2016-04-02 16:00:00 www.kurier.pap.pl 2491
Pigułka dzień po tylko na receptę. Sprzedaż w aptece produktów leczniczych mających wskazania do stosowania w antykoncepcji będzie mogła odbywać się jedynie na podstawie recepty - proponuje MZ
Sprzedaż w aptece produktów leczniczych mających wskazania do stosowania w antykoncepcji będzie mogła odbywać się jedynie na podstawie recepty - przewiduje projekt zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który trafił do konsultacji.
Oznacza to, że także pigułki tzw. antykoncepcji awaryjnej ellaOne można będzie nabywać jedynie na receptę. Obecnie osoby powyżej 15. roku życia mogą kupić je bez konieczności odbywania wizyty lekarskiej.
„Projektowane przez Ministerstwo Zdrowia ograniczenie dostępności produktu leczniczego ellaOne będzie polegać na zmianie kategorii dostępności tego produktu z OTC (ang. over-the-counter drug, leków wydawanych bez recepty-PAP) na Rp. (wydawane z przepisu lekarza-PAP)” – przekazała PAP we wtorek rzeczniczka MZ Milena Kruszewska.
W projekcie zmian ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw znalazł się zapis, że sprzedaż w aptece produktów leczniczych, które mają wskazania do stosowania w antykoncepcji, może odbywać jedynie na podstawie recepty wystawionej przez uprawnioną do tego osobę.
„Produkt leczniczy ellaOne dołączy zatem z powrotem do grupy leków, których wydawanie będzie się wiązało ze ściślejszą kontrolą lekarską, co wydaje się uzasadnione w kontekście troski o bezpieczeństwo opieki medycznej nad kobietami, a szczególnie bardzo młodymi kobietami, ponieważ należy podkreślić, że już osoby po 15. roku życia mogły bez problemu kupić i zażywać ten środek” – podkreśliła Kruszewska.
Jak zaznaczyła, wydawanie leku na receptę jest standardową procedurą mającą na celu zapewnienie pacjentowi maksymalnego bezpieczeństwa farmakoterapii. Pacjent powinien mieć świadomość zagrożenia, jakim jest stosowanie leków bez konsultacji lekarskiej czy niezgodnie ze wskazaniami.
Podstawowym celem projektu noweli o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jak wskazano w uzasadnieniu, jest „optymalizacja i zwiększenie przejrzystości wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia na gwarantowane świadczenia opieki zdrowotnej oraz standaryzacja realizacji tych świadczeń”. W uzasadnieniu projektu podano, że nowela miałaby wejść w życie w czerwcu br.
Źródło: www.kurier.pap.pl
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl