2023-08-31 09:25:50 art partnera 769
Stawiasz budynek od podstaw? Przyda Ci się kilka wskazówek, na co zwrócić szczególną uwagę. Pozwolą Ci lepiej zaplanować przedsięwzięcie i zminimalizować ryzyko przykrych niespodzianek.
Wybór działki nie jest wcale prostą sprawą. Proces ten oczywiście omija Cię, jeśli dysponujesz już gruntem pod budowę domu. W innym przypadku przygotowania powinieneś zacząć właśnie od wyboru i zakupu odpowiedniej działki, na której postawisz budynek. Ziemia musi posiadać status działki budowlanej. To określa jej przeznaczenie oraz wymogi, jakie powinna spełniać, aby można było stawiać na niej całoroczne domy mieszkalne. Na działce rekreacyjnej wybudujesz jedynie dom letniskowy. To, w jakiej lokalizacji szukać będziesz odpowiedniej działki zależy od Twoich preferencji. Często wybierane są lokalizacje w odległości do 50 km od centrum miasta, co w przypadku posiadania własnego transportu daje możliwość relatywnie szybkiego dojazdu do aglomeracji. Im jednak Twój grunt pod budowę domu będzie znajdował się bliżej miasta, tym jego cena będzie prawdopodobnie wyższa. Warto sprawdzić, czy potencjalna działka ma dostęp do dróg publicznych. Koniecznie zapytaj w urzędzie o lokalne przepisy zagospodarowania przestrzennego. Doprecyzuje to kwestię rodzaju budynku, jaki możesz wznieść w konkretnej okolicy.
Jakiś czas temu wprowadzono nowelizację prawa budowlanego. Na tej podstawie można stawiać budynki w tak zwanej procedurze uproszczonej. A to z kolei umożliwia rozpoczęcie budowy bez uzyskania pozwolenia na budowę, a jedynie za sprawą zgłoszenia w urzędzie. Od czasu nowelizacji więc, na podstawie zgłoszenia można stawiać budynki, których powierzchnia nie przekracza 70 m2, a w perspektywie będzie możliwość budowania również większych obiektów, nad czym pracują ustawodawcy. Nie obejdzie się jednak bez odpowiedniego projektu budowlanego — ten musisz mieć sporządzony zawsze. Zapomnij jednak o skorzystaniu z uproszczonej procedury, jeżeli stawiany przez ciebie budynek ma być lokalem użytkowym. Możesz ze wspomnianej procedury skorzystać tylko wtedy, jeśli budynek budowany jest na własne potrzeby mieszkaniowe!
Jeśli nie masz doświadczenia w doborze ekipy budowlanej, zbierz oferty różnych wykonawców i porównaj dokładnie pod kątem zarówno doświadczenia, wcześniej realizowanych projektów, jak i cen. Wielu budujących pyta znajomych o rekomendacje. Ci, którzy mają budowę domu za sobą, zwykle bardzo chętnie dzielą się własnymi spostrzeżeniami na temat tego, jak przebiegały prace, z czego są zadowoleni, a na co dziś zwróciliby baczniejszą uwagę. Wyciąganie lekcji z błędów innych potrafi być bardzo pouczające! Jedną ze spraw szczególnie wartych uwagi, co z pewnością potwierdzi każdy, kto budował dom, jest dokładne czytanie podpisywanych z wykonawcami umów. O ile kwestia zakupu materiałów budowlanych czy wysokość wynagrodzenia zwykle jest jasna, o tyle poleca się skupić na takich aspektach jak to, kto odpowiada za kontener na gruz i kto sprząta po budowie. O tym więcej w dalszej części artykułu, gdyż jest to bardzo ważne zagadnienie.
Kto odpowiada za wywóz śmieci z budowy? Generalnie zasada mówi, że bezpośredni wytwórca odpadów, czyli w tym przypadku nie Ty jako inwestor, lecz firma, która generuje odpady w toku budowy. Z tego właśnie powodu większość firm budowlanych współpracuje z przedsiębiorcami takimi jak gruzo.pl, wynajmującymi kontener na odpady i odbierającymi śmieci z budowy. Takie przedsiębiorstwa działają lokalnie, i niezależnie od tego, czy chodzi np. o wywóz gruzu w Warszawie, czy w mniejszej miejscowości oddalonej od miasta, są w stanie szybko i bezproblemowo odebrać zapełniony kontener z placu budowy i podstawić nowy. Sprawa komplikuje się, jeśli zapisy umowy przenoszą odpowiedzialność za gruz na inwestora. A taki zapis jest dopuszczalny, jeśli akceptuje go każda ze stron. Dlatego też umów nie powinno czytać się pobieżnie! Jeśli musisz wywieźć gruz z budowy, wynajęcie kontenera nie jest skomplikowane, jednak jest odpłatne, co warto wziąć pod uwagę.
Z kolei jeśli chcesz „po swojemu” posprzątać po zakończonych pracach, możesz wynająć worek bigbag. Jest zgrabniejszy od kontenera, jednak jego udźwig to aż 1,5 tony, czyli całkiem spory. Taki pojemnik jest idealny to uporządkowywania terenu po pracach remontowo-budowlanych.
Stawianie domu to duże przedsięwzięcie, pozwalające spełniać marzenia o własnym kącie. Warto więc przemyśleć każdy ważny aspekt, tak, aby budowa zakończyła się sukcesem.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl