2020-06-16 08:13:17 UM Bielsko-Biała 1911
– W takiej rzeczywistości musiały także odnaleźć się kobiety rodzące, które nie mogły i nadal nie mogą liczyć na porody rodzinne ani na odwiedziny i wsparcie swoich bliskich – wyjaśniła Barbara Sadlik, położna oddziałowa Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Wojewódzkiego. Podkreśliła, że pomimo tak restrykcyjnych obostrzeń, od momentu ich wprowadzenia pacjentki wykazują bardzo duże zdyscyplinowanie.
– Kobiety mają świadomość, że istnieje realne zagrożenie niebezpiecznym wirusem, a nasze procedury sprowadzają się do zapewnienia im i ich nowo narodzonym dzieciom maksymalnego bezpieczeństwa – powiedziała Barbara Sadlik. - Wszyscy znaleźliśmy się w bardzo trudnym czasie, ale życie toczy się nadal swoim rytmem i dzieci przychodzą na świat. Od ogłoszenia w Polsce epidemii na naszym oddziale odbyło się 470 porodów, w tym 179 cięć cesarskich – dodała położna.
Barbara Sadlik podkreśliła, że u żadnej z pacjentek nie stwierdzono dotychczas dodatniego wyniku badania w kierunku choroby Covid 19, którą wywołuje koronawirus SARS –CoV-2.
Jak informuje rzecznik Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej Anna Szafrańska, w tym szpitalu od kilku lat rodzi się najwięcej dzieci w województwie śląskim. Tak było również w 2019 roku. Jako miejsce porodu wybierają go nie tylko mieszkanki Bielska-Białej i powiatu bielskiego, ale także Żywiecczyzny i Śląska Cieszyńskiego. To efekt bardzo dobrego zaplecza, jakim dysponuje szpital oraz znakomitej kadry i specjalistów zajmujących się kobietami z ciążami wysokiego ryzyka - takich, w których jest prawdopodobieństwo urodzenia dziecka przed 31. tygodniem ciąży. Szpital ma trzeci stopień referencyjności, czyli najwyższy poziom opieki.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl