2025-01-03 10:34:26 Art Partnera 264
W składzie ciastek Oreo znajdziesz różne postacie cukru, tłuszcze nasycone i masę sztucznych dodatków. Zatem, czy możliwe jest to, aby mogły obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL? Okazuje się, że naprawdę tak może się zdarzyć, co udowodnił Nicholas Norwitz. Poznaj szczegóły i sprawdź, w jaki sposób ciastka Oreo obniżają cholesterol.
Zacznijmy od przedstawienia Nicholasa Norwitza. To młody naukowiec, który ukończył doktorat na Oxfordzie, biolog, specjalista od żywienia, a także student Harvardu. Norwitz postanowił przeprowadzić eksperyment z ciastkami Oreo – przez 16 dni jadł 12 ciastek dziennie, przez co dostarczył organizmowi dodatkowo 100 g węglowodanów. Po tym czasie wykonał badania morfologiczne, które wskazały, że ciastka Oreo pozwoliły mu obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL o ponad 70%. Jednak na tym nie zakończył swojego eksperymentu – gdy już zakończył jedzenie ciastek, sprawdził, czy podobny efekt może uzyskać przy pomocy statyny. To popularny lek, który jest zalecany osobom z wysokim cholesterolem LDL. Wyniki były zaskakujące, bo leki nawet w połowie nie zapewniły tak dużego spadku cholesterolu, jak ciastka Oreo.
Wyniki eksperymentu Norwitza wydają się nieprawdopodobne, ale warto przyjrzeć się wnioskom. Cały eksperyment miał potwierdzić „hipotezę energii lipidowej”. Zgodnie z jej założeniami cząsteczki LDL wcale nie świadczą o nadmiernym tworzeniu się cholesterolu, a jedynie są tzw. dobrymi spalaczami tłuszczu. Szczególnie dotyczy to szczupłych osób, u których dieta ketogeniczna doprowadziła do wzrostu poziomu cholesterolu LDL.
Jak to się odnosi do tego, że ciasteczka Oreo obniżyły cholesterol LDL? Mięśnie i tkanka tłuszczowa korzystały z cukru, pochodzącego z ciastek. Tym samym nie „sięgały” po tłuszcz wysyłany przez wątrobę, a w konsekwencji doszło do znacznego obniżenia poziomu cholesterolu. Tak naprawdę taki sam efekt naukowiec mógłby osiągnąć, sięgając po dowolne źródło węglowodanów – mogłaby to być soczewica, ziemniaki itp.
Norwitz zaznacza, że ciastka nie powinny stanowić podstawy diety. Nawet jeśli doprowadziłoby to do obniżenia „złego” cholesterolu, to istnieje ryzyko niedoborów innych składników odżywczych. Lepiej sprawdzi się dieta pudełkowa np. ketogeniczna, która jest skomponowana przez dietetyków.
Czy to oznacza, że powinieneś teraz diametralnie zmienić swoją dietę i codziennie zajadać się ciastkami Oreo? Niekoniecznie. Pamiętaj, że w eksperymencie Norwitza uczestniczyła tylko jedna osoba – on sam. Dlatego trudno powiedzieć, czy uzyskasz taki sam efekt. Poza tym wcześniej kontaktował się z kardiologiem i lekarzem pierwszego kontaktu, którzy wyrazili zgodę na przeprowadzenie eksperymentu. Lepiej, jeśli w inny sposób zadbasz o spadek cholesterolu LDL. Możesz to zrobić dzięki regularnej aktywności fizycznej, a także z pomocą zdrowej diety. Zacznij spożywać mniejsze ilości czerwonego mięsa, serów i produktów typu fast food. Zamiast tego włącz do diety produkty bogate w błonnik pokarmowy, kwasy omega-3 i fitosterole. Możesz też skorzystać z usług cateringu dietetycznego, ponieważ to rozwiązanie jest dostępne w wielu miastach Polski m.in.:
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl