2024-07-22 14:11:08 UM Bielsko-Biała 893
W oczach rośnie hala sportowa w Parku Włókniarzy, tuż obok pełną parą idą prace przy modernizacji pałacyku lodowego. W parku, od strony ulicy Partyzantów 59, powstaje Międzynarodowe Centrum Aktywności i Innowacji
W oczach rośnie hala sportowa w Parku Włókniarzy, tuż obok pełną parą idą prace przy modernizacji pałacyku lodowego. W parku, od strony ulicy Partyzantów 59, powstaje Międzynarodowe Centrum Aktywności i Innowacji. Inwestycję prowadzi Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Bielsku-Białej. Jej zakończenie planowane jest na przełom 2024 i 2025 roku.
Budynek pałacyku lodowego w Parku Włókniarzy od wielu lat stał pusty i niszczał. Teraz zdewastowany obiekt odzyskuje blask. Prace są tak prowadzone, aby zachować ciekawą, nowoczesną architekturę z początków XX wieku. Po zakończeniu modernizacji w pałacyku będzie funkcjonował FabLab - miejsce integracji i aktywizacji mieszkańców, rozwoju osobistego, kreowania zainteresowań i preferencji zawodowych. Wprowadzenie tam nowoczesnej technologii stworzy podstawy dla interaktywnego centrum nowoczesnych technologii cyfrowych, dające możliwość nauki robotyki i programowania dla dzieci, młodzieży oraz najstarszych mieszkańców miasta.
W ramach tej samej inwestycji odbywa się rewitalizacja dawnych, otwartych kortów tenisowych, której celem jest przystosowanie tego miejsca do całorocznej aktywności sportowej. W nowo budowanej hali powstaną trzy kryte korty tenisowe i boiska do badmintona. Między pałacykiem a halą latem będzie funkcjonował otwarty kort tenisowy, a zimą lodowisko. W hali swoje miejsce znajdą szkółki tenisowe, półkolonie, zimowiska, obozy sportowe, a także sklep ze sprzętem sportowym czy wypożyczalnia sprzętu, salka fitness, siłownia, usługi medyczne, rehabilitacyjne, usługi okołosportowe i kawiarenka sportowa.
Wykonawcą projektu i inwestycji jest spółka Wodpol. Obecnie prace budowlane trwają zarówno w obiekcie pawilonu lodowego, jak i na terenie, gdzie powstaje hala sportowa. Prace rewitalizacyjne pałacyku obejmują renowację elewacji, montaż stolarki okiennej i roboty wewnątrz budynku - prace instalacyjne, montaż ścian działowych oraz osuszanie piwnicy i części nadziemnej. W hali sportowej wykonawca zakończył już prace związane z montażem konstrukcji prefabrykowanej betonowej i stalowej szkieletu oraz częściowym montażem okien i wykonaniem tynków wewnętrznych w części socjalnej. Rozpoczęły się prace przy obudowie ścian i pokryciu dachu, a w części socjalnej prace instalacyjne i budowa ścianek działowych.
W najbliższym czasie planowane jest wykonanie podbudowy pod posadzkę hali, rozpoczęcie prac elewacyjnych na zapleczu, gdzie powstanie strefa recepcji, poczekalni, sanitariatów, szatni i salek treningowych, oraz kontynuowanie prac przy renowacji elewacji pawilonu lodowego, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Rozpocznie się także wykańczanie elewacji hali od strony ulicy Partyzantów - gdzie projekt przewiduje elewację szlachetną, z elementami nawiązującymi do sąsiadującej obok byłej zajezdni tramwajowej; od strony Parku Włókniarzy planowana jest elewacja zielona - porośnięta roślinami.
Za wykonawcą jest też montaż elementów wind w obu budynkach – dzięki windom będą one dostępne dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.
Jak dotąd inwestycja realizowana jest zgodnie z harmonogramem prac, co pozwala założyć, że jej zakończenie będzie miało miejsce na przełomie 2024 i 2025 roku – informuje ARR.
Centrum Aktywności i Innowacji to jeden z projektów Programu Rewitalizacji Obszarów Miejskich w Bielsku-Białej na lata 2014-2020; ma on charakter społeczny i jest uzupełnieniem przeprowadzonej wcześniej rewitalizacji parku Włókniarzy. Co więcej, ponieważ obie te przestrzenie wzajemnie się przenikają, inwestycja pozwoli na stworzenie kompleksowego miejsca rekreacji i wypoczynku dla bielszczan i osób odwiedzających miasto.
Projekt Międzypokoleniowe Centrum Aktywności i Innowacji w Bielsku-Białej. Kompleksowa rewitalizacja Pawilonu Sportowego i kortów tenisowych wraz z otoczeniem w Parku Włókniarzy w Bielsku-Białej jest dofinansowany pożyczką rewitalizacyjną współfinansowaną ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Umowa na finansowanie przez Bank Gospodarstwa Krajowego wynosi ponad 19,2 milionów złotych.
oprac. ek
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl