2023-09-03 11:13:10 Bielsko-Biała 2193
Na początek Dni Bielska-Białej przez miasto przeszła międzypokoleniowa parada. Jej uczestnicy przeszli 1 września z placu Bolesława Chrobrego na plac Ratuszowy tanecznym krokiem przy dźwiękach bębnów, w dobrym humorze i strojach rodem z kolorowych lat 70.
W kolorowym korowodzie, który prowadziła dyrektor Książnicy Beskidzkiej Katarzyna Ruchała, szli m.in. senator Agnieszka Gorgoń-Komor, przewodnicząca Rady Miejskiej Bielska-Białej Dorota Piegzik- Izydorczyk, radna RM Urszula Szabla. W stylowej marynarce całą trasę pokonał i powitał przed Ratuszem zebranych prezydent Jarosław Klimaszewski. Przed siedzibą magistratu wręczył uczestniczącym w paradzie przedszkolakom upominki, a wszystkim zebranym jabłka, zapraszając do korzystania z całej bogatej oferty imprez przygotowanej na święto miasta.
Reksio nie jest już samotny
Integralną częścią międzypokoleniowej parady było odsłonięcie ławeczki filmowej, na której przysiadł ojciec Reksia - Lechosław Marszałek. Tym samym do stojącej przy deptaku przy ul. 11 Listopada figurki bajkowego Reksia dołączył jej autor. Na oparciu ławeczki jest taśma filmowa, która z obu stron przedstawia postać Reksia w różnych pozach. Postać jego twórcy odwzorowano ze zdjęcia z 1969 roku. Zapytaliśmy żonę Lechosława Marszałka Helenę Filek-Marszałek, czy mąż jest do siebie podobny.
– Jeżeli chodzi o mnie i moich znajomych, to wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że tak. Natomiast ci, co nie znali Marszałka, nie wiedzą tego i muszą nam zaufać. Pan profesor Wiesław Koronowski się bardzo starał. Powiedział, że nie będzie wyglądał jak żywy, ale będzie przypominał siebie. Uważam, że wyszło dobrze - oceniła Helena Filek-Marszałek. Wspominając męża, podkreślała, że był wszechstronnie uzdolniony, nie tylko plastycznie, ale i sportowo. To on nauczył ją pływać i jeździć na nartach.
- Jest mi niezwykle miło ogłosić, że Reksio odnalazł swojego pana i już nie będzie samotny. Bardzo dziękuję pani Helenie oraz Fundacji Heleny i Lechosława Marszałków Reksio za zrealizowanie tego projektu, dzięki któremu będzie można przysiąść na ławce obok Lechosława Marszałka i spoglądać na Reksia - mówił podczas odsłonięcia pomnika prezydent Jarosław Klimaszewski.
Twórcą ławeczki Lechosława Marszałka jest prof. dr hab. Wiesław Koronowski kierownik pracowni rzeźby i otoczenia na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Ławeczka została sfinansowana z pieniędzy Fundacji Heleny i Lechosława Marszałków Reksio.
Lechosław Marszałek na przestrzeni lat stworzył około 60 filmów dla dzieci o różnej tematyce. Jednak to właśnie przygody sympatycznego psiaka Reksia zapewniły mu trwałe miejsce w historii polskiej animacji ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Artysta był związany z SFR aż do śmierci. Zmarł niedługo po swoich 69. urodzinach 26 marca 1991 roku w Bielsku-Białej.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl