatego może trzeba w takim stopniu dzielić zajęcia lekcyjne pomiędzy mówienie i gramatykę? Kolejna sprawa to sposób, w jaki się tej gramatyki uczymy. Wiele osób po prostu wkuwa regułki na pamięć i uczy się przykładów, które znajdzie w książkach czy też na stronach do nauki. Trochę mija się to z celem.
Decydując się na korepetycje z angielskiego online, korzystajmy w pełni z oferowanych przez szkołę możliwości. Jednak wybierając zajęcia oparte na konwersacji, nie musimy rezygnować z gramatyki, chociaż założeniem konwersacji jest nauka mówienia. Niezależnie, czy będzie nas uczył polski lektor, czy też native speaker online szukajmy złotego środka. Nie odpuszczajmy, maksymalnie skupmy się na słownictwie, osiągnijmy cele językowe, jakie przed sobą stawiamy, a następnie postawmy sobie kolejne cele, tym razem gramatyczne. Dlaczego warto zrobić w ten sposób? Ponieważ znając podstawy i pewien core słówek, dogadamy się i porozumiemy w różnych sytuacjach, które mogą nam się przytrafić. Nawet jeśli nie zrobimy tego w 100% poprawnie, to nasz słuchacz raczej zrozumie, o co nam chodzi. Gdy wbijemy sobie do głowy samą gramatykę i nie będziemy znać słówek, to nie będziemy mieć możliwości przekazania naszemu rozmówcy tego, co chcemy mu opowiedzieć. Po prostu w naszej głowie nie będzie odpowiedniego zasobu słów. Tak to wygląda w dużym uproszczeniu. Najważniejsze jednak to nie wstydzić się mówić, z czasem dojdziemy do perfekcji. Powodzenia.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl