2023-01-13 09:26:35 Art Partnera 1814
Już w 2020 roku zaobserwowano rekordową liczbę sprzedanych pomp ciepła. Łącznie sprzedano około 56 500 sztuk, gdzie największą popularnością cieszyły się pompy ciepła typu powietrze-woda. Tego typu urządzeń sprzedano w ilości aż 42 000 sztuk. Właśnie we wspomnianym roku odnotowano wzrost o 77 % w porównaniu do poprzedniego roku na rynku pomp ciepła wykorzystywanych do ogrzewania centralnego. Tendencja wzrostowa również utrzymuje się w kolejnym roku, co może doprowadzić do ponownego pobicia rekordu.
W wielu programach dotacyjnych można też zaobserwować zwiększony wzrost zainteresowania tym urządzeniem. Popularny program Czyste Powietrze dotyczy domów już wybudowanych. Największa część dofinansowania przysługuje właśnie na pompy ciepła. Na początku roku można było zaobserwować spore zainteresowanie programem w zakresie pomp w porównaniu do roku 2021. Aż 18 % składanych wniosków dotyczy zmiany źródła ogrzewania właśnie na pompę ciepła.
Należy wziąć pod uwagę, że już w pierwszej połowie tego roku uruchomiony został nowy program dotacyjny Moje Ciepło, którego zadaniem jest pomoc finansowa w założeniu instalacji pomp ciepła dla nowych budynków.
W praktycznie w tym samym czasie zaczęły napływać doniesienia o braku dostępności na rynku nowo wyprodukowanych pomp ciepła. Producenci tych urządzeń potwierdzają, iż faktycznie taki problem występuje. Sytuacja ta dotyczy również kotłów gazowych oraz niezbędnych akcesoriów do tych instalacji.
Główną przyczyną tego zjawiska jest ogromny wzrost zainteresowania pompami w porównaniu do założonych wcześniejszych celów produkcyjnych. Występujące opóźnienia w dostawach, również przyczyniają się do braku towaru na rynku. Dodatkowo, wewnętrzne problemy zakładów produkcyjnych związanych między innymi z logistyką, optymalizacją procesu produkcyjnego przyczyniają się do tej sytuacji na rynku.
Producenci wspólnie potwierdzają, że to nadzwyczajna sytuacja związana z wysokim popytem i problemami z dostawą komponentów i gotowych części. Ze względu na te czynniki nie są w stanie dotrzymać terminów dostaw, zwłaszcza na najbardziej popularne modele pomp. Ta sytuacja jednak nie przyczynia się do spowolnienia wzrost sprzedaży. Trudność związana z dostępnością urządzeń powiązana jest też z brakiem pracowników oraz niewystarczającą ilością komponentów, co wpływa na złą wydajnością procesu produkcyjnego. Te czynniki mają wpływ na planowanie przyszłych zamówień.
Podczas rozmowy z monterami pomp ciepła okazało się, że problem z dostępnością urządzeń i części dotyczy każdej marki. Instalatorzy zauważyli, że problem ten ma związek ze zwiększonym popytem oraz utrudnionym z dostępem do części.
Podobna sytuacja miała już miejsce w 2019 roku, kiedy dotacja z programu Czyste Powietrze dla nowych domów kończyła się. Pod koniec wspomnianego roku monterzy odczuli zwiększone zainteresowanie klientów na te urządzenia. Od początku roku zainteresowanie pompami ciepła jest mniej więcej na tym samym poziomie.
Źródło: https://www.oszomega.pl.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl