2020-12-18 12:00:00 Bielsko-Biała 2243
W Bielsku-Białej pojawiły się dwie nowe tablice historyczne upamiętniające drogę do niepodległości polskich mieszkańców miasta i regionu. Jedna przypomina o tzw. bitwie nad Białą z 28 czerwca 1914 roku, tematem drugiej jest powstanie pierwszych polskich władz lokalnych po I wojnie światowej.
Z inicjatywy Stowarzyszenia Beskidzki Dom w Bielsku-Białej pojawiły się dwie nowe tablice historyczne upamiętniające drogę do niepodległości polskich mieszkańców miasta i regionu. Jedna przypomina o tzw. bitwie nad Białą z 28 czerwca 1914 roku, tematem drugiej jest powstanie pierwszych polskich władz lokalnych po I wojnie światowej.
- Mamy to! Tablice upamiętniające dwa ważne wydarzenia z historii polskiego ruchu narodowego w Białej są już zamontowane. Dzięki nim zarówno mieszkańcy, jak i turyści mogą poznawać dzieje polskiego ruchu narodowego w małopolskiej Białej i jego oddziaływanie na sąsiednie śląskie Bielsko - mówi dr Grzegorz Wnętrzak ze Stowarzyszenia Beskidzki Dom.
Rok temu, przy okazji świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości, stowarzyszenie wnioskowało do władz Bielska-Białej o stworzenie tablic upamiętniających zabiegi mieszkańców miasta o niepodległość Polski.
Na jednej z tablic przypomniano tzw. bitwę nad Białą, czyli starcie polskich organizacji narodowych, które chciały świętować jubileusz działalności Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, z bielskimi Niemcami, chcącymi zablokować uroczystość. Bitwa miało miejsce 28 czerwcu 1914 roku w okolicach dzisiejszej kładki łączącej ul. Stefanii Sempołowskiej z ul. 1 Maja. Tam też stanęła tablica upamiętniająca to wydarzenie.
Druga tablica upamiętnia powstanie Komitetu Narodowego w Białej, czyli pierwszej polskiej władzy po okresie zaborów, która samorzutnie powstała na wieść o przejęciu przez Polaków władzy w Krakowie. Siedzibą komitetu był gmach dawnego polskiego seminarium nauczycielskiego przy dzisiejszej ul. Komorowickiej 27.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl